ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با انواع رودوزی سنتی(مغزی دوزی و منجوق دوزی)

مغزی دوزی و منجوق دوزی

مغزی دوزی چیست؟

مغزی، یک نوار باریک چرمی لویس شده است که برای دور دوزی استفاده می شود و زیبایی کار را چند برابر می کند. مغزی دوزی، روشی است برای دوخت دو قسمت از چرم به یکدیگر، به گونه ای که هیچ دوختی در بیرون کیف دیده نشود. از مغزی دوزی بیشتر برای کیف های دیپلمات و اداری استفاده می شود.

برای این کار،  ابتدا دور تا دور قسمتی که قرار است مغزی بزنیم را اندازه گیری می کنیم، یک عدد نوار چرمی به طول همین اندازه و پهنای تقریبی 2/5 تا 3 سانت برش می زنیم. مغزی را، به طول 2 سانت کمتر از نوار چرمی که برش زده ایم، می بریم. به جای مغزی می توانیم از سیم برق باریک استفاده کنیم

مراحل دوخت مغزی:

·        نوار چرمی را که برش زده ایم، لویس می کنیم. لویس، همان نازک کردن یا کم کردن ضخامت چرم است که توسط دستگاه لویس و یا چاقوی لویس انجام می شود.

·        تمام سطح داخلی نوار چرمی لویس شده را چسب می زنیم و مغزی یا سیم برق را دقیق در وسط نوار قرار می دهیم و دو لبه نوار را به هم می چسبانیم. در واقع یک روکش چرمی برای نوار مغزی زده ایم.

·        به اندازه 6 تا 7 میلیمتر از رخ دو تکه چرمی که قرار است مغزی بین آنها زده شود، را علامت می زنیم و دور تا دور لبه تکه را چسب می زنیم و نوار مغزی آماده شده را به آن می چسبانیم. حتما اجازه می دهیم هوا بخورد تا در حین کار چسب به جاهای دیگر نشت نکند و نوار مغزی و تکه مورد نظر به خوبی به هم بچسبند. ابتدا و انتهای مغزی را به داخل متمایل می کنیم تا از بیرون دید نداشته باشند.

·        با سنبه یا دستگاه پانچ، نوار مغزی و تکه چرم اول را که به هم چسبیده اند، از ابتدا با فواصل یکسان سوراخ می کنیم.

·        تکه دوم چرم را هم سوراخ کرده و روی تکه اول قرار می دهیم، به گونه ای که نوار مغزی  و رخ چرم ها را دیگر نبینیم. اکنون نوار مغزی بین دو تکه چرم قرار گرفته است.

·        با نخ موم زده دوخت دو سوزنه یا ساقه دوزی را انجام می دهیم. این دوخت حتما از داخل باید انجام شود.

·        بعد از اتمام دوخت، کار را به رو برمی گردانیم.دوخت دو لبه، داخل می افتد و مغزی در نمای کیف مشخص است.

گاند دوزی چیست؟

گاند نواری چرمی می باشد که برای پوشاندن عیوب لبه، دور تا دور لبه دوخته می شود. نوار گاند در واقع نقش رنگ لبه را ایفا می کند.

مراحل گاند دوزی:

 • ابتدا کیف یا وسیله چرمی مورد نظر را تا مرحله دوخت لبه آماده می کنیم.
 • سپس دورتا دور جایی که قرار است گاند دوزی شود را اندازه گیری می کنیم.
 • نوار چرمی به طول همین اندازه و پهنای 2/5 تا 3 سانت ( بستگی به ضخامت لبه هایی دارد که برای دوخت به هم چسبانده ایم) را برش می زنیم.
 • نوار را به نازکی کاغذ، لویس می کنیم.
 • لبه های نوار را رنگ لبه می زنیم.
 • پشت نوار را کامل چسب می زنیم .
 • نوار را به دور تا دور کیف می چسباینم.
 • می توانیم چهار لایه را با دستگاه پانچ سوراخ کنیم یا این که از قبل، تمام قطعات را به دقت سوراخ کنیم بعد بچسبانیم.
 • با نخ موم زده، کار رادوخت دوسوزنه می زنیم.

رنگ لبه:

رنگ لبه از جمله مواردیست که به کیف و دست دوز های چرم ما زیبایی فوق العاده ای می بخشد. زیرا زمانی که کیفی را برش می دهیم لبه های چرم، رنگ چرم خام دارند و کیف ما ظاهر زیبایی ندارد، ولی اگر لبه ها را با رنگ لبه متناسب با رنگ چرم یا حتی متضاد با آن، بپوشانیم فوق العاده زیبا می شود. زدن رنگ لبه مهارتی است که با تمرین و تکرار می توان در آن پیشرفت کرد. روش هایی برای زدن رنگ لبه هست که ما در اینجا به یکی از روش های آن که ساده می باشد اشاره می کنیم.

طراحی الگوی چرم دوزی با نرم افزار کورل دراو

بعد از برش چرم ابتدا روی لبه های چرم را سمباده نرم می کشیم و بعد آن را با یک پارچه تمیز می کنیم تا پرزهای جدا شده پاک شوند، سپس  یک لایه آستر رنگ لبه می زنیم و می گذاریم تا خشک شود. به این آستر وارنیش نیز گفته می شود، که از نفوذ رنگ به داخل چرم جلوگیری می کند. بعد از خشک شدن آستر رنگ لبه، یک لایه رنگ می زنیم و می گذاریم خشک شود. بعد از خشک شدن دوباره سمباده نرم می کشیم تا سطح آن صاف شود و دوباره رنگ می زنیم.

اگر رنگ لبه با کیفیتی داشته باشیم، می توانیم آستر لبه هم نزنیم و فقط مراحل رنگ لبه را با تکرار دو یا چند باره رنگ لبه زذن، طی کنیم.

منجوق دوزی چیست؟

منجوق دوزی از جمله رودوزی های سنتی ایرانی است که از دیرباز تا به امروز برای تزئین انواع لباس ها، چادرها و غیره مورد استفاده قرار می گرفته است. منجوق دوزی روی پارچه مانند گلدوزی روی لباس از هنر‌های زیبا و سنتی ایران است. این هنر بیشتر برای تزیین لباس‌های مجلسی و با ارزش و ساخت تابلو‌های هنری کاربرد دارد. سنگ های به کار رفته در منجوق دوزی انواع مختلفی دارند و از نظر جنس، کیفیت و قیمت به دسته های متنوعی تقسیم می گردند.منجوق به مهره‌های ریز و شیشه‌ای گفته می‌شود که در رنگ‌های مختلفی وجود دارد و با طرح‌های متنوعی بر روی پارچه‌هایی از جنس مخمل، ابریشم ضخیم، تافته، ساتن و پارچه‌های براق دوخته می‌شود.

روش‌های منجوق دوزی

به طور کلی منجوق دوزی روی پارچه به دو روش صورت می‌گیرد:
منجوق‌ها به صورت تکی بر روی پارچه دوخته می‌شوند. در این حالت دوام کار بیشتر خواهد بود.
منجوق‌ها به صورت چند تایی به نخ کشیده می‌شوند، سپس در محل مناسب بر روی پارچه قرار گرفته و با نخ و سوزن دیگری در بین منجوق‌ها بست زده می‌شود. در این حالت دوام کار کمتر است.

وسایل لازم برای منجوق دوزی:

نخ نازک همرنگ پارچه
سوزن منجوق دوزی
کارگاه
منجوق و ملیله
روش کار:

پیاده کردن طرح روی پارچه:

هنر منجوق دوزی برای تزیین پارچه‌های طرح‌دار و ساده به کار می‌رود. در صورت استفاده از پارچه‌های طرحداری مانند گیپور نیازی به کشیدن طرح بر روی پارچه نیست و منجوق دوزی بر روی طرح‌های پارچه انجام می‌شود. ولی در صورت استفاده از پارچه ساده، باید طرح را روی پارچه بکشید. برای این منظور، طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ روغنی کشیده و سپس با استفاده از کاغذ کاربن خیاطی بر روی پارچه منتقل کنید.
فیکس کردن پارچه: برای فیکس کردن پارچه و راحت‌تر شدن کار منجوق دوزی، قسمتی از پارچه که روی آن طرح پیاده شده را در کارگاه قرار دهید.
دوخت منجوق روی پارچه: منجوق دوزی روی پارچه به روش‌های مختلفی مانند روش خطی، روش توپر، برگ دوزی، بست دوزی، دوباره دوزی و برجسته دوزی صورت می‌گیرد که هر یک از آن‌ها زیبایی خاص خود را دارند و معمولا متناسب با طرح مورد نظر استفاده می‌شوند. در ادامه چند نمونه منجوق دوزی روی پارچه آموزش داده شده است.

روش خطی

سوزن را از ابتدای خطی که قصد دوختن آن را دارید، خارج کرده و یک عدد منجوق در آن وارد کنید.
سوزن را در پارچه فرو برده و نخ را بکشید تا منجوق به پارچه بچسبد.
مجددا سوزن را یکی دو میلیمتر جلوتر در پارچه فرو کنید و منجوق بعدی را در آن وارد کنید.
مراحل فوق را تکرار کنید تا یک ردیف منجوق بر روی یک خط ممتد دوخته شود.

روش توپر

منجوق دوزی به روش توپر همان منجوق دوزی به روش خطی است که در آن خطوط منجوق در کنار هم دوخته می‌شوند تا سطح مورد نظر با این خطوط پر شود.

برگ دوزی

برگ دوزی با استفاده از ملیله شکسته و برای دوخت اطرف برگ‌ها به صورت جناغی استفاده می‌شود. برای برگ دوزی مراحل زیر را انجام دهید:

سوزن را از پارچه خارج کرده و ملیله را در نخ وارد کنید.
سوزن را بر روی طرح و به فاصله طول ملیله در پارچه فرو برده و نخ را بکشید تا ملیله بر روی پارچه محکم شود.
حالا سوزن را در فاصله وسط ملیله از پارچه خارج کنید و ملیله بعدی را در نخ وارد کنید.
مراحل فوق را تکرار کنید تا دوخت روی طرح مورد نظر کامل شود.

بست دوزی

بست دوزی اغلب برای تزیین تابلو‌های هنری به کار می‌رود و در واقع نوعی روش خطی است. در این روش:

دو سوزن را نخ کرده، سوزن اول را از پارچه خارج کنید و چند عدد منجوق را به نخ بکشید.
سپس سوزن را به فاصله طول منجوق‌ها از پارچه خارج کنید و نخ را بکشید تا منجوق‌ها روی پارچه محکم شوند.
حالا سوزن دیگر را در پارچه فرو کرده و بر روی نخی که منجوق‌ها از میان آن گذشته، بست بزنید.

دوباره دوزی

سوزن را از پارچه خارج کرده و دو عدد منجوق را به نخ بکشید.
پس از محکم کردن منجوق‌ها بر روی پارچه، سوزن را از پشت پارچه و از وسط منجوق‌ها بیرون آورده و نخ را برای بار دوم از دانه آخر رد کنید.
مراحل فوق را تکرار کنید.

سخن آخر

هنر منجوق دوزی، مانند سایر هنر‌های سنتی از ظرافت بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل نیازمند دقت و صبر است تا بتوان در آن مهارت کافی را به دست آورد. منجوق دوزی بیشترین کاربرد را در تزیین مانتو و لباس های مجلسی دارد و علاوه بر جنبه هنری، می‌تواند یک منبع درآمد نیز باشد.

 

شما در حال مشاهده آشنایی با انواع رودوزی سنتی(مغزی دوزی و منجوق دوزی) در پلتفرم خورشیدک هستید

تولید محتوا خورشیدک 2
تولید محتوا خورشیدک 2

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0