ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با انواع دست سازه های حصیری

بامبو بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “بامبو بافی” نام دارد.

بامبوبافي يكي از صنايع دستي در استان گيلان است كه مواد اوليه آن از ني خيزران بدست مي آيد. شروع کار بامبو بافي از حدود يكصد سال پيش با کشت چاي در گيلان رواج يافت و مهم ترين مرکز توليد آن لاهيجان به ويژه منطقه ليالستان است.

بامبو در مرداب ها و اطراف رودخانه هاي لاهيجان و رشت كه بسيار مرطوب است، مي رويد و محصولات آن هم جنبه تزييني و هم كاربردي دارد.

بامبو به رنگهای سبز، مشکی متمایل به قهوه ای، عنابی و زرد مایل به کرم یافت می شود.

برای تولید این محصولات، در مرحله اول بامبوهای قطور به طول 3 متر را به دو قسمت تقسیم کرده و هر نیمه به رشته های یک سانتی متری تقسیم می شود. برای نازک تر و باریک تر کردن رشته ها، از یک پهناکن و یک ضخامت کن استفاده می شود. درآخر این رشته ها را به هم بافته و به این ترتیب انواع محصولاتی نظیر میز و صندلی، آباژور، میوه خوری، سبد نان و دیگر وسایل مصرفی تولید می شود.

امروزه در ایران طرح های گوناگونی از بامبوبافی رایج است که شامل: بافت خورشیدی، ستاره ای، زنجیری و ترکیب مروار و بامبو می باشد.

طریقه ی نگهداری آن محافظت در برابر سفید کننده ها و حرارت مستقیم آتش، فشار و ضربه می باشد و می توان آن را با آب ولرم و کمی شوینده شسته و تمیزکرد.

چم بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “چم بافی” نام دارد، که شبیه به ترکه بافی است و در روستاهای حاشیه شهرستان مراغه رواج دارد و تفاوت آن با ترکه بافی این است که در تیم بافی به جای استفاده از چوب بید، از ساقه گیاهی به نام “موستن» استفاده می شود که این گیاه خود به سه نوع “آق چم” و “قره چم” و “آسبه اوس“ تقسیم می شود.

شیوه کار چم بافی، مرواربافی و ترکه بافی به طور تقریبی مشابه یکدیگر و شبیه بافت شعاعی بامبو است به این طریق که بافندگان ابتدا ترکه‌های درخت را که ماده اولیه مورد مصرفشان است انتخاب و آن تعداد از ترکه‌هایی را که قابلیت تقسیم شدن به دو، سه یا چهار قسمت را دارند ابتدا برش طولی داده و سپس از نظر اندازه به طول‌های مورد نیاز در آورده و در آب می‌خیسانند تا انعطاف پذیر و قابل استفاده شود.

درمرحله بافت تعداد چهار عدد از ترکه‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و تعداد چهار یا پنج ترکه دیگر بصورت متقاطع روی آنها قرار می‌گیرد تا تشکیل یک ستاره هشت پر را بدهد آنگاه به وسیله ترکه‌های باریک‌تری مهار شده و بافنده با ترکه‌های نازک عمل بافت را به شیوه یکی از زیر، یکی از رو آغاز کرده و ترکه‌ها را بطور یک در میان از لابلای ترکه‌هایی که قبلاً بطور متقاطع روی یکدیگر قرار گرفته عبور می‌دهد و این کار را تا تکمیل قسمت کف شی که تولید آن مورد نظر است تعقیب می‌کند.

بعد از پایان کار بافت قسمت کف، در محلی که قرار است از آن جا به بعد لبه کار بافته شود عموماً صنعتگران به بافت حالت مارپیچی داده و کار را به شیوه قبلی ادامه می‌دهند و انتهای کار را نیز بصورت مارپیچ در آورده و سر ترکه‌هایی را که در واقع حالت تار کار را دارند به داخل قسمت مارپیچ خم می‌کنند.

روش نگهداری آن حفاظت از آتش و ضربه های ناگهانی است.

ارغوان بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “ارغوان بافی” نام دارد. در این هنر از ساقه ی درخت ارغوان که در طرقبه بسیار زیاد است استفاده می شود. ارغوان بافی در طرقبه رواج زیادی دارد و یکی از زیرشاخه های سبد بافی می باشد.

به دلیل اینکه الیاف ارغوان خاصیت ارتجاعی داشته باشند آن را در آب خیس می کنند و بعد شروع به بافت محصولات می کنند.

تولیدات ارغوان بافی، دارای استحکام زیادی بوده و بافت آن با توجه به دیگر محصولات حصیری سابقه ی طولانی تری دارد و قبل از رواج پلاستیک، کاربرد های زیادی داشته است.
از تولیدات ارغوان بافی بیشتر به عنوان جای نان، آبکش برای برنج، شستن سبزی و میوه، سبد میوه و گل استفاده می شود.

برای شست و شوی آن می توان از آب و شوینده های معمولی استفاده کرد و آسیبی به آن وارد نمی کند ولی رطوبت دایمی ممکن است باعث کم شدن عمر آن شود، همچنین آتش باعث سوختن و از بین رفتن آن می شود.

بادبزن بمپور

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “بادبزن بمپور” نام دارد.

بمپور در منطقه ی مکران یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران می باشد.

این نوع بادبزن در بمپور تولید می شود، به همین علت آن را بادبزن بمپور می نامند.

زنان هنرمند آن ناحیه برگچه های درخت خرما را از برگ اصلی جدا کرده و آن را خیس می کنند، سپس از آنها کفش، سبد، ظروف، حصیر، خورجین می بافند، همچنین از برگ های جوان، بادبزن و اشیای ظریف تهیه می کنند.

بادبزن های بمپور از توری با استحکام بالا ساخته می شود، کناره ی آنها از تکه های پارچه ی آراسته به دانه های رنگی با فیروزه ای است و دسته ی بادبزن از نی میان تهی بلندی تشکیل می شود و داخل آن را با حبوبات پر می کنند تا افزون بر دور کردن حشرات از اطراف کودکان شیرخوار، به عنوان جغجغه برای سرگرم کردن آنها نیز استفاده می شود.

این بادبزن ها به تعداد محدودی تولید شده و مصرف محلی و خانگی دارند.

گرگور بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “گرگور بافی” نام دارد. این هنر در بین ماهیگیران استان های بوشهر و هرمزگان رواج دارد و آن عبارت است از بافت نوعی قفس از جنس مفتول های فلزی به روشی خاص چنان که ماهی ها به راحتی می توانند داخل شوند ولی خروج آنها غیر ممکن است. ماهیگیران، گرگورها را به آب انداخته و فردا یا چند روز بعد آنها را از آب بالا می کشند. از آن جا که ماهی ها در درون آب دریا هستند تازه بوده و صدمه ای هم نمی بینند (ماهیگیری به روش های قلاب و تور به گوشت ماهی صدمه زده و از قیمت و کیفیت آن می کاهد، ضمن این که بلافاصله بعد از صید برای نگهداری با وجود گرمای منطقه به سردخانه نیاز دارد. ولی با این روش تعداد زیادی ماهی یکجا و سالم صید می شوند). گرگور به ابعاد مختلف و بسته به نیاز و یا حجم فروش، تولید و به آب انداخته می شود . گرگور به قفس های ماهیگیری ساخته شده از توری گفته می شود که در کرانه های ایرانی خلیج فارس رواج زیاد دارد. گرگور مانند یک قفس توری است که با بند، آن را به ته دریا می فرستند و به سر بند یک قطعه چوب پنبه می بندند تا محل قرار گرفتن گرگور را گم نکنند ماهی ها از یک دریچه وارد شده و راه برگشت را پیدا نمی کنند و درون قفس گیر می کنند و در درون گرگور می مانند. از گرگور برای صید ماهیان کفری از جمله: هامور، سنگسر، سرخو، جش، شوم، کپور، خنو، ماهی مرکب و سبیتی استفاده می شود. با توجه به این که صید و صیادی یکی از محورهای توسعه در استان های بوشهر و هرمزگان است لذا گرگور به عنوان یکی از ادوات اصلی این حرفه به شمار می رود.

شما در حال مشاهده آشنایی با انواع دست سازه های حصیری در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. جواد ناصری گفته؛
    17:30 1401/04/25

    دمتون گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0