ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با هنر چنته بافی و کاملترین توضیحات در مورد آن

هنر چنته بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “چنته بافی” نام دارد.

چنته نوعی ساک، کیسه یا توبره است که برای نگهداری وسایل مختلف در زندگی عشایری استفاده می شود. چنته معمولا دسته ای دارد که از جنس نخ خود چنته بافته شده برای آویزان کردن از نقطه ای یا انداختن روی دوش استفاده می شود.

چنته عبارت است از دو قطعه قالی کوچک مستطیل شکل بافته شده به ابعاد تقریبی ۳۰x۴۰ سانتیمتر که با ظرافت از سه طرف (به صورت پاکت) به هم دوخته شده است و در دو طرف پایین آن دارای دو منگوله ی رنگی و در قسمت بالا دارای دسته ای مانند کیف باشد.

بافت چنته و نوع مواد اولیه آن کاملا مانند قالی است و تنها تفاوت در ابعاد و اندازه ی آن است.

بافت چنته متفاوت است هم از نوع بافت قالی جنته بافته می شود هم از بافت گلیم، هم بافت جاجیم، هم بافت خورجین و سایر بافت ها برای بافت چنته استفاده می گردد. از چنته برای نگهداری آینه ، شانه ، قرآن، قاشق، نخ و سوزن و لوازم خیاطی، حمل غذا در کوچ و موارد دیگر استفاده می گردد.

چنته در سالهای اخیر بیشتر جنبه تزئینی یافته و در خودروها یا دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می گیرد که غالبا در طرح ها و اندازه های مینیاتوری تهیه می گردد.

در بعضی از روستاها، چنته را با روش گلیم بافی با جاجیم بافی نیز می بافند, در چهار محال و بختیاری چنته را با ترکیب چند نوع بافت قالی، گلیم و سوماک نیز می بافند.

در قریه ی «لفور» از توابع سواد کوه نوعی کیف دسته دار است تولید می شود که برای بافت آن از دستگاه گرک چال (نوعی دستگاه نساجی سنتی استفاده می شود.

مراحل تولید آن مانند جاجیم است با این تفاوت که پس از پایان کار، دوردوزی انجام و گاه با مهره های تزیینی و خرمهره تزیین می شود و به چنتهی الفور مشهور است.

برای بافت چنته با توجه به عرض کم آن زمان برپا کردن دار چنته برای تعداد بیشتر از ۵ عدد دار تهیه می شود و یک بافنده چنته می تواند با یکبار برپا کردن دار و چارچوب به تعداد ۱۰ تا ۲۰ عدد چنته ببافد که هر کدام می تواند نقش متفاوت داشته باشند.

نقش های چنته غالبا از اسامی جلاله استفاده شده و یا اسامی ائمه در آن بافته می شود. همچنین نقوش پرندگان و حیوانات اهلی در آن استفاده می گردد. 

محل آویزان کردن چنته در چادر عشایر تیرک های عمودی چوبی هستند و معمولا در نقطه ای آویزان می شود که از دسترس اطفال به دور باشد.

طریقه ی نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون و یا دیگر شوینده های غیر اسیدی قابل شستن است.

شما در حال مشاهده آشنایی با هنر چنته بافی و کاملترین توضیحات در مورد آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. اکبر پارسا گفته؛
  08:18 1401/02/26

  خیلی سایت خوبی دارین 😍😍😍

 2. محمدجواد توکلی گفته؛
  11:42 1401/03/28

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 3. میلاد جلیلی گفته؛
  07:42 1401/05/11

  شادکام و سلامت باشید

 4. مسعود طباطبائی گفته؛
  15:42 1401/05/23

  چقدر خوب که شما هستید

 5. مرتضی مجد گفته؛
  18:30 1401/06/05

  مقالاتتون عالین واقعا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0