ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

استاد محمدرضا توسلی گلپایگانی

استاد محمدرضا توسلی گلپایگانی

تولد : 1310

محل تولد : گلپایگان

ملیت : ایرانی

پیشه : منبت کاری

زندگی نامه استاد محمدرضا توسلی گلپایگانی :
محمدرضا توسلی فرزندمحمد آقا متولد 1310 در شهرستان گلپایگان، در یک خانواده مذهبی متولد شدم.

 

 و در سن 7 سالگی در مکتب‌های قدیم مشغول تحصیل شده و تا حد خواندن و نوشتن و تلاوت قرآن کریم سواد آموختم و چون هنر منبت‌کاری در خانواده‌های توسلی به صورت موروثی بوده است در سن 10 سالگی نزد دائی‌های خود به نام‌های محمدرضا و محمدآقا توسلی به هنر منبت‌کاری پرداختم و حدود 7 الی 8 سال نزد این دو استاد با زحمات طاقت‌فرسا و فراوانی که کشیدم به یادگیری این هنر ادامه دادم.

به دلیل اینکه علاقه زیادی به یادگیری این هنر ارزشمند داشتم روزها نزد استاد کار کرده و شبها برای خودم بکار منبت می‌پرداختم و علاقه‌ام نسبت به این هنر به حدی زیاد بود که بعضی از شبها تا ساعت 2 الی 3 بعد از نیمه شب مشغول کار بوده و متوجه نمی‌شدم که پاسی از شب گذشته است و بالاخره پس از سالها فعالیت چشمگیر در این هنر به موفقیت‌هایی نائل شدم. سپس در سن 25 سالگی دکانی استیجاری گرفته و مشغول بکار شدم. در رابطه با این هنر به جرأت می‌توان گفت که از ظرافت و زیبایی‌های بسیار برخوردار است. آثار استادان منبت در قدیم تائیدی بر این مطلب است. اینجانب نیز به علت علاقه وافری که به این هنر داشتم معنویت و لطافت این کار را به سود مادی آن ترجیح دادم و این هنر ارزنده را ادامه دادم تا جایی که شاگردان زیادی را نیز تربیت نمودم. لذا از شاگردان خود تقاضامندم که با پشتکار و سعه صدر و تحمل رنجها و سختی‌های آن این هنر زیبا را ادامه دهند.

 هنر منبت در شهرستان گلپایگان قدمتی حدوداً 800 ساله دارد. آثار به جای مانده به خصوص درب امامزاده عمران بن علی تائیدی بر این مطلب است. در گلپایگان شیوه سنتی منبت که شامل گل و مرغ، گل و بوته و شکارگاه بوده، توسط اساتید این هنر انجام می‌گرفته است.

از منبت‌کاران به نام این شهر در قدیم می‌توان از استادعلی مختاری گلپایگانی، استاد علی و محمدرضا توسلی، حیدر نیکنامی، حیدر گلپایگانی و ابوالقاسم گلپایگانی نام برد. همچنین از استادان زحمتکش که هم اکنون در این شهر به فعالیت می‌پردازند، می‌توان از استاد محمدرضا توسلی، استاد حسن بخشی، استاد محمد ابراهیم توسلی، غلام رضا قدیری‌، محمد باقر توسلی، محمدتقی توسلی، محمد باقر مساح و چندی دیگر از اساتید نام برد، ولی باز هم افسوس از بی‌توجهی دست‌اندرکاران بی‌ذوق و قریحه که این قدمت و این اساتید زحمتکش و این هنر زیبا را به فراموشی سپرده‌اندخالی از لطف نیست که بگویم اولین استاد منبت در ایران که به طور رسمی در مدرسه صنایع مستطرفه که به همت کمال هنر، کمال الملک بنیان گذاشته شد و با دعوت ایشان موفق به تدریس هنر زیبایی منبت شدند، استاد علی مختاری گلپایگانی می‌باشد. به حق آثار ارزشمندی از استاد علی مختاری به جای مانده که از آن میان می‌توان به گلدان تمام گردوئی که چهره کمال الملک در دو طرف آن کنده شده است نام برد.

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. رسول عسگری گفته؛
  23:18 1401/03/09

  سایتتون محشرههههه 😍😍😍

 2. جعفر فاطمی گفته؛
  04:54 1401/03/15

  حرفتون خیلی عالیه

 3. سیدعلی توکلی گفته؛
  20:42 1401/03/24

  چه مطلب خوبی 😍😍😍

 4. محسن بابایی گفته؛
  03:06 1401/04/07

  چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر بشیم 😍😍😍

 5. صادق صالحی گفته؛
  16:18 1401/04/16

  آدرس دفترتون کجاست

 6. عبدالرضا فرد گفته؛
  03:06 1401/04/29

  منابع این مطلب کجاست؟ 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Short Url Post
0