ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

استان قم

استان قم یکی از ۳۱ استان ایران است که در مرکز این کشور و در جنوب استان تهران، شمال استان اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب استان سمنان واقع شده‌است. مرکز این استان، شهر قم است. این استان در یک منطقهٔ خشک و نیمه‌خشک واقع شده است و آب و هوای گرم و خشک دارد. جنوب و غرب استان پوشیده از کوه‌های مرتفع است و آب و هوای معتدل دارد. مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان نیز پوشیده از بیابان‌های وسیع است که بزرگ‌ ترین آن‌ها دشت مسیله است. جمعیت استان قم در سال 1395، در حدود یک میلیون و 300 هزار نفر است که 1/62 درصد از جمعیت کشور را شامل می شود. 

مهم‌ترین عامل مؤثر بر وضع اقتصادی استان، صنعت گردشگری و به ویژه توریسم مذهبی است و دلیل آن وجود حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و مسجد جمکران در استان است که در تمام فصول سال، پذیرای زائران بسیاری از نقاط مختلف ایران و سایر کشورها است و این امر موجب رونق بازار کار و خدمات در این شهر شده است. بزرگ ترین حوزه علمیه ایران و مرکزمدیریت حوزه هاي علمیۀ ایران در این شهر استقرار یافته اند.از دلایل عمده رشد نمایی شهر و استان قم از لحاظ جذب جمعیت، افزایش اشتغال و بالا رفتن نرخ تولید در حوزه‌هاي خدماتی و صنعتی می باشند. مسائل اجتماعی مربوط بر این رشد نمایی وتعارض منافعی که میان گروه هاي مختلف مهاجر(از لحاظ تمکّن، دلیل مهاجرت، سطح تحصیلات و …) به این شهر از یک طرف و بومیان منطقه از طرف دیگر ایجاد شده است و رشد بیکاري در نتیجۀ کم شدن رشد و حتی توقف ساخت و ساز در شهر، از مهمترین دلایل ضرورت ورود به بازار کار منطقه‌هاي قم است.

شهرستان ها

قم 

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهر قم، در کنار اماکن زیارتی و سوغاتی های آن می تواند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر باشد. صنایع دستی شهر قم به دلیل موقعیت زیارتی این شهر، که پذیرای مسافران داخلی و خارجی زیادی است، بازار پر رونقی دارد و بخوبی به دیگر کشورها معرفی می شود و نشانی از فرهنگ و هنر این شهر زیارتی است. از صنایع دستی معروف قم می توان به قالی دستبافت قم اشاره کرد که در بین قالی های دستبافت ایرانی جایگاه بالایی دارد و همچنین به هنرهایی چون معرق کاری، مروار بافی و نقاشی های سنتی نظر همگان را به خود جلب می کند. در ادامه شما را بیشتر با این صنایع دستی زیبا آشنا خواهیم کرد. 

دیگر صنایع دستی استان قم عبارتند از:

خرمهره سازی – سنگ تراشی – خراطی چوب -درودگری – سرامیک سازی – سفالگری -گیوه – شیشه گری -چلنگری، تولیدات فلزی فرفورژه ای -تزیینات معماری – بافته های سنتی

 

جدول وضعیت رشته های صنایع دستی استان قم

ردیف

وضعیت رشته

نام رشته

تعداد

1

رایج و فعال

قالی دستبافت، معرق کاری، منبت کاری، کاشی و سفال، خرمهره سازی، سنگ تراشی، خراطی چوب، تراش سنگ های قیمتی و انگشتر سازی

10

2

بومی

حجاري سنتي سنگ ، سفال، زيورآلات، منبت چوب، قالي، رنگرزي سنتي و كاشي معرق

6

3

غیر بومی فعال

قالی و سرامیک سازی ، خرمهره سازی ، سنگتراشی و حکاکی روی سنگ ، کنده کاری و مشبک کاری چوب ، تزئینات معماری ، معرق کاری ، شیشه گری ، نقاشی سنتی ، رودوزی های سنتی ، بافته های سنتی ، گیوه ، مرواربافی ، خراطی چوب ، نگارگری و تذهیب ، صحافی سنتی ، تزئینات پارچه ای ، تولید فرآورده های پوست و چرم ، قلمزنی، مشبک کاری و حکاکی روی فلزات ، معرق ساقه گندم  ، چلنگری (تولیدات فلزی فرفوژه) 

25

4

منسوخ شده

حکاکی روی فولاد، شمشیر سازی، گره چینی، رنگرزی سنتی و شعر بافی منسوخ و خراطی

7

5

صنایع دستی عشایری رایج

سیاه چادر،قالی بافی

2

6

در حال منسوخ شدن

 طراحی، مس گری، اسلحه سازی و زمرد گری

4

7

در حال آموزش در مراکز آموزشی

حجم تراشی، تراش سنگ قیمتی و نیمه قیمت ،زیورآلات
سنتی، قلمزنی روی فلز، گوهر شناسی، چوب، معرق، فلز و زیورآلات، چرم و جاجیم، میناكاری، قلم زنی، نقاشی، خوشنویسی و سفال

21

جاذبه های گردشگری

بازار قدیم قم 

حرم مطهر معصومه  

مسجد مقدس جمکران 

شما در حال مشاهده استان قم در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0