ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با انواع رودوزی های سنتی (4)

اشک دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران ” اشک دوزی” نام دارد. این هنر، پیشینه ای یکسان و هم دوره  با مروارید دوزی دارد.

این هنر در زمان هخامنشیان در ایران رواج داشته است. معروف ترین نمونه مروارید دوزی ایران، فرش افسانه ای بهارستان خسروپرویز می باشد که در سال 637 میلادی به دست آمد. این فرش از پارچه زربفت که جواهرات گرانبهایی بر آن نشانده بودند و حاشیه مجلل آن با مروارید تزئین شده بود بافته شده است.

پرچمی پوشیده از مروارید نیز نمونه ای دیگر از این هنر در زمان ساسانیان است. مارکوپولو در سفرنامه خود به رواج این رودوزی در دوران اولیه اسلامی و استفاده از آن در تزئین پرده کعبه در قرن 7 هجری اشاره  می کند. 

شاردن نیز در سفری که زمان دوره صفوی به ایران داشته به استفاده از لباس های مروارید دوزی شده طبقات مُرفه و مُتمول جامعه اشاره کرده و می نویسد که بانوان ثروتمند گاهی در مجالس سرور یقه پیراهن خود را به پهنای یک انگشت مروارید دوزی کرده اند.

به نوشته هانری رنه نیز زنان ثروتمند در خانه عرقچین گلدوزی شده و جواهرنشانی بر سر داشتند و جقه طلای جواهرنشان بر سر می گزاشتند و گاهی هم به جای جقه و پر طاووس یا پرهای قشنگ دیگری برای آرایش به کار می بردند، بعضی از آن ها هم نوار پهن مروارید دوخته ای را که با مسکوکات طلا آرایش یافته بود به پیشانی می بستند. از عهد زندیه تا دوران سلطنت فتحعلی شاه قاجار زنان ایرانی توری یا پارچه نازک زیبایی را بر سر انداخته و آن را به وسیله رشته های مروارید بر روی سر بند می کردند.

پارچه ی مورد استفاده باید از استحکام بالایی برخوردار باشد تا تحمل وزن مرواریدهای دوخته شده را داشته باشد، به همین علت برای دوخت مروارید ها از پارچه هایی مثل مخمل، اطلس و ماهوت استفاده می شود.

مروادرید های استفاده شده به شکل قطره های اشک نیز می باشند.

از طرح های مورد استفاده در این هنر می توان از خوشه ی انگوری، خوشه ی گندم،گل و بوته، گل و مرغ، انواع بته جقه ای، انواع خطوط،گلدانی و … نام برد.

از این هنر برای زینت بخشیدن به یقه لباس، سوزنی، بقچه، جای شانه، جای ساعت، کیسه ی پول، جلد قرآن، سجاده، کوسن، تابلو های تزیینی، رومیزی، کیف و … استفاده می شده است.

به طور کلی هنر اشک دوزی با دوخت های دیگری مثل سرمه دوزی، ملیله دوزی، پیله دوزی، قیطان دوزی، شرفه دوزی، پولک دوزی، منجوق دوزی و مرصع دوزی ترکیب می شود و از انواع دوخت های خطی، برگ جناغی، ساقه دوزی، گردنه دوزی یا ژنار دوزی، تک مروارید نیز استفاده می شود.

برای نگهداری آن را از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه مستقیم و مستمر خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده حفظ می کنند و آن را می توان با آب ولرم و صابون قابل شسته و تمیز کرد.

آیینه دوزی 

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “آیینه دوزی” نام دارد.

در هنر آیینه دوزی با استفاده از نخ های ابریشمی رنگی آیینه های کوچک مدور، پولک و وسایل تزیینی را بر روی لباس های محلی و آویزهای دیواری می دوزند. و میتوان در مواردی از انواع دیگری از رودوزی ها نیز استفاده کرد.

همچنین به آیینه دوزی، سکه دوزی و دکمه دوزی نیز گفته میشود.

آیینه را میتوان بر روی پارچه های مختلفی مانند چرم، ماهوت، پشم و… نیز دوخت.

امروزه آیینه های مورد استفاده در آیینه دوزی به صورت آماده و دارای قاب کوچک مسی است، ولی در قدیم آیینه ها را با دندان موشی، به پارچه دوخته و متصل می کردند.

از آیینه دوزی برای لباس های محلی، دیوار کوب های تزیینی، روتختی، پرده، رویه کوسن، رومیزی، کیف استفاده می کنند. اولین و قدیمی ترین نمونه ی موجود آیینه دوزی به قرون ۱۳ و ۱۴ هجری برمی گردد.

برای ساخت این نوع آیینه از آیینه های کوچک مدور یا مربع با قاب مسی، پولک های رنگارنگ، نگین های رنگی شیشه ای، انواع سکه، انواع منجوق و گاه خرمهره را با نخهای ابریشمی رنگی به پارچه یا لباس می دوزند.

 این هنر در دوره صفوی به اوج شکوفایی خود رسیده و امروزه در استانهای سیستان بلوچستان و هرمزگان رواج زیادی دارد.

برجسته دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “برجسته دوزی” نام دارد.

 در این هنر از نخ های رنگی، طلایی و نقره ای بر روی پارچه مخمل استفاده می شود، به شکلی که طرح برجسته به چشم آید، این برجسته نمایی با قرار دادن تکه های کوچک پنبه در زیر درخت ها زیبایی و جلوه بیشتری پیدا می کند.

 از این هنر برای زینت بخشیدن به لباس های فاخر و ارزشمند مخمل استفاده می شده که جلوه و نمود خاصی به لباس می بخشیده است.

با توجه به درخواست و سفارش، طرح های هندسی، اسلیمی و ختایی، طراحی و رودوزی می شود.

این هنر علاوه بر زینت بخشیدن به لباس، کاربردهای دیگری مانند دوخت پرده های مخمل، رومیزی، جای نگهداری قند، بقچه های مخمل و … دارد.

طریقه نگهداری آن محافظت در برابر رطوبت و اشعه ی مداوم خورشید، سفید کننده ها، آتش و اشياء تیز و برنده می باشد.

در این نوع رودوزی بهتر است از روش خشک شویی استفاده کرد، زیرا احتمال دارد نظم برجستگی ها بر اثر شستن به هم بریزد و زیبایی کار از بین برود.

بروکنه دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “بروكنه دوزی” نام دارد.

برای تولید این محصول برای اینکه پارچه کشیده و مهار شود پارچه ی مورد نظر را در کارگاه چوبی مخصوص رودوزی قرارداده. در مرحله بعد بخش هایی از پارچه با طرح و مدل دلخواه بریده می شود و سپس با الیاف ابریشمی هم رنگ زمینه یا متناسب با طرح دور فضاهای خالی آن رودوزی می شود. در مواردی در فضاهای خالی از قطعات آیینه یا پارچه هایی به رنگ های مختلف استفاده می شود.

مواد اولیه مورد نیاز شامل انواع نخ ها می باشد وسایل و ابزار مورد نیاز مثل دیگر رودوزی ها شامل: سوزن و قیچی می باشد.

به طور کلی برای طرح و نقش های آن از گل های متنوع و در مواردی اسلیمی (منحنی های گردان) استفاده می شود.

طریقه ی نگهداری آن محافظت در برابر رطوبت و اشعه ی خورشید مداوم، آتش و حرارت زیاد، سفید کننده ها و اشیای تیز و برنده می باشد.

 این نوع دوخت در اکثر استانهای کشور رواج دارد.

شما در حال مشاهده آشنایی با انواع رودوزی های سنتی (4) در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. عباس احمدیان گفته؛
  00:42 1401/03/06

  چطور میشه باهاتون همکاری کردی

 2. علی رضا اسماعیلی گفته؛
  09:18 1401/04/03

  حرف نداشت👌🏻 😍😍😍

 3. رامین فروتن گفته؛
  21:54 1401/04/21

  این مطلب حرف نداشت 😍😍😍

 4. حبیب شریفی گفته؛
  13:18 1401/05/12

  بیشتری بنویسین لطفا

 5. خلیل فرجی گفته؛
  02:42 1401/05/16

  حرف نداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0