ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی کامل با مروار بافی

مروار

نوعی حصیر بافی است که مواد اولیه مصرفی آن از ترکه های درخت بید می باشد و سبد هایی با فرم های گوناگون و ابعاد مختلف از آن تهیه می کنند و تنها محل تولید آن شهرستان اندیمشک می باشد

صنعت مرواربافی نیز از دیگر هنر های بسیار زیبا و پرطرفدار استان گیلان است که به دست توانمند صنعت گران و هنرمندان خاص این منطقه و با استفاده از مواد اولیه بسیار مناسب و باکیفیتی تهیه می شود، این هنر بسیار زیبا همواره در کنار صنعت حصیربافی نیز کاربرد داشته

مروار داراي ويژگيهاي خاص خود مي باشد . رنگ آن زرد است و وقتي روغن جلا مي خورد به رنگ طلايي در مي آيد . لازم به توضيح است که نوع نامرغوب آن بيشتر به رنگ سياه و سبز مي باشد . پس از بافتن مروار بايد آنرا نزديک به 48 ساعت در معرض آفتاب بگذارند و اين کار بدين جهت انجام مي گيرد که بر اثر تابش نور آفتاب به ترکه هاي مروار ، رنگ آنها روشن تر شده و به رنگ طلايي در مي آيد .

 

.          

این هنر در سال های اخیر در بسیاری از نقاط گیلان رونق یافته و  مراکز تولید اشیاء و وسایل مختلف از مروار در  روستاهای صیقلان و جمعه بازار از نواحی صومعه سرا و تازه آباد و گورکا از توابع آستانه ی اشرفیه و کارگاه هایی در شهر رشت فعالیت دارند.

البته تهيـه آن درمنـاطق ديگر نيز امکان پذير بوده و حتـي در مناطـق جنـوبي کشور ( از جمله خوزستان ) نيز احتمالاً توليد آن رواج دارد . مرواربافان پس از تهيه ترکه از مناطق فوق آن را انبار نموده و به تدريج پس از گرفتن زوائد آن ، ترکه ها را از طول به سه يا چهار قسمت تقسيم نموده و آنها را در پاتيل هاي مخصوصي با آب مي جوشانند و لايه رويي آن را مي گيرند و پس از خشک شدن جهت بافتن از آنها استفاده مي کنند .

انواع سبد میوه، گل، قفسه ها، سرویس های میز و صندلی، جالباسی ، عروسكهای مختلف و … از جمله صنایع دستی مروار بافی است.

در مرواربافی علاوه بر تركه های مروار از مواد دیگری مانند تخته سه لایی ، انواع میخ ، روغن جلا و مفتولهای سیمی استفاده میشود و ابزار آلات تولید مروار عبارتست از : اره ، دنده ، چكش، انبردست ، گاز انبر قیچی باغبانی .

در مرحله‌ی بافت ، ابتدا چهار عدد از تركه ها در كنار یكدیگر قرار گرفته و تعداد چهار یا پنج تركه ی دیگر به صورت متقاطع روی آنها قرار می‌گیرد تا تشكیل یك ستاره هشت پر را بدهد . آنگاه به وسیله تركه های باریك تری مهار شده و بافنده با تركه های نازك عمل بافت را به شیوه ی یكی از زیر ، یكی از رو آغاز نموده و تركه ها را به طور یكی در میان از لابلای تركه هایی كه قبلا به طور متقاطع روی یكدیگر قرار گرفته عبور میدهد و این كار را تا تكمیل قسمت كف شیی كه تولید آن مورد نظر است تعقیب می‌كند .

بعد از پایان كار بافت قسمت كف ، در محلی كه قراراست از آنجا به بعد لبه ی كار بافته شود عموماً صنعتگران به بافت حالت مار پیچی داده و كار را به شیوه قبلی ادامه میدهند و انتهای كار را نیز به صورت مار پیچ در آورده و سر تركه هایی را كه در واقع حالت تار كار را دارند به داخل قسمت مار پیچ خم می‌كنند .

بیشتر صنایع دستی مرواربافی تولید شده در گیلان  به سایر استان های كشور و حتی برخی از كشورها صادر می شود

معرفی برخی از اصطلاحات و تعاريف بسیار مهم در صنعت مرواربافی :

صنعت مرواربافی همانند سایر صنایع دیگر برخی از تعاریف و اصطلاحاتی ریزی را در خوی جای داده است که بدین منظور قصد داریم این اصطلاحات کاربردی را به شما عزیزان معرفی کنیم تا شما نیز با آن ها به خوبی آشنا شوید.

— مروار چیست؟ مروار نوعی از گونه های درخت بید بوده که به اختصار نام سرخ بید را بر آن نهاده اند و از آن در جهت تهیه و تولید انواع سبد های چندمنظوره و تک منظوره استفاده می شود.

— مرواربافی چیست؟ مروار بافی از دیگر صنایع دستی و سوغات گیلان است که هنرمندان این عرصه با استفاده از ترکه های مروار محصولات بسیار زیبا، سنتی و کلاسیکی را خلق می کنند. مروار بافی بر اساس نظر عده ای اا صاحب نظران ایر مجموعه حصیر بافی بوده ودر مناطق مختلف کشور اا جمله
گیلان ، مااندران ، خواستان ، همدان ، قم و… رایج است.

— مروارباف کیست؟ مروارباف استاد کاری با ذوق و سلیقه است که با استفاده از ترکه های بید به خلق آثار بسیار شگفت انگیز و زیبایی روی می آورد.

— ترکه یا مروار چیست؟ ترکه یا مروار شاخه های قابل انعطاف و بسیار نازک درخت بید می باشند که دارای عمری یک ساله هستند.

 

.

فرآيند تولید و آماده سازي ترکه (مروار) ها چگونه است؟

قبل از تهیه و تولید محصولات صنعت مرواربافی باید لوازم و اقدامات از پیش تعیین شده ای را در ساخت آن ها در نظر گرفت، این موارد عبارتند از: (لطفا با دقت به این موارد توجه کنید.)

1- جدا کردن گره ها، زوايد و برگ هاي موجود در ترکه ها

قبل از پختن مروارها (ترکه ها) برگ های موجود بر روی سطح آن ها را جدا می کنند، به نحوی که سطح ترکه ها کاملا صاف شود. البته رعایت این موضوع در نهایت موجب سهولت بافت مروار می گردد.

2- دسته بندي ترکه ها بر حسب طول و قطر:

با توجه به این که قطر و طول مروارهای مورد استفاده در محصولات مروار متفاوت است به همین علت مروارها بر حسب قطر و طول دسته بندی می شوند.

3- پختن مروار ها:

پس از قرار دادن بسته های مروار به درون محفظه های مخصوص پخت و پر نمودن محفظه با آب (به طوری که سطح تمام بسته ها را آب فرا گیرد)، دمای آب را به نقطه جوش برسانید تا به مدت 12 ساعت مروار ها را در آب در حال جوش به خوبی جوش بخورند. پس از گذشت 6 ساعت از جوشاندن مروار ها، به طور آزمایشی یک نمونه از مروار ها را از درون ظرف مخصوص آن ها بیرون کشیده و پوست آن را جدا می کنند، در صورتی که پوست آن ها به راحتی جدا شود عمل پختن به پایان رسیده است.

جدا کردن پوست ترکه ها:

در جدا نمودن پوست ترکه ها از هیچ گونه دستگاهی استفاده نمی شود و تمامی کارها به روش سنتی و با دست انجام می گیرد. مرواربافان برای جدا نمودن پوست مروار ها از قسمت ضخیم مروار شروع کرده و در ادامه به انتهای نازک و باریک آن می رسند.

معرفی انواع بافت محصولات صنعت مرواربافی

محصولات مرواربافی از لحاظ بافت به سه دسته محصولات فاقد اسکلت بندي چوبی، محصولات داراي اسکلت بندي چوبی و بافت پیکره انسان و حیوانات تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها محصولات خاص خود را در خود جای می دهند

محصولاتي که مرواربافان توليد مي کنند

سبـد گردکوچک و بزرگ ـ سبد بيضي کوچک و بزرگ ـ سبد قايقي کوچک و بزرگ ـ کاسه در اندازه هاي مختلف ـ سبد کشکولي ـ سبد جاي ميوه ـ سبد پنجره اي ـ ساک پيک نيک ـ سبد دو طبقه سبد سه طبقه ـ جاي لباس ـ جاي بچه ـ جاي روزنامه ـ انواع لوستر ـ انواع شکلات خوري ـ جاي سوزن ونخ ـ جاي تخم مرغي ـ ميز و صندلي و مبل و محصولات متنوع ديگر . در مرواربافي علاوه بر ترکه هاي مروار ، از مواد ديگري مانند تخته سه لائي ، انواع ميخ ، روغن جلا و مفتول هاي سيمي نيز استفاده مي شود و ابزارآلات توليد مروار عبارتست از اره ، رنده ، چکش ، انبردست ، گازانبر و قيچي باغباني . مرکز اصـلي فعاليـت دست اندرکان اين صنعت اطراف آستانه اشرفيه و مخصوصاً قريه ْ کـورکـا ْ ، مي باشد و به طور پراکنده در مناطق ديگر استان گيلان از جمله اطراف بندرکياشهر و در صيقلان بازار جمعه نيز ديده مي شود .

شيوه کار مرواربافان شبيه بافت شعاعي بامبو است ، به اين طريق که بافندگان ابتدا ترکه هاي درخت را که ماده اوليه مورد مصرفشان است انتخاب و آن تعداد از ترکه هايي را که قابليت تقسيم شدن به دو ، سه يا چهار قسمت را دارند ، برش طولي داده و سپس از نظر اندازه به طول هاي مورد نياز درآورده و در آب مي خيسانند تا انعطاف پذير و قابل استفاده شود .


در مرحله بافت ، تعداد چهار عدد از ترکه ها در کنار يکديگر قرار گرفته و تعداد چهار يا پنج ترکه ديگر بصورت متقاطع روي آنها قرار مي گيرد تا تشکيل يک ستاره هشت پر را بدهد آنگاه به وسيله ترکه هاي باريکتري مهار شده و بافنده با ترکه هاي نازک عمل بافت را به شيوه يکي از زير ، يکي از رو آغاز نموده و ترکه ها را به طور يکي در ميان از لابلاي ترکه هايي که قبلاً بطور متقاطع روي يکديگر قرار گرفته عبور مي دهد و اينکار را تا تکميل قسمت کف شيئي که توليد آن مورد نظر است تعقيب مي کند .

 

بعد از پايان کار بافت قسمت کف ، در محلي که قرار است از آنجا به لبه کار بافته شود عموماً صنعتگران به بافت حالت مارپيچي داده و کار را به شيوه قبلي ادامه مي دهند و انتهاي کار را نيز بصورت مارپيچ درآورده و سرتکه ها را به داخل قسمت مارپيچ خم مي کنند .…

 

اقدامات لازم در خصوص نگهداری محصولات:

1- با توجه به اینکه محصولات صنعت مرواربافی با استفاده از مروار های خیس بافته می شود لذا به منظور جلوگیری از تغییر شکل محصولات و همچنین جلوگیری از کپک زدن آن ها،خشک نمودن این قبیل از محصولات امری بسیار حائز اهمیت است. به طور معمول این روش با قرار دادن محصولات در هوای آزاد و در زیر نور آفتاب صورت می گیرد.

2- پس از خشک نمودن محصولات صنعت مرواربافی، گرد و خاک نشسته بر روی سطح آن ها را با استفاده از فرچه و همچنین از طریق شست و شو با آب از بین می برند.

3- سطح محصولات صنعت مرواربافی را پس از تمیز نمودن به منظور استحکام بخشی، آن ها را با چسب چوب رقیق شده آغشته می کنند. همچنین پوشاندن محصول مروار با روغن جلای رقیق شده باعث دوام و استحکام آن می گردد.

.

شما در حال مشاهده آشنایی کامل با مروار بافی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. امین کمالی گفته؛
  00:54 1401/02/27

  Awli bood 😍😍😍

 2. سعید بهرامی گفته؛
  12:42 1401/03/26

  من خیلی سایتتون رو دوست دارم

 3. احسان مومنی گفته؛
  18:42 1401/04/07

  خیلی زیبا بود مهندس

 4. بهروز عبدالهی گفته؛
  14:42 1401/05/11

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 5. اسدالله کمالی گفته؛
  07:30 1401/05/19

  خیلی وقته دنبال همچین مطلبی هستم

 6. احمد کلباسی گفته؛
  21:42 1401/05/24

  ممنون از مطلب زیباتون

 7. اسماعیل فتحی گفته؛
  17:18 1401/06/13

  حرفتون خیلی عالیه

 8. حبیب الله مقدم گفته؛
  00:42 1401/06/18

  من خیلی سایتتون رو دوست دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0