ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آغاز مرمت سقاخانه قاجاری" عزیز محمد" تا پایان دی

آغاز مرمت سقاخانه قاجاری” عزیز محمد” تا پایان دی

شهردار منطقه ۱۱تهران گفت: مرمت سقاخانه قاجاری “عزیز محمد” که در محدوده حصار ناصری واقع شده است؛ تا پایان دی ماه از سوی اداره زیبا سازی این منطقه آغاز می شود.

به گزارش ایسنا، نصراله آبادیان با اشاره به قدمت سقاخانه “عزیز محمد” که بیش از ۱۱۰ سال پیش در خیابان فروزش ساخته شده، افزود: این سقا خانه که به دلیل قدمت بنا دچار فرسودگی شده است؛ با نظارت سازمان میراث فرهنگی از سوی اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ مرمت خواهد شد.
آبادیان بیان کرد: این بنای قاجاری دارای تزئینات زیبای آیینه کاری در سقف، کاشی کاری های بسیار نفیس با نقش شهدای کربلا ، نمادهای واقعه کربلا ، آب انبار قدیمی، حوضچه آب ، شیر و پاشیر است که به مرور زمان دچار فرسودگی و تخریب شده است.
او ادامه داد: طرح مرمت این سقا خانه در سنوات گذشته تهیه شده و پس از انتخاب پیمانکار مراحل اجرایی آن تا پایان همین ماه آغاز می شود.
به گفته شهردار منطقه ۱۱ این اقدام در راستای بند ۴۱و ۴۶ برنامه ۵ ساله سوم با هدف ارتقای کیفیت سیما و منظر شهر ، ارتقای کیفیت محیطی و احیای بافت و بناهای تاریخی شهر تهران انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ ،  سقاخانه “عزیز محمد “یکی از سقاخانه‌های زیبا و قدیمی شهر تهران است که با توجه به بحران کم آبی شهر تهران در آن دوران و لزوم وجود سقاخانه ها به عنوان یکی از منابع تأمین آب مردم و نیز یادآوری واقعه کربلا و بستن آب فرات بر روی حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یارانش، بنای سقا خانه  توسط حاج عباسعلی، فرزند مرحوم عزیزمحمد در سال ۱۲۵۶ شمسی ساخته شد و همواره با نور سبز، روشن است و در ایام محرم و صفر با کتیبه‌های سیاه پوشانده می‌شود.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir

شما در حال مشاهده آغاز مرمت سقاخانه قاجاری” عزیز محمد” تا پایان دی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. علی محمد هخامنش گفته؛
    03:18 1401/02/28

    مطلب خوبی بود 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0