ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با انواع یراق دوزی

یراق دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران ” یراق دوزی” نام دارد. یراق در لغت به معنای نوارهایی است که با مفتول های مویین سفید یا زرد بافته شده و به جهت تزیین بر روی لباس و شانه ی صاحب منصبان نظامی و کشوری می دوختند. یراق دوزی عبارت است از دوخت یراق با طرح های خاص بر روی پارچه یا لباس یا … امروزه از یراق دوزی برای تزیین لباس، جلد قران، جانمازی، پوشش ضریح اماکن متبرکه و پرده… استفاده می کنند. پارچه ی مورد استفاده برای یراق دوزی باید تحمل سنگینی یراق را داشته باشد مانند: ماهوت، مخمل یا ترمه. دوخت یراق معمولا توسط نخ گلابتون انجام گرفته و خطوط صاف، هندسی یا بته طرح های مورد استفاده در یراق دوزی است. در استانهای خراسان، اصفهان، شهرهای جنوبی، آذربایجان غربی، کردستان و لرستان از این روش دوخت استفاده می کنند.

وریس بافی (طناب بافی)

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “وریس بافی” نام دارد. وجه تسمیه ی آن، مخفف شده کلمه ی ریسمان است. بافت وریس در میان بختیاری ها و شهرستان های ایذه و باغملک در خوزستان رواج دارد. از آن به منظور بستن بار بر روی چهارپایان، حرکت دادن گهواره، افسار، برافراشتن چادر عشایر، کشیدن بار و … استفاده می کنند. نقوش وریس بسیار زیبا و کاملا ذهنی است و اغلب در دو رنگ سیاه و سفید ولی گاه رنگ های گرم مانند: لاکی، زرشکی، قهوه ای و … نیز دیده می شود. نقوش وریس ساده و انتزاعی است ولی در نقاط شرقی استان چهار محال و بختیاری از نقوش پرندگان، بز، اسب و انواع گلها نیز استفاده می کنند. وریس بسیار محکم و با دوام است ولی از آن جا که طناب های آماده به وفور و ارزان یافت می شود این هنر در حال منسوخ شدن است. مواد اولیه ی آن موی بز، و یا پشم دست ریس دولا تاب (تار و پود) بوده و با استفاده از کارت های چوبی دارای چهار سوراخ بافته می شود. کارتها شبیه به میل میلک ها در دستگاه نساجی سنتی عمل می کنند. روش بافت وریس، بسیار شبیه به نوار مداخله بافی است. موی بز دارای خاصیت دفع خزندگان و حشرات است. روش نگهداری آن حفاظت از بید، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم، صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است. (نوع ظریفتر آن «شیردنگ» نامیده می شود که جنبه ی تزیینی دارد و در مراسم خاص از آن استفاده می شود. (رجوع شود به شیر دنگ)

شیردنگ بافی

یکی دیگر از صنایع دستی تزیینی – کاربردی استان چهارمحال و بختیاری “شیردنگ بافی” است. این محصول جنبه ی خود مصرفی دارد. از نظر بافت همانند وریس است، تفاوت عمده ی آن با وریس در عرض کم و طول زیاد و همچنین تعبیه ی منگوله ها (آویزهای پشمی الوان) به منظور زیبایی است. کاربرد آن اکثرا در جلوی سیاه چادر (بهون) جهت تزیین سیاه چادر است. شیردنگ در مراسم جشن و شادی استفاده گسترده تری دارد. به صورتی که برپایی هر مراسم جشن بدون انجام تزیینات با شیردنگ امکان پذیر نیست.

مواد اولیه ی عمده در تولید و بافت شیردنگ از بهترین نوع پشم های بهاره است که زنان عشایر با ظرافت خاصی به وسیله ی ابزار ساده ای به نام «پیلی» به صورت رشته ی نازکی میریسند و پس از آن به روش رنگرزی گیاهی (سنتی) به رنگ های شاد و با طراوت رنگ آمیزی کرده و بعد از آن براساس طرح های ذهنی شروع به بافت می کنند. اکثر نقوش بافته شده در شیردنگ نقوش هندسی شکسته و نیز نقش حیوانات در زمینه ی آن است. حفظ و نگهداری آن دوری از آتش، عدم صدمه به تارو پود و شستشوی آن در آب روان است.

منگوله دوزی ( شرابه دوزی)

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “منگوله دوزی” نام دارد. شرابه عبارت است از رشته ها و منگوله هایی که از کناره ی لباس، پرده، رومیزی و … برای تزیین آویزان کنند. مواد و لوازم مورد نیاز برای شرابه دوزی عبارت است از: سوزن و نخ، پارچه هایی باریک به شکل نوار، ملیله، مروارید، پولک و … در این نوع رودوزی، طرحی بر روی پارچه پیاده نمی شود، بلکه حاشیه (لبه) لباس، رومیزی، روسری با استفاده از تکنیک های شرابه دوزی تزیین می شود. شرابه دوزی بر چند نوع است : ساده، الوان، نقش دار، دالبری، زیگزاگی، آویز دار و … که هر کدام بنا به تکنیک خاص خود، بر زیبایی پارچه و لباس می افزایند. شهرهای اصفهان، بندر ترکمن، بندر عباس و قزوین از جمله شهر هایی است که در این هنر فعالیت دارد. این نوع رودوزی در استان گلستان و یا لباس های محلی بسیار مصرف دارد.

روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

شرابه دوزی
شرابه دوزی

نیک بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “نیک بافي” نام دارد. نیک بافی نام نوعی نوار دستبافت است که در کلات نادری از توابع استان خراسان بافته می شود و به مصارف تزیین لباس، روسری و … می رسد. ابزار کار نیک بافی چهار چوبی مستطیل شکل و ساده است و دارای ۲۷ نخ تار برای زمینه (در این جا قرمز) و ۹ نخ تار رنگی برای نقشه و گلها است. نقشه ی آن ذهنی است و بافنده به هنگام رد کردن نخ پود (که هم رنگ زمینه انتخاب می شود) تارها را بنا به ذهنیت خود انتخاب کرده و بعد پود را عبور می دهد. از نوار نیک بافی برای تزیین لباس، خصوصا در اطراف نوار مداخله بافی استفاده می شود که بر زیبایی و تنوع نقش می افزاید. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم، صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

نوار دوزی سیستان و بلوچستان

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران ” نوار دوزی سیستان و بلوچستان ” نام دارد. نوار دوزی یکی از مکمل های سوزن دوزی سیستان و بلوچستان است. مواد اولیه ی آن مشابه سوزن دوزی است. لکن بانوان هنرمند بلوچستان به جهت صرفه جویی از کناره های اضافه ی پارچه نیز استفاده می کنند و بر روی آن نقوش زیبای بلوچ را سوزن دوزی می کنند. نوارهای سوزن دوزی شده در کارهای تکمیلی و تلفیقی کاربرد فراوانی دارد.

روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم، صابون و شوینده های معمولی غیر اسیدی قابل شستن است.

نوار بافی علی آباد کتول

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران ” نوار بافی علی آباد کتول” نام دارد. نوار بافی در هر استان و یا منطقه ای به نام های مختلفی خوانده می شود، که طرح و نقش و نخ های مورد استفاده و حتی مورد مصرف آنها نیز متفاوت است. علی آباد کتول در استان گلستان واقع شده است و نوار بافی آن دارای طرح و نقش به خصوص منطقه است. جهت بافت این نوارها، عموما از کانوای سیاه و سفید و نخ های گلابتون طلایی و نقره ای که در بین اهالی به سیم شهرت دارد، استفاده می شود. ابزار بافت، کارگاهی متشکل از دو میله ی چوبی با یک پایه و شانه ای چوبی است. نقوش دارای اسامی خاصی چون: دو گلی، ولولک، أريب، توف سیاه، کله قندی، ماه و ستاره و … است. این نوارها غالبا در تزیین لباس های محلی، سر آستین، دور يقه، حاشیه ی پیراهن، قاب، کیسه ی پول، اسپندان، آینه ی کیف، قاب عکس و قاب شانه به کار می رود. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم، صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

مغزی دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “مغزی دوزی” نام دارد. مغزی دوزی دوختن نوعی نوار باریک تزیینی است که معمولا از جنس پارچه، چرم و … بوده که میان دو لبه ی پارچه قرار می گیرد و باعث استحکام لبه های پارچه و ممانعت از ساییدگی حاکی از اصطکاک می شود. این نوع رودوزی گاه نیز برای زیبایی بیشتر لباس، دستمال سفره، رومیزی، تابلوهای تزیینی و … مورد مصرف دارد. در لباس های محلی این نوع رودوزی رواج فراوانی دارد. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

شما در حال مشاهده آشنایی با انواع یراق دوزی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. حامد مرادی گفته؛
  03:30 1401/02/23

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟ 😍😍😍

 2. حمیدرضا قهرمانی گفته؛
  15:30 1401/04/21

  مطلب خوبی بود 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0