ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

انواع تکه دوزی های سنتی

لندره دوزی (تکه دوزی)

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “لندره دوزی (تکه دوزی)” نام دارد. این هنر معمولا دوخت قطعات ریز و درشت و رنگارنگ پارچه های مختلف به یکدیگر اطلاق می شود. جاذبه ی لندره دوزی (که خود نوعی از چهل تکه دوزی است در حالت رنگارنگی آن است. لندره دوزی برای تهیه ی رویه لحاف، رویه ی کرسی، رختخواب پیچ، رویه ی پشتی، رو قوری، رو تختی، کوسن، پشتی، رو مبلی، پرده، دامن، سوزنی و بقچه، سجاده، سفره، وسایل آشپزخانه، تابلوهای تریینی و دیوار کوب مورد استفاده دارد. روش های لندره دوزی عبارت است از: روش ساده، روش معرق، روش ضخیم و برشی، روش نمدی و روش مرصعی

روش ساده: این دوخت معمولا به دوخت قطعات ریز و درشت و رنگارنگ پارچه های مختلف به یکدیگر اطلاق می شود.این قطعات معمولا از انواع پارچه های ساده، گلدار، چهار خانه، محرماتی، خالدار تهیه می شود و نام چهل تکه نیز به معنای استفاده از تکه های مختلف در تعداد زیاد بر روی این هنر صناعی نهاده شده است، تکه های پارچه عموما به شکل مربع، مثلث ریز و درشت و لوزی بریده و از پشت با کوک به یکدیگر وصل می شود و سپس به وسیله ی دوخت های ریز به هم دوخته و محکم می شود.

روش معرق: در این روش، هنرمند پس از طراحی و نقش پردازی روی زمینه، کادرهای معین روی زمینه را از زمینه جدا و به اندازه ی آن از رنگ دیگر زمینه بریده و جایگزین می کنند و با ایجاد هماهنگی رنگ ها روی بخیه ها را قیطان گذاری کرده، دوخت های تزیینی دیگری را برای جلوه بخشیدن خاص به دوخت به کار می برد.

روش ضخیم دوزی و برشی: در این روش گاهی از ۵ یا ۶ لایه از پارچه ها با رنگ های متفاوت استفاده می شود. ابتدا طرح را روی زمینه پیاده کرده بعد با توجه به نقش زمینه قسمت هایی از لایه های رویی را می برند تا رنگ پارچه ی زیرین نمایان شود.

روش نمدی (فوتر): قطعات نمدهای الوان را سنجاق کرده و با بخیه ی لغزنده به زمینه می دوزند. جنس زمینه را باید از پارچه ای ضخیم انتخاب کرد تا با جنس نمد تناسب داشته باشد ، نخ پشمی الوان برای برودری دوزی مناسب بوده و می توان این دوخت را با دوخت های دیگر همراه کرد.

روش مرصعی: در این روش دوخت، هنرمند تکه دوزی را با سنگ دوزی، مروارید دوزی، منجوق دوزی، زغره دوزی همراه می سازد که این لندره دوزی را لندره دوزی مرصعی می گویند.

تکه دوزی
تکه دوزی

شک بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “شک بافی” نام دارد. در مناطق روستایی استان هرمزگان برای تزیین سر آستین، پایین دامن و يقه ی لباس های زنانه، نوعی نوار باریک می بافند که به آن “شک” اطلاق می شود. بافت شک، توسط جابه جایی چندین قرقره ی طلایی با نقره ای که اخوس نامیده می شود بر روی بالشتکی که بدین منظور تهیه شده، انجام می گیرد. نام این مجموعه (بالشتک، پایه ی چوبی و قرقره های طلایی و نقره ای ) جوغن است. شک بافی حرفه ای خانگی است و توسط زنان و دختران استان هرمزگان انجام می گیرد. عرض این دستبافته به نسبت طرح مورد نظر از ۵ میلیمتر تا ۶ سانتیمتر بوده و به همین جهت با توجه به تفاوت عرض و نقوش بافته شده به اسامی مختلفی مانند : زری یک فضله، زری دو فضله، زری سه فضله، شک عين القمری، کله قندی، لب لبه ای، گل اشرفی ساده، قبر عاشقون، دال دالی، غولی ده قالبه، قیچی، لوزی، رافعی، خاتم بندی، عامل گردان و… نامیده می شود. لباس های محلی زنانه ی استان هرمزگان، لبه ی آستین، دور یقه، لبه ی دامن، اطراف سجاده و … با این نوارها تزیین می شود. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده ها و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

تکه دوزی

شک دوزی  

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “شک دوزی” نام دارد. دوخت نوارهای شک (همان گونه که در شک بافی توضیح داده شده است) بر روی لباس های محلی را ” شک دوزی ” می گویند. هنرمند، نوارهای شک را به نسبت پهنا و نقوش آن، پهلوی هم، در لبه ی آستين، يقه و پایین شلوار میدوزد و به این ترتیب، یک لباس ساده (محلی)، به یک لباس بسیار زیبا تبدیل می شود. این نوع دوخت بیشتر در استان های جنوبی، خصوصا بندر عباس رایج است. روش نگهداری و شستشوی آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

تکه دوزی
تکه دوزی

قیطان دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “قیطان دوزی” نام دارد. قیطان در لغت به معنای نخ ضخیم است که قطر آن بیشتر از یک میلی متر بوده است و قیطان دوزی عبارت است از دوخت و اتصال قیطان های الوان و گلابتون روی پارچه، گاهی این دوخت در حاشیه ی لباس ها، شال ها و رومیزی و … به صورت خطی و به رنگ های طلایی و نقره ای بوده، گاه از قیطان برای ایجاد نقش نیز استفاده می کنند. قیطان دوزی برای تزیین لباس، سجاده، یقه و پیش سینه ی لباس، پایین دامن، جانمازی، رومیزی، کوسن، شنل و … مورد استفاده قرار می گیرد. این دوخت گاهی مکمل دوخت های دیگر سنتی شده و به عنوان حاشیه ی طرح ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نقوش مورد استفاده در این رودوزی اکثرأ بته و شمسه است. قیطان دوزی در بیشتر نواحی استان خراسان رضوی، مازندران، سیستان و بلوچستان، تهران و آذربایجان شرقی رواج دارد. در لباس های ترکمن نیز مورد مصرف بسیاری دارد. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و شوینده های معمولی قابل شستن است.

تکه دوزی
تکه دوزی

فتیله دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “فتیله دوزی” نام دارد. فتیله دوزی از زیر شاخه های قیطان دوزی است. فتیله رشته ای است که از ابریشم و گاه پنبه تهیه می کنند، و به دوخت و اتصال این فتیله های الوان بر روی پارچه که معمولا نیز طرحی را می نمایاند فتیله دوزی می گویند. برای زیباتر شدن رودوزی از الیاف هم رنگ یا متضاد برای رودوزی استفاده می شود. فتیله دارای انواع گوناگونی نظير: نازک، ضخیم، ساده، تابیده، شکافدار، روکشدار، قلابدار یا تزیینی و … است. فتیله دوزی هم اکنون در بیشتر نواحی استان های خراسان رضوی، مازندران، سیستان و بلوچستان، تهران و آذربایجان شرقی رواج دارد.

تکه دوزی
تکه دوزی

کارت بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “کارت بافی” نام دارد. این هنر در اکثر استان های کشور به نوعی بافته شده و به اسامی محلی نامیده می شود. در قزوین، پن بافی و در خراسان، مداخله بافی و در استان چهارمحال، وریس بافی و … نامیده می شود. در قدیم که روبان، تور و طناب نبوده با استفاده از این روش، نوارهای ظریف یا ضخیم می بافتند و احتیاجات خود را مرتفع می کردند. ابزار کار، کارت هایی مربع شکل، به ابعاد تقریبی حدود ۵ سانتی متر است که در قدیم از جنس پوست آهو و یا چوب های نازک بوده و امروزه با استفاده از ورق های طلقی پلکسی گلاس و یا مقوای ضخیم، بافت نوار انجام می پذیرد. در حقیقت می توان گفت کارت ها، کار وردها، در دستگاه نساجی را به عهده دارد و این روش بافت، یک چله ی نساجی کوچک و قابل حمل است و نوار پارچه ای با عرض کم (حدود ۱ الی ۳ سانتیمتر) تولید می کند. در خصوص موارد مصرف آن، باید گفت اگر نخ های مورد استفاده ظریف باشد برای تزیین لباس، دستمال و رومیزی، بند عینک، نوار لای قرآن و … کاربر دارد؛ اگر نخ مورد استفاده ضخیم باشد به مصارفی شبیه به بستن چادر، تنگ اسب و شتر و… می رسد. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، سفید کننده های شیمیایی بوده و با آب ولرم و شوینده های معمولی قابل شستن است.

تکه دوزی

لچک دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “لچک دوزی” نام دارد و آن شامل برودری دوزی در گوشه های پرده، روتختی، رومیزی و … است. این لچک ها در وسط طرح، تشکیل یک گل کامل از طرح را می دهد و بر زیبایی کار می افزاید. نقوش معمولا نقوش منحنی، گل، اسلیمی، ختایی و … بوده و از رنگ بندی های مختلف استفاده می شود. این روش دوخت معمولا در بین ترکمن ها رواج دارد. روش نگهداری آن حفاظت از بید (در صورت پشمی بودن)، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

تکه دوزی

کمند دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “کمند دوزی” نام دارد. کمند در لغت به معنای رشته ی درازی است که برای به دام انداختن جانوران به کار می رود. در رودوزی های سنتی ایران، کمند دوزی به نوعی دوخت سنتی اطلاق می شود که با استفاده از قیطان ابریشمی یا پشمی، منجوق، سرمه و یا ملیله، به عنوان آخرین حاشیه، دور دوخت های دیگر اجرا می شود و بدین ترتیب کل رودوزی را احاطه (قاب) می کند (شبیه حاشیه های صفحات کتب). بعضی از هنرمندان، کمند دوزی را با دندان موشی یا شرفه دوزی نیز تزیین می کنند. به طور کلی این دوخت، مستقل نیست و مکمل دوخت های دیگر به حساب می آید. این درخت در تمامی نقاط ایران رایج است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستشو است.

تکه دوزی

شما در حال مشاهده انواع تکه دوزی های سنتی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. سعید نامور گفته؛
  20:18 1401/02/29

  احسنت عالی بود

 2. صادق افشار گفته؛
  13:06 1401/03/19

  این موضوع یکی از موضوعات موردعلاقه منه 😍😍😍

 3. عبدالله سعادت گفته؛
  17:42 1401/04/03

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

 4. نادر آزادی ور گفته؛
  19:30 1401/05/09

  اینا فوق العادن

 5. مسلم جلیلی گفته؛
  00:18 1401/06/02

  سایتتون محشرههههه 😍😍😍

 6. عزیز مددی گفته؛
  21:42 1401/06/17

  نویسنده این متن کیه؟ 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0