ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با برقع سازی و رواج آن در استان های جنوبی

آشنایی با هنر برقع سازی

 

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “برقع سازی” نام دارد.

برقع نوع پوشش و یا حجاب زنانه است که از گذشته های دور در استان های جنوبی کشور برای محافظ پوست صورت از گزند تابش شدید نور خورشید مورد استفاده بوده و در عین حال گونه ای زینت محلی نیز بوده است و به همین جهت در شکل های متنوعی طراحی و اجراء می شود.

برقع ، نقابی با رنگ ها و طرح های مختلف است که معمولا از بالای ابرو تا زیر بینی را می پوشاند و از زمانهای بسیار قدیم و  اوج آن به دوران کشف حجاب برمی گردد که زنان روستا با آموزش فرزندان این هنر را نسل به نسل حفظ  و منتقل کرده اند.

ساخت و استفاده از آن به مردم جنوب اختصاص دارد و با توجه به سلیقه, فرهنگ و سنن آن منطقه می توان بر روی آن رودوزی یا پولک دوزی کرد،  در مناطق گوناگون کرانه ی خلیج فارس دارای نام های متفاوتی مانند مقامی، حمیرانی، عربی، قطاری، سکانی و … می باشد.

برقع از پارچه ای دستبافت به نام شیله, چلوار و از جنس چرم نازک تهیه می شود که روی آن را با نخ های رنگی قرمز، نارنجی و انواع نخ خوس و پولک های رنگی زینت می بخشند، ابعاد آن به اندازه پهنای صورت است و از بالای ابرو تا پایین بینی را می پوشاند و با توجه به نوع و نقش و نگار روی آنها برای تهیه هر برقع زمانی بین ۱۰ الی ۳۰ روز طول می کشد.

در هر دو طرف آن، قیطان هایی قرار داده شده است که با گره زدن به پشت سر، بر روی چهره، ثابت می شود, شایان ذکر است که در از انواع این برقع ها از ابریشم  و الیاف طلا و نقره نیز استفاده می شود.

برای تهیه برقع بلوچی از پارچه کتان مشکی، نخ ابریشم  و الیاف طلا و نقره و تکه چوب برای نقاب برقع استفاده میشود  که با توجه به نوع و نقش و نگار روی آنها برای تهیه هر برقع زمانی بین 10 الی 30 روز طول می کشد.

در تولید برقع ها که به طور معمول از پارچه تیره ای به نام شیله ساخته می شود قسمت ایستای روی بینی و دو کناره آن به وسیله چوب درخت خرما ( که در میان پارچه قرار می گیرد ) به وجود می آمد و برای نگه داشتن برقع بر روی چهره از بندهایی استفاده می شود که به پشت سر بسته می شود و عمدتا از نوارهای بافته شده زردوزی تشکیل شده است.

روی بند زنان متأهل و مجرد متفاوت می باشد، دختران جوان از رنگ های زرد، قرمز و نارنجی و زنان متأهل با مسن از رنگ های تیره استفاده می کنند.

برقع قرمز به برقع بلوچی معروف است و تا حدودی در بخش جنوب شرقی بلوچستان هم استفاده می‌شود. شکل آن مستطیل کامل است و در نمونه‌هایی از تزئینات پولک، نوار خوس و گلابتون در کنار سوزن‌دوزی که غالب سطح برقع را می‌‌پوشاند استفاده می‌شود, این رنگ برقع مخصوص زنان متاهل است که هم در خانه و هم در بیرون از آن استفاده می‌کنند. در گذشته استفاده از برقع، از زمان استقرار پرتغالی ها در این منطقه رایج بوده است.

تولید آن در استان هرمزگان و روستاهای جزایر قشم مانند سلخ و پی پشت رایج بوده ولی مرکز اصلی تولید آن روستای درگهان است.

 

شما در حال مشاهده آشنایی با برقع سازی و رواج آن در استان های جنوبی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. خلیل میرزایی گفته؛
  02:42 1401/02/19

  آدرس دفترتون کجاست

 2. اکبر شکیبا گفته؛
  19:54 1401/03/17

  میتونم یه خواهشی بکنم ؟ اینقدر دلبری نکنید

 3. قربانعلی براتی گفته؛
  18:06 1401/04/28

  سلام عالی بود 😍😍😍

 4. حسین شکیبا گفته؛
  13:42 1401/06/02

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0