ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

انواع رودوزی های سنتی تزیینی(2)

گلدوزی اصفهان (ترمه دوزی اصفهان )

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “گلدوزی اصفهان” نام دارد، که شامل سوزن دوزی، قلاب دوزی، کمه دوزی و ملیله دوزی است. قدمت آن به قبل از دوره صفویه می رسد و انواع محصولاتی از قبیل: سجاده – جلد قرآن – انواع بقچه ها – رومیزی – زیر بشقابی – زیر قلیانی و … رودوزی می شود.

طرح های ترمه دوزان عموما ذهنی و ملهم از برداشت ها و بینش های مشخص هنرمندان از محیط طبیعت است و بیشتر شامل گل بته های تمثیلی می شود. مواد اولیه ی گلدوزی اصفهان را پارچه ی دست بافت به رنگ های مختلف، و نخ ابریشم تشکیل می دهد. پارچه ی زیر کار مخمل، ترمه، ترمه ی زیر مخمل است. زیر ترمه یا مخمل را با متقال یا کتان و با سریش به آن می چسبانند تا پارچه محکم شده و کار گلدوزی روی آن راحت تر انجام گیرد. ابزار کار آن مانند بقیه ی رودوزی ها سوزن، نخ و قیچی است.

گلدوزی اصفهان
گلدوزی اصفهان

کتیبه دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “کتیبه دوزی” نام دارد. کتیبه در لغت به معنای قطعه ای است از جنس کاشی، پارچه و … که بر سر در اماکن مقدسه و متبرکه انواع خطوط، آیات یا اشعار و … را می نویسند. در رودوزی ها کتیبه دوزی به دوختی اطلاق می شود که در آن از طرح هایی مانند آیات قرآن، اسامی مقدس، اشعار و داستان های حماسی با خطوط (ثلث، طغری، نستعلیق و سایر خطوط و با استفاده از نخ های سرمه، ملیله، نقده و با نخ گلابتون)، به وسیله ی سوزن روی پارچه، اجرا می شود. در هنر کتیبه دوزی برای جلوه ی بیشتر کار، زیر دوخت را به وسیله ی رودوزی هایی مانند پنبه دوزی، فتیله دوزی و یا بخیه هایی روی هم برجسته می کنند. پرده ی خانه ی خدا به این روش رودوزی شده است.

در روش کتیبه دوزی علاوه بر دوخت های خطی، ترنج هایی نیز خطوط را زینت می دهد. هم اکنون به غیر از استفاده در اماکن مقدسه ی متبرکه، هنرمندان با این تکنیک دوخت، به تهیه ی تابلوهای هنری نیز می پردازند. این رودوزی در اکثر شهرهای ایران خصوصا اصفهان، تهران، مشهد، شوش، شوشتر و … رواج دارد. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

رودوزی سنتی

شرفه دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “شرفه دوزی” نام دارد. شرفه در لغت به معنای کنگره قصر و عمارت و به طور خاص به معنای مثلث و مربع هایی است که نزدیک به هم بالای عمارت ها نصب می شود. در رودوزی های سنتی ایران، شرفه دوزی به عنوان دوخت مکمل بعضی از رودوزی ها به کار می رود و معمولا جهت تزیین و زیبایی بیشتر لباس، سجاده، رومیزی، پرده و…  به طور کلی حاشیه ها مورد استفاده قرار می گیرد. شرفه دوزی انواع مختلف دارد : شرفه ی گل دسته ای، شرفه ی حلقوی، شرفه ی دالبری، شمشیری، گلدانی، ماری، و … از مراکز رایج این نوع دوخت می توان اصفهان، کاشان، یزد، شهرهای آذربایجان شرقی، گرگان، استان خراسان رضوی، زاهدان و بندر عباس را نام برد. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشیدی سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

رودوزی سنتی

کم دوزی (کمان دوزی- کمه دوزی)

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “کم دوزی” نام دارد. کم دوزی یا کمه دوزی با کمان دوزی نام یکی از رودوزی های ایرانی است. روش کار بدین صورت است که در آن با استفاده از نخ گلابتون دور پولک های تخت کوچک طلایی یا نقره ای را دوخته و روی پولک های بزرگتر قلاب دوزی می کنند. از اتصال پولک های بزرگ به یکدیگر نوار زیبایی به دست می آید که برای تزیین لبه ی روسری، دمپای شلوارهای زنانه، سر آستین، پیش سینه، دور يقه، لبه ی پرده، دیوارکوب، پشتی، کوسن، جلد قرآن، تابلو و … استفاده می کنند. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستشو است.

رودوزی سنتی

سکه دوزی (اشرفی دوزی)

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران سکه دوزی (اشرفی دوزی) نام دارد. سکه دوزی، از جمله رودوزی های سنتی و حرفه ای برای مردم کردستان، بلوچستان و عشایر چهار محال و بختیاری است. این هنر اگر چه فاقد نقوش و نگاره های خاص سوزن دوزی است، اما به این دلیل که سکه ها به پارچه دوخته می شود، در گروه رودوزی ها قرار می گیرد و بیشتر جنبه ی خود مصرفی دارد. سکه دوزی عبارت است از دوختن انواع سکه، دکمه های سفید یا الوان، صدف، خرمهره، قطعات ریز یا درشت آیینه، پولک و … بر روی پارچه و یا لباس. مسکوکات فلزی که در گذشته ده شاهی و یک و دو ریالی و پنج و ده ریالی بود با استفاده از لحیم کاری، بر آن دسته ی فلزی ظریف و زیبایی نصب کرده و سپس روی لباس ها و کلیجه لباس محلی دوخته می شد. با توجه به میزان چین و پلیسه که در لباس زنانه محلی وجود داشت معمولا در هر لباس تا ۲۰۰ سکه (یک وزن مانند دو ریالی) دوخته می شد که این کار جلوه ی خاصی به لباس می داد. این گونه تزیینات بیشتر در جشن ها مورداستفاده قرار می گرفت. در حال حاضر سکه دوزی جای خود را به سکه های بدلی بسیار کم وزن و همچنین به سنگ های رنگارنگ نیمه قیمتی داده است. امروزه از آن برای تهیه ی رو تختی، زینت دیوار اتاق، قسمت هایی از لباس، کیف و … استفاده می کنند. در هنر سکه دوزی (خصوصا در مورد آویزهای تزیینی دیوار ) معمولا پارچه به اشکال هندسی خاص مثلا مثلث و یا لوزی بریده، پس از سکه دوزی، این قطعات به یکدیگر متصل شده و ابعاد بزرگتر را به وجود می آورند. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و برای شستن آن بهتر است از روش خشک شویی استفاده کرد.

رودوزی سنتی

صدف دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “صدف دوزی” نام دارد. صدف دوزی همان طور که از نامش پیداست نصب انواع صدف های زیبای ریز و درشت بر روی لباس، کمربند، چشم زخم های محلی و … است. انواع صدف و گوش ماهی را انتخاب و از لحاظ اندازه دسته بندی می کنند. سپس در آنها به وسیله ی مته سوراخ های ظریفی ایجاد می کنند که بتوان از آنها نخ و سوزن عبور داد. آن گاه صدف و گوش ماهی ها را بر روی پارچه ی مورد نظر که از قبل تهیه کرده اند با نخ و سوزن رودوزی می کند. این نوع رودوزی مختص شهرهای جنوبی کشور است ولی با تغییر کاربری می توان برای آن در زندگی شهری و یا صادرات موارد مصرفی را در نظر گرفت. روش نگهداری آن حفاظت از ضربه و فشار اجسام سنگین است.

رودوزی سنتی
رودوزی سنتی

شما در حال مشاهده انواع رودوزی های سنتی تزیینی(2) در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. کاظم راد گفته؛
  19:54 1401/04/28

  بهترینید شما واقعا

 2. علی اکبر کرمی گفته؛
  20:30 1401/04/30

  آدرس دفترتون کجاست

 3. خلیل رحیمی گفته؛
  17:30 1401/05/21

  میشه لطفا بیشتر از این مطالب قرار بدید

 4. رسول جوادی گفته؛
  21:54 1401/06/18

  ایول 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0