ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با هنر رویه ی گیوه بافی

هنر رویه ی گیوه بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “رویه ی گیوه بافی” نام دارد.

گیوه جزو پاپوش‌های سنتی و در گروه پوشاک سنتی قرار دارد و از پاپوش‌های اصلی مردان در گذشته به خصوص در تابستان بوده است. گیوه نوعی کفش با رویه‌ای دست‌باف از جنس نخ پنبه یا ابریشم و زیره چرم، لاستیک یا پارچه‌های به هم فشرده است. به گیوه به زبان تاتی «جیوه» گفته می‌شود. رویه آن از نخ پنبه بوده که زنان ریسیده و بافته می‌شد. قسمت کفی آن نیز به نام «تخت‌کشی» توسط مردان دوخته می‌شد.

گیوه، کفش سنتی ایرانی است که با مواد اولیه ی طبیعی و با زحمت فراوان تهیه شده و مناسب آب و هوای ایران خصوصا مناطق خشک و کویری و کوهستانی آن است و گفته می شود زنان یک جفت رویه را ۲ روز می بافند.

سوزن‌هایی که از دوران نوسنگی به دست آمده نمایانگر این است که انسان آن زمان قادر بوده پوست حیوانات را به وسیله نوارهایی که از پوست درست می کرده، به یکدیگر وصل نماید. در گذشته کم بودن راه‌های ارتباطی و نوع معیشت مبتنی بر دامداری و کشاورزی و ضرورت تحرک فراوان در فصول سه‌گانه بهار و تابستان و پاییز (که فصل کار هستند) پا افزاری را می‌طلبید که سبک، راحت، مقاوم، خنک و در عین حال ارزان باشد و توسط خود عشایر و روستائیان و جوامع نیمه شهری با امکانات موجود در منطقه قادر به تولید آن باشند.

گیوه یکی از پای‌پوش‌های قدیمی که روزگاری به خصوص در فصل تابستان مورد استفاده فراوان قرار می‌گرفت، در سال‌های اخیر به سبب رواج کفش‌های چرمی و غیر چرمی و جایگزین شدن آن‌ها به جای پای افزارهای قدیمی در اکثر مناطق ایران رونق و اعتبار دیرین خود را از دست داده است. تولید گیوه از دیر باز در استان قزوین هنرمندانی داشته است. اکثر زنان و دختران در گذشته به بافت رویه گیوه آشنایی داشته اند. هنوز گیوه بافی در مناطقی از استان قزوین، بوئین زهرا و تاکستان بخصوص در روستای «اک» تا حدودی رایج است.

ماده اولیه و ابزار بافت رویه گیوه در گیوه های پنبه ای وعمامه ای ، شامل نخ پنبه و در مورد گیوه های ابریشمی، فریت قالیبافی, نخ های ابریشمی و رنگی شماره ی ۶ سه لا؛ قلاب شماره ی ۷و ۸ (روس – سیلور – پرچم – تولیپ), کارد، شفره، سوزن گیوه بافی (بلند و باریک)، قیچی، الیاف مصنوعی و زیره در انواع مختلف (چرمی – اسفنجی و پارچه ای)است.

تولید گیوه

تولید گیوه دارای چهار مرحله است (آماده کردن چرم، رویه بافی، تخت کشی و گیوه دوزی).

پس از آماده کردن مواد اولیه هنرمند گیوه‌باف با سوزن گیوه‌بافی و نخ پنبه‌ای محکم و دولا شروع به بافت رویه گیوه می‌کند. گیوه‌باف از بالای رویه گیوه با چند رج که دور سر نخ بافندگی حلقه می اندازد آغاز می‌کند و سپس ردیف‌های پشت سر هم به آن اضافه می کند و آن را به تدریج از اطراف توسعه می دهد. وقتی طول مورد لزوم به دست آمد و به اندازه کافی بافته شد، بافت پاشنه آن را آغاز می‌کنند. وقتی به مرحله ای رسید که قسمت بافته شده به شکل دایره در آمد، چند ردیف دیگر بافته می‌شود تا قوزک گیوه درست شود. در این روش بافت رویه گیوه به صورت یک تکه و شبیه جوراب بافته می شود که به هنگام تخت‌کشی قسمت زیر آن را باز می‌کنند.

بافتن یک رویه گیوه با نخی که ضخامت آن متوسط است در حدود دو روز طول می کشد. بهترین گیوه ها از نخ ظریف پنبه ای دولا بافته می‌شود .گاهی برروی این گیوه‌ها در بعضی مناطق نقش‌های هندسی زیبایی بر روی گیوه بافته می‌شود که سوراخ‌های کوچکی به هنگام بافت بر روی آن ایجاد می‌کند. بافت این نوع گیوه ها زمان بیشتری به طول می انجامد.

در بعضی مناطق استان قزوین بافت رویه گیوه با ابریشم و قلاب انجام می‌شود .هنرمند با توجه به اندازه گیوه مورد نظر شروع به بافت می کند .رویه به صورت یک تکه با قلاب بافته می‌شود .هنرمند رویه را حدود یک یا دو سانتی متر بزرگ‌تر از ابعاد واقعی آن می‌بافد تا کار دوخت گیوه به تخت آن آسانتر انجام گیرد.

شما در حال مشاهده آشنایی با هنر رویه ی گیوه بافی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. روح الله بابایی گفته؛
  13:06 1401/03/02

  خیلی خوب بود

 2. مهران عابدی گفته؛
  20:54 1401/03/05

  چه مطلب خوبی 😍😍😍

 3. اکبر افتخاری گفته؛
  19:54 1401/05/23

  خیلی وقت بود به همچین چیزی نیاز داشتم

 4. مهران مرادخانی گفته؛
  23:30 1401/05/25

  میشه بیشتر از این مگه ؟

 5. سیدعلی سبزواری گفته؛
  11:54 1401/06/23

  لطفا بیشتر ما رو سرگرم کنید واقعا عالیه سایتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0