ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با هنر معرق چوب و انواع آن

معرق چوب

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “معرق چوب” نام دارد. معرق چوب یکی از رشته های زیبای صنایع دستی ایران است که با استفاده از انواع چوب درختان (حدود ۷۰ الي ۸۰ نوع) که دارای رنگهای متفاوت هستند و هم چنین گاهی با استفاده از استخوان شتر، صدف، مس، برنج، نقره، طلا، عاج و خاتم برای زیبایی یا تکمیل کار تولید می شود، گفته می شود. هنر معرق کاری در ایران حدود ۸۰ سال سابقه دارد، ولی با کشف شانه ای در شهر سوخته (که با استفاده از دو نوع چوب مختلف، که آنها را به اشکال گوناگون بریده و بر روی سطح دسته ی شانه قرار داده اند و برای چسباندن قطعات به یکدیگر از صمغ درخت استفاده کرده اند) قدمت این هنر در ایران به حدود ۴۰۰۰ سال پیش بر می گردد. مواد اولیه ی مورد مصرف در هنر معرق کاری مشتمل بر انواع چوب درختان، استخوان شتر، صدف، مس، برنج، نقره، طلا، عاج، و خاتم است. چوبهای مورد استفاده در معرق عبارت است از: زیتون، شمشاد، نارنج، فوفل، عناب، گردو، اقاقيا، ممرز، گلابی، کی گم و … طریقه ی تولید معرق چوب بدین صورت است که قطعاتی از چوب های مورد نظر (از نظر رنگ و بافت چوب) را انتخاب کرده و به شکل و اندازه ی مورد نظر (گل، برگ، ساقه) بریده و در جای خود می نشانند. در نهایت روی کار را پلی استر زده و سمباده و پولیش می کنند. از هنر معرق کاری در ساخت رویه ی میز، تابلو، قاب آیینه، صفحه ی شطرنج و… استفاده می کنند. انواع معرق عبارت است از: معرق حجم، سطح بندی، نقش، پلان. از شاخص ترین هنرمندان این رشته باید از استادانی چون عباباف، اینانلو و میر طیبی نام برد.

روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با دستمال نم دار قابل تمیز کردن است.

معرق کاری
معرق کاری

معرق سنگ

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “معرق سنگ” نام دارد. معرق سنگ عبارت است از پهلوی هم چیدن قطعات سنگهای رنگی بر اساس طرحی از پیش تعیین شده. این طراحی عمومأ سنتی بوده و نقوش اسلیمی، ختایی و هندسی را شامل می شود. معرق سنگ، کاری شبیه به کار موزاییک است با این تفاوت که در موزاییک از هر نوع مواد اولیه ای می توان استفاده کرد ولی در معرق سنگ مواد اولیه شامل: انواع سنگ های رنگی (عموما مرمر) و گاه نوارهای فلزی مسی یا برنجی است. ابزار کار آن چند نوع تیشه بوده و نقوش به صورت تکه تکه به وسیله ی تیشه بریده شده و پهلوی هم قرار می گیرد و پس از اتمام کار در محل مورد نظر نصب می شود. موارد مصرف آن در کف بناهاو دیوارهای نماهای داخلی و خارجی است.

معرق کاری

معرق شیشه ( شیشه خانه بندی)

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “معرق شیشه” نام دارد. از قرن دوازدهم میلادی، مسیحیان جهت تزیین کلیساها با الهام از داستان های انجیل مقدس، نقوشی را روی شیشه و پنجره های کلیسا پدید آوردند که هر قطعه، با توجه به رنگ آن از شیشه جام رنگین بریده شده و توسط میله هایی از آلیاژ سرب، به هم متصل می شود و جهت یک پارچه کردن محل اتصال، میله های مربی را لحیم کاری می کردند. در بعضی ابنیه ی با اهمیت کمتر، نقوش ملهم از داستانهای مذهبی را توسط رنگ های شفاف نقاشی کرده که به «ویترای» معروف است.

از دوران صفویان به بعد نیز در ایران، برای تزیین کاخ ها و بناهای مهم نوعی معرق شیشه به کار می بردند که نقوش آن کاملا هندسی بوده و به جای میله های فلزی، از چهارچوب (از جنس چوب) استفاده می کردند، که این قسمت کار قواره بری یا پارچه بری نامیده می شود. امروزه از این هنر برای تزیین بناهای شیک و سنتی، استفاده می کنند. روش حفاظت از آن جلوگیری از ضربه و سقوط از ارتفاع است.

معرق کاری
معرق کاری

معرق منبت چوب

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “معرق – منبت” نام دارد. در این هنر، همان طور که از نامش پیداست با تلفیق دو هنر معرق و منبت، بیشتر تابلوهای سه بعدی را به وجود می آورند. معمولا در تولید قسمت منبت، لایه هایی از چوب های خودرنگ را به یکدیگر چسبانده (به وسیله چسب چوب)، آنگاه دوربری کرده (قسمت های اضافی حجم را می برند و توسط سوهان های ظریف، حجم مورد نظر را پدید می آورند). در تولید قسمت معرق، مانند معرق کاری عمل کرده و در پایان قطعات منبت شده را، سر جای خود می نشانند. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت، حرارت و آتش، اشیای نوک تیز و برنده است و با دستمال نم دار قابل تمیز کردن است. از هنرمندان شاخص این رشته استاد کمال میر طیبی است.

 

معرق کاری
معرق کاری
معرق کاری

شما در حال مشاهده آشنایی با هنر معرق چوب و انواع آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. ابراهیم شریفی گفته؛
  12:30 1401/02/15

  مطلب خوبی بود 😍😍😍

 2. ابوالقاسم فروتن گفته؛
  16:06 1401/03/07

  سایتتون رو خیلی دوست دارم

 3. حمید فاظلی گفته؛
  07:18 1401/03/28

  خیلی سایت خوبی دارین 😍😍😍

 4. علی اکبر روحانی گفته؛
  05:06 1401/03/29

  مطلب به درد بخوری بود

 5. شهرام رهنما گفته؛
  13:06 1401/06/22

  خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0