ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی کامل با پتینه کاری

هنر پتینه چیست ؟

هنر پتینه اصالتی ایتالیایی داشته و استفاده از تکنیک کهنگی در رنگ، طرح یک بنا و یا تغییر ظاهر ظروف بر اساس رنگ و طرح قدیمی و سنتی را هنر پتینه و حرفه پتینه کاری می نامند.

اگر تمایل دارید یک حس نوستالژی در طراحی منزل خود ایجاد کرده و با استفاده از تجهیزات جدید یک قاب قدیمی و تصویری کهنه از لوازم و ساختار منزل خود به نمایش بگذارید، بهترین پیشنهاد اعمال پتینه و پتینه کاری در دکوراسیون داخلی و طراحی بنای منزل شماست.

در بعضی فرهنگ‌ها و دایره المعارف های معنایی هنر؛ خوردگی در فلز مس که به رنگ سبز خودنمایی می‌کند، را پتینه گویند، و حتی آن را بعنوان یک محافظ در برابر خوردگی فلز مس می‌دانند. ایجاد یک لایه روی طروف و سطوح برای قدمت و کهنگی بخشیدن به اجسام را نیز پتینه می‌گویند.

هنر پتینه کاری چیست ؟

پتینه کاری هنری با بهره گیری از بافت و رنگ های مختلف است، که با ایجاد یک سطح جدا کننده بین جسم اصلی و رنگی که قرار است، روی اجسام قرار گیرد؛ امکان ایجاد نمایی کهنه و فرسوده و بعبارتی اکسید شده در لوازم با جنس های مختلف را فراهم می‌آورد.

در این هنر نقش رنگ‌های پوشاننده؛ روشن کننده؛ و مات کننده در کهنه کاری و فرسوده نشان دادن لوازم در پتینه کاری بسیار پر رنگ است.

در نهایت می‌توان گفت پتینه کاری هنری پر طرفدار است، که با رنگ‌های دکوراتیو و ابزارهای مختلف روی سطوح مختلف، بافت خاصی را ایجاد کرده و امکان دوباره استفاده کردن از ظروف قدیمی ایجاد می‌نماید.

کاربرد های پتینه کاری

یکی از معانی مستقیم پتینه و پتینه کاری هنر کهنه کردن لوازم نو برای ایجاد یک سبک متفاوت در دکوراسیون منزل است؛ در اصل پتینه و پتینه کاری ساختمان را یک پوشش هنری بر سطح دیوار گویند، که انواع مختلف دارد.

در پتینه و پتینه کاری از یک رنگ پس زمینه بعنوان رنگ اصلی استفاده می‌کنند، که غالبا رنگ اکرلیک دیوار؛ رنگ روغنی و پلاستیک است.

سپس طرح، نقوش درخواستی و مورد علاقه را که می‌تواند؛ بصورت برجسته یا فلت انجام گیرد، روی این سطح رنگ کاری شده ایجاد می‌نمایند. پتینه و پتینه کاری وابسته به طرح ایجاد شونده به دو نوع پتینه کاری مدرن و پتینه کاری کلاسیک تقسیم بندی می‌شود.

پتینه کاری کلاسیک

 اجرای پتینه و پتینه کاری، استفاده از این هنر قدیمی جلوه دادن لوازم جدید از موارد پر طرفدار بین افرادی است، که دکور آنتیک و کلاسیک را به دکور جدید ترجیح می‌دهند؛یکی از تکنیک‌های پتینه کاری کهنه جلوه دادن لوازم نو و جدید است؛ از این نوع پتینه کاری در آنتیک نمودن اکثر لوازم و اجسام خانه می‌توان بهره برد.

برای هموار کردن سطوح لوازم چوبی، سفالی و حتی بخش هایی از کاغذ دیواری برای کشیدن طرح‌های پتینه کاری می‌توان از روغن مخصوص شاپان کاری استفاده نمود. هنر پتینه کاری در این مورد به راحتی؛ امکان ایجاد تغییر و هماهنگ نمودن لوازم و دکوراسیون منزل را برای شما فراهم آورده است.

پتینه کاری مدرن

پتینه کاری مدرن؛ با تلفیق انواع طرح‌های جدید با روش‌های پتینه و پتینه کاری و کاربرد آنها در دکوراسیون منزل تاثیر بالایی داشته و طرفداران زیادی دارد.

در انواع مدرن‌تر از پوشش ابر و باد و آسمان یا طرح فرشته به عنوان الگوی پوششی استفاده می‌شود و یا می‌توان با استفاده از تکنیک‌های رنگ آمیزی، طرح چوب یا پوششی نقره‌ای را روی سطح اجرا کرد. پتینه کاری را می‌توان روی هر سطحی اجرا کرد؛ از دیوار گچی و رنگ خورده و کاغذ دیواری شده گرفته تا سطوح چوبی وسایل خانه یا ستون‌ها.

اگر با مواردی مثل علت زرد شدن کاغذ دیواری بعد از نصب و یکنواختی پس از اجرای کاغذ دیواری مشکل دارید، هنر پتینه یک انتخاب ایده‌آل برای تغییر دکوراسیون ساختمان است. انواع پتینه و پتینه کاری به تفکیک در ادامه توضیح داده می‌شود.

پتینه کاری ساختمان

پتینه و پتینه کاری ساختمان از گسترده ترین موارد کاربرد این هنر در دکوراسیون می‌باشد؛ استفاده از پتینه در ساختمان از تغییرات کوچک در رنگ دکوراسیون و نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن گرفته و تا نقوش ایجاد شده بر سقف با رنگ‌های مخنلف را در بر می‌گیرد. 

پتینه کاری ساختمان را هنر مانور رنگ و نقش روی سطوح، دیوار و سقف نیز می‌نامند.علاوه بر این می‌توان از این هنر برای  ترمیم ترک سقف گچی و پوشش لکه‌های ایجاد شده بر سطح دیوار در اثر نم بهره برد. 

پتینه کاری در ساختمان نیز شامل دو حالت پتینه کاری مدرن و کلاسیک می‌شود؛ که در پتینه کاری مدرن با ایجاد طرح‌های جدید مثل ابرو باد؛ فرشته؛ آسمان و یا طرح‌های طبیعت قابل کاربری است. در مواردی از پتینه و پتینه کاری می‌توان در ایجاد نقوش پر زرق و برق روی گچ و کاغذ دیواری برای منقش کردن سقف و دیوار و حتی آسانسور در نوع مدرن بهره برد.

از این هنر مدرن می‌توان بعنوان جایگزینی مطلوب برای ایده‌های  کاغذ دیواری روی کاشی در فضاهای سرامیکی و کاشی کاری شده و همین طور  نصب کاغذ دیواری روی گچ برای ترمیم و پوشش دیوارهای گچی استفاده کرد.

پتینه کاری روی چوب

پتینه و پتینه کاری روی چوب، استفاده از رنگ‌های پوششی برای ایجاد سطح یک دست روی چوب است؛ در واقع در واقع پتینه روی چوب، تکنیک ترکیب چند رنگ و ایجاد لایه‌های رنگی متفاوت بر روی چوب قلمداد می‌شود.

برای رنگ کاری روی چوب و ایجاد تغییررنگ و سبک در چوب پتینه کاری روی چوب یک روش مناسب و پیشنهادی می‌باشد. استفاده از رنگ ها و سبک‌های پتینه کاری در ایجاد ظاهر مناسب و زیبا روی چوب موثر می باشد. در نوسازی لوازم چوبی و پوششی لایه‌های خوردگی و زدگی چوب پتینه کاری در کنار شاپان کاری کاربرد دارد.

پتینه کاری با پارچه

استفاده از تکه پارچه‌های زیاد برای رنگ کاری دیوار را پتینه کاری روی دیوار گویند، که در آن هر بار با آغشته کردن یک تکه پارچه به رنگ و زدن ضربه روی دیوار این کار صورت می‌گیرد؛ حالت دیگر لوله کردن پارچه و ایجاد نقوش روی دیوار با حرکت دادن پارچه با قسمت‌های مخالف تکنیک استفاده کرده از پارچه در پتینه کاری می‌باشد.

پتینه کاری با اسفنج

این تکنیک یکی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین روش‌های ایجاد طرح روی دیوار بر اساس هنر پتینه کاری است. ابتدا زمینه دیوار را رنگ‌آمیزی کنید، و سپس یک تکه اسفنج را به رنگ آغشته کرده و به صورت ضربه‌ای به دیوار بزنید. توجه داشته باشید؛ که ابتدا اضافه‌های رنگ را توسط روزنامه بگیرید و سپس اقدام به رنگ‌آمیزی کنید.

پتینه کاری با بافت دار کردن دیوار

استفاده از پتینه کاری در بافت‌دار کردن دیوار به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. از جمله ترکیب پودر مل، روغن الیف، آب و رنگ روغنی ساختمان برای بدست آوردن؛ خمیری نسبتا شل برای بافت دار کردن دیوار است. البته می‌توانید مقدار آب و پودر مل را برای رسیدن به غلظت دلخواه تغییر دهید.

پتینه کاری با تکنیک رنگ برداری

پتینه کاری در این حالت با نیز با استفاده از پارچه صورت می‌گیرد؛ با این تفاوت که در این حالت با پارچه اضافی رنگ خورده بر دیوار را جذب می‌کند. . ابتدا دیوار مورد نظر را آماده کرده و رنگی را با قلم مو به صورت نیمه رقیق بر روی دیوار بکشید.

حالا یک دستمال نخی زبر را که به صورت مچاله در آورده‌اید را به دیوار خیس به صورت ضربه‌ای بزنید. به این ترتیب رنگ از روی دیوار برداشته شده و همزمان با انتقال رنگ، نقش مچاله شده پارچه روی دیوار باقی می‌ماند.

پتینه کاری با تکنیک راه راه کردن

این تکینک پتینه کاری نیز مختص دیوار است؛ بیشتر برای اتاق خواب در نظر گرفته می‌شود؛ ایجاد تنوع در قسمتی از اتاق خواب یک استایل زیبا به اتاق می‌دهد؛برای مثال می‌توان از این روش تنها برای دیوار سمت تختخواب استفاده کرد. این مدل پتینه کاری به دلیل در آوردن طرح خاص از نهایت کار نیاز به دقت و اندازه گیری قبل از کار دارد و ممکن است، انجامش برای شما سخت باشد؛ برای اعمال این تنکنیک روی دیوار اتاق از یک پتینه کار متخصص کمک بگیرید.

درخواست همکاری

https://mohsenmp.ir/

شما در حال مشاهده آشنایی کامل با پتینه کاری در پلتفرم خورشیدک هستید

معصومه سررشته
معصومه سررشته

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
  دسته بندی محتوای سایت
  0