ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

استان کرمانشاه

استان کرمانشاه جزء نواحی کوهستانی کشور به شمار می آید که بین فلات ایران و جلگه بین النهرین واقع شده است. همچنین این استان در قسمت شمال غربی کوه زاگرس قرار گرفته که همین باعث شده سراسر منطقه تحت پوشش قله ها و ارتفاعات این رشته کوه قرار گیرد.م ی توان چهار نوع اقلیم متفاوت را برای استان بیان کرد که عبارتند از: زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک در شهرستان هایی چون قصر شیرین، سرپل ذهاب و دهستان ازگله. زمستان سرد و تابستان خنک در پاوه، جوانرود و کرند. اقلیم نیمه خشک و استپی خنک در شهرستان هایی مانند: سنقر و دهستان پشت دربند. آب و هوای نیمه خشک و استپی گرم در کنگاور، صحنه و هرسین.

وجود منابع خاک حاصلخیز و اقلیم های گرم، سرد و معتدل استان کرمانشاه امکان کاشت اکثر محصولات کشاورزی و شرایط مناسب دامپروری را فراهم کرده و این استان را در زمره تولید کنندگان عمده محصولات کشاورزی و دامی قرار داده است. در سال های اخیر با سرمایه گذاری های صورت گرفته، استان شاهد رشد و توسعه در پخش صنعت بوده است به گونه ای که رتبه صنعتی استان از 22 به 18 در کشور بهبود یافته است . موقعیت مناسب جغرافیایی استان، زیر ساخت های مناسب صنعتی، کمتر توسعه یافتگی استان های منطقه غرب کشور و استان های شرق عراق ، استقرار واحدهای بزرگ صنعتی را کاملاً توجیه پذیر نموده است به گونه ای که در سال های اخیر واحدهای عمده صنعتی متعددی در استان ایجاد شده اند. از مهمترین واحدهای صنعتی در استان می توان به صنایع پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی بیستون، مجتمع صنایع نازگل، شرکت چینی کرد، سیمان غرب و سامان، شرکت کاشی کرد، شرکت روژین تاک و … اشاره کرد. استان کرمانشاه بالغ بر1698331 نفر جمعیت در سن کار دارد.

شهرستان ها

اسلام آباد غرب     پاوه    ثلاث باباجانی    جوانرود    دالاهو    روانسر      سرپل ذهاب    سنقر    صحنه    قصر شیرین    کرمانشاه    کنگاور   گیلانغرب    هرسین 

شناخت صنایع دستی

تولید و ساخت چرم یکی از صنایع دستی پرطرفدار و با ارزش کرمانشاه است که از گذشته‌های دور در این منطقه رونق داشته است.

عشایر کوچ‌نشین کرمانشاه یکی دیگر از وسایل مورد نیازشان را با استفاده از پشم و حصیر می‌بافند که به چیغ یا چیخ معروف است.

می‌توانیم بگوییم گلیم‌بافی در بیشتر خانه‌های عشایر و روستایی کرمانشاه انجام می‌شود و یک صنایع دستی اصیل است. هنرمندان منطقه‌های هرسین، گیلان غرب، جوانرود و ریجاب سهم بیشتری در تولید این صنایع دستی دارند. برای بافت گلیم از نقش‌هایی مثل لانه گنجشک و درخت، عروسک، مار، چشمه نظامی، مرغابی، پنجه گربه، قرقره را‌ه‌راه، گل مشرفی، سوزنی، خطوط افقی‌و‌عمودی و گل ترمه استفاده می‌کنند.

نمد مالی یکی از صنایع دستی قدیمی عشایر و روستایی‌های استان کرمانشاه است. نمد هم مثل بیشتر صنایع دستی این منطقه از پشم تهیه شده و برای تولید فرجی، جلیقه و کلاه نمدی به کار می‌رود. نمدهای کرمانشاه قدمتی طولانی در کنار دست‌بافته‌های دیگر دارند. بیشتر عشایر کرمانشاهی طرفدار این محصول کاربردی و جذاب‌اند و هنوز هم نمونه‌های قدیمی آن را می‌توانید در کف سیاه‌چادرها و یا به‌عنوان پوشش بر تن چوپان‌ها ببینید.

نقش‌هایی که در نمد به‌ کار می‌رود طرح‌های رنگین کمان، نیلوفر، گل، شمشیر و تپانچه، بز کوهی، جقه شاهی، درخت و گنجشک، پله، کله قوچی، تبرزین و گل ترنج است.

در بین صنایع دستی ارزشمند استان کرمانشاه محصولی به نام موج دیده می‌شود که از پشم خالص بافته و از آن برای پیچیدن رختخواب و یا به‌عنوان زیرانداز، فرش، رویه کرسی، پرده و بقچه استفاده می‌کنند. هنرمندان موج را بیشتر برای استفاده شخصی یا برای دوستان و اطرافیان می‌بافند. اگر به منطقه اورامانات و جوانرود سفر کنید کارگاه‌های موج‌بافی را می‌بینید که محصولات متنوعی را تولید می‌کنند و به فروش می‌رسانند. سیاه‌و‌سفید، کشکولی، تخت قرمز، چهارخانه، شطرنجی و برمالی بعضی از نقش‌های موج‌بافی‌اند.

گیوه‌کشی از دیگر صنایع دستی استان کرمانشاه است. همان طور که می‌دانید گیوه نوعی پاپوش و کفش دست‌دوز قدیمی است. در گذشته رویه گیوه‌ را از نخ یا ابریشم می‌بافتند و زیره آن را از پوست گاومیش تهیه می‌کردند اما امروزه برای زیره آن از پلاستیک استفاده می‌کنند. گیوه بین محلی‌ها به کلاش معروف است و انواع مختلفی مثل دم‌پایی، گیوه عاج‌دار، پشت بسته، کفشی، جاوی، پاشنه بلند، قیصری، توری، منجوقی، حوله‌ای و ملکی دارد.

جاجیم، یک دست‌بافته پشمی و بدون پرز،  یکی از صنایع دستی استان کرمانشاه است. اگر به بافت آن دقت کنید شباهت زیادی به گلیم دارد اما با این تفاوت که به صورت چهار تخته بافته و در آخر این قطعه‌ها به هم دوخته می‌شود. اگر به میان عشایر و روستایی‌های کرمانشاه بروید می‌بینید که جاجیم را با ذوق و علاقه می‌بافند و به‌عنوان چشم روشنی به یکدیگر هدیه می‌دهند. در گذشته از این هنر دستی برای جهیزیه نو‌عروس‌ها هم استفاده می‌شد. امروزه از جاجیم برای روانداز، بالاپوشی گرم یا زیراندازی دو رو استفاده می‌کنند.

به احتمال زیاد اگر از موزه‌هایی که آثار تاریخی را در آن نگهداری می‌کنند بازدید کرده باشید وسایلی از جنس فلز را دیده‌اید که با ظرافت روی سطح آن‌ها نقش‌های خیره‌کننده‌ای را حکاکی کرده‌اند. این هنر قلم‌زنی نام دارد و یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی کرمانشاه است. در حال حاضر استاد‌های قلم‌زن کرمانشاهی در کنار تولید این آثار با ارزش شاگردانی را هم تربیت می‌کنند تا این هنر را زنده نگه دارند.

فلزهایی که معمولا برای قلم‌زنی استفاده می‌شود از جنس طلا، نقره، مس، برنج، ورشو و مفرغ است و با ابزارهایی مثل چکش و قلم روی این ورق‌های فلزی حکاکی می‌کنند.

پرده‌بافی هنری دست‌بافت  شبیه به نساجی امروزی است که در گذشته با دستگاه موج بافی و با استفاده از نخ بافته می‌شد. روستایی‌ها و عشایر پرده‌هایی از نخ را با طرح‌های متنوع و زیبا برای تزیین خانه‌هایشان تولید می‌کردند.

روستایی‌های کرمانشاهی یکی دیگر از وسایل مورد نیازشان را از پشم می‌بافند که از زیباترین صنایع دستی این استان است. هنر قالی‌بافی بیشتر در روستاهای کرمانشاه مثل سنقر، صحنه، بیستون، کنگاور و دینور رواج دارد و با نقش‌هایی مثل حسین‌آباد، اکبرآباد و کیونانی، که به نام محله‌ها است، بافته می‌شود. جالب است بدانید کلمه گل بین قالی‌باف‌های کرمانشاهی به‌عنوان نقش شناخته می‌شود.

 

جدول وضعیت رشته های صنایع دستی استان کرمانشاه

ردیف

وضعیت رشته

نام رشته

تعداد

1

رایج و فعال

جاجیم بافی، چاقوسازی و ابزارآلات فلزی قلمزنی منبت، معرق، پارچه دستباف، نازك كاری چوب و ریزه كاری چوب، نمد مالی، مصنوعات چرمی و ساخت زیور آلات محلی، چیخ بافی، فلز كاری، دوخت های سنتی (رودوزی)، گلیم گل بر جسته، سفالگری، طراحی سنتی، سبد بافی، نساجی (موج بافی و اهرامی بافی ) تراش شیشه، رنگرزی سنتی، طراحی فرش، تذهیب، نگار گری، خراطی و مجسمه سازی

28

2

بومی

گیوه یا كلاش، ابزار آلات فلزی، تنبور سازی و سازهای سنتی، شال بافی، ارغوان بافی و مرز بافی

7

3

غیر بومی فعال

گلیم بافی – قلمزنی

2

4

منسوخ شده

ماشته بافی، دواتگری سنتی (مسگری)، علامت سازی یا علم سازی، دباغی سنتی، هور بافی، جاجیم بافی، رنگریزی سنتی، داور بافی (سیاه چادر) و موج بافی

9

5

صنایع دستی عشایری رایج

نمدمالی – پرده بافی – جاجیم بافی – قالی بافی – گیوه بافی

5

6

در حال منسوخ شدن

ارغوان بافی – شال بافی – مرس بافی

3

7

در حال آموزش در مراکز آموزشی

خطاطی – نقاشی – طراحی -خوشنویسی -خیاطی – قالی بافی – جاجیم بافی- گلیم بافی -سبد بافی

9

شما در حال مشاهده استان کرمانشاه در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0