ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با هنر چاقو سازی و پیشینه آن

هنر چاقو سازی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “چاقو سازی ” نام دارد، که هنر- صنعتی پر پیشینه و دارای سابقه ای کهن است و بهترین سلاح ها توسط هنرمندان مرتبط با این هنر ساخته می شده است.

 سابقه ساخت چاقو در ایران به زمانی بر میگردد که چاقو به عنوان سلاحی سرد از ضرورات زندگی هر فرد بشمار می رفته از قدیمی ترین چاقوهای به دست آمده در تپه سیلک کاشان چاقویی است از جنس سنگ و دسته های آن از جنس استخوان متعلق به 4200 ق.م.

قدیمی ترین چاقوی به دست آمده در زنجان مربوط به مرد نمکی چهرآباد متعلق به هیجده قرن پیش می باشد، دسته این چاقو از از جنس شاخ بز و طول آن 11 سانتیمتر و تیغه به طول 5/8 سانتیمتر  ویک غلاف چرمی به لباس مرد نمکی وصل بوده است . چاقوي مزبور را مي توان به عنوان اولين و قديمي‌ترين سند موثق به دست آمده در خصوص صنعت چاقوسازي زنجان نام برد.

چاقوها با توجه به سليقه، ذوق و نيز هنر نمايي استادکاران و به منظور بازاريابي و جلب رضايت متقاضيان، در ابعاد متفاوت تهيه و به بازار عرضه مي شوند که بعضا جنبه‌ي نمايشي و موزه‌اي نيز دارند.

اين توليدات عموما جنبه کاربردي و مصرفي دارند که با در نظر گرفتن نوع کاربرد آنها اين چاقو ها را مي توان به چاقوي ضامن دار معمولي، ضامن‌دار مغزي، ضامن دار فشاري، متري يا قلم‌تراش، انواع کاردهاي شکاري و صحرايي، کاردهاي آشپزخانه،‌ انواع قمه، ‌چاقوهاي قصابي،‌ سلاخي،‌ قصابي، باغباني و پيوندزني،‌ انواع ساتور و کارد کباب پزي،‌ تقسيم کرد که اين ساخته ها در انواع و اقسام مختلف و اندازه‌هاي گوناگون با تزئينات متعدد ساخته مي‌شوند.

ابزار کار

ابزار کار این هنر چکش,پتک,قیچی و کوره می باشد.

مواد اولیه ی هنر چاقو سازی آهن است و دسته ی چاقو را از شاخ گوزن، صدف، چوب، فیبر و یا عاج تهیه می کنند، در گذشته روی دسته شمشيرها و غیره را مرصع کاری نیز می کرده اند و این کار امروزه به صورت ساده تری انجام می گیرد.

ابزار کار چاقو سازان چکش، پتک، قیچی، کوره و… است. روش کار بدین صورت است که استاد کار در کنار کورهی آتش، آهن را گداخته و با ضربات پتک آن را به شکل انواع چاقو، کارد، گزلیک، قند شکن و… در آورده سپس با نهایت هنرنمایی و با استفاده از ابزار ساده، از جنس شاخ حیوانات یا عاج دسته ی آن را کار می گذارند، پس از اتمام کار، چاقو را تیز کرده و آب گرم می دهند.

 معمولا چاقو سازان زنجان، نام خود را بر روی تیغه ی چاقو حک می کنند. جواهر، ملیله، صدف و عاج از تزییناتی است که این هنرمندان در تولیدات خود به کار می برند.

از چاقوهای کوچک تزیینی که به عنوان جا کلیدی استفاده می شود تا شمشیرهای بزرگ، از تولیدات چاقو سازان است.

شهر زنجان به این حرفه در صنایع دستی ایران معروفیت پیدا کرده است، ولی در اصفهان، مهریز (در استان یزد)، خراسان، قزوین، شیراز، تبریز، مراغه و بناب نیز عده ای به تولید مشغول هستند.

دسته ی چاقو، شمشیر و… محل هنرنمایی این هنرمندان است که از نشاندن جواهر و انواع نقوش استفاده کرده و در هر چه زیباتر شدن آن می کوشند. حالت فنریت، تیزی دایمی و در نهایت خوش دستی از خصوصیات چاقوهای زنجان است. چاقوی کوچک جیبی (pen kinfe) و قلم تراش (که از ابزار کار خوشنویسان است) دیگر تولیدات را تشکیل می دهند.

شما در حال مشاهده آشنایی با هنر چاقو سازی و پیشینه آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. امینی گفته؛
  10:30 1401/02/28

  چرا هرچی توی سایتتون میچرخم خسته نمیشم

 2. احمد شکری گفته؛
  02:18 1401/03/26

  با اجازتون بازنشر شد 😍😍😍

 3. مهدی مختاری گفته؛
  10:42 1401/04/06

  دست مریضاد استاد

 4. محمدتقی زارعی گفته؛
  05:30 1401/04/18

  من خیلی سایتتون رو دوست دارم

 5. مهرداد مرادخانی گفته؛
  13:42 1401/05/05

  بیشتری بنویسین لطفا

 6. کریم علوی گفته؛
  18:30 1401/06/01

  دستخوش

 7. حامد فاطمی گفته؛
  02:18 1401/06/21

  چقدر قشنگ و حرفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0