ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

انواع زیورآلات سنتی

زیور آلات سنتی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “زیور آلات محلى” نام دارد، که در استان های شمالی و جنوبی کشور به اشکال مختلف تولید می شود. مواد اولیه برایی تولید، فلزاتی نظیر طلا، نقره، برنج، مس و … سنگ هایی مانند: فیروزه، عقیق، يشم و … است. شیوه ی تولید بدین صورت است که ابتدا فلز را در کوره ذوب کرده و سپس به کمک قالب شکل مورد نظر را که اغلب به صورت دایره، چهار گوش، سه گوش، بته جقه، ماهی و … است در می آورند. سپس با ابزاری ظریف و به روش های سنتی فرم نهایی را به فلز داده و با نشاندن سنگ های ذکر شده در رکاب، زیور آلات زیبایی از قبیل : النگو، انگشتر، زیور گیسوان، گردنبند، گوشواره و … را تهیه می کنند.

ساخت زیور آلات محلی بیشتر به وسیله ی ترکمن های استان گلستان و در بخش هایی از استان خراسان، سیستان و بلوچستان، کردستان، یزد و کرمانشاه انجام می گیرد. زیورآلات سنتی تکمیل کننده ی لباس و پوشاک سنتی اقوام، عشایر و روستاییان است که البته در میان شهر نشینان هم طرفداران بسیاری دارد.

صنایع دستی دریایی

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “صنایع دستی دریایی” نام دارد، که با مواد اولیه ای همچون انواع پوسته ی صدف، گوش ماهی، سنگ های رنگی دریایی، پوسته ی حلزون ها، مرجان ها، ستاره دریایی و… اشياء و لوازم تزیینی، و گاه کاربردی تهیه می کنند. این هنر بیشتر در شهرها و مناطق نزدیک به دریا مانند بندر عباس، قشم، کیش و دیگر جزایر استان هرمزگان و استان های شمالی کشور رایج است و طی آن انواع گردنبند، دست بند، تابلو، قاب آیینه، چراغ، جعبه ی دستمال کاغذی، ساعت، قاب عکس و .. تولید می شود و چند سالی است از هنر خطاطی و یا تصویر سازی با روش حکاکی بر روی صدف و با نام “تراش روی صدف” نیز به تولیدات جدید و زیبایی می پردازند که از فروش و صادرات بیشتری برخوردار است. روش نگهداری آن حفاظت از ضربه و فشار اجسام سنگین است. شستشوی آن به شرطی که از چسب آکواریم برای اتصالات استفاده شده باشد، با آب و شوینده های معمولی امکان پذیر است.

مهله سازی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “مهله سازی” نام دارد. زنان عشایر استان فارس برای همیشه معطر نگاهداشتن خود، در فصل تابستان اقدام به جمع آوری دانه های معطر مهله می کنند، سپس آنها را در مراحل و زمان های مختلف با حنا و دیگر رنگ های گیاهی رنگ کرده، سوراخ می کنند و بنا به استطاعت مالی خانواده، به همراه هل، میخک، گلوله های کوچک طلا یا نقره گردنبندی تهیه می کنند که با تماس مختصری رطوبت (عرق بدن انسان از آن بوی خوشی متصاعد می شود) که علاوه بر رایحه ی آرام بخش آن، برای تمدد اعصاب مفید است و زیبایی خاصی دارد. معمولا هر زن به همراه لباس عروس خود که همان لباس محلی قوم است یک مهله نیز به همراه دارد که همیشه همراه اوست.

خرمهره سازی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “خرمهره سازی” نام دارد و آن عبارت است از ساخت و تهیه ی مهره های فیروزه ای رنگ که از قدیم منحصرا در قم ساخته می شده است.

پیشه ی خرمهره سازی یکی از بازماندگان حقیقی صنعت سفال سازی ۶۰۰۰ ساله در ایران است.

در مورد چگونگی کشف کردن خرمهره اینگونه ثبت شده است که بیشتر از 5000 ساله پیش در کوره ‏های ذوب مس، مس را در کوره ذوب می‏کردند و جنس بدنه ی کوره از سیلیس بوده و از کربنات سدیم به عنوان سوخت استفاده می‏شده است.

پس از مدتی استفاده یک لایه ی آبی رنگ، بدنه کوره را می‏پوشاند و این شروعی برای ساختن خرمهره بوده است. درباره اولین محلی که خرمهره سازی در آن آغاز شد در بین باستان‏شناسان اختلاف نظرهایی وجود دارد؛ عده ای ایران و عده ی دیگری مصر را آغازگر این هنر می‏دانند ولی اکثر باستان‏شناسان معتقدند که با توجه به مدارکی که موجود است، این هنر برای اولین بار در ایران به وجود آمده است و سپس توسط یک شاهزاده خانم ایرانی، روش ساخت خرمهره به عنوان هدیه به مصر برده شده است.

 مواد اولیه ی خرمهره سازی سیلیس ریز و پودر شده، سریش، پودر گیاه اشنو و قلیا است.

برای ساختن خرمهره، ابتدا پودر سنگ (سیلیس) را با سریش مخلوط کرده و با پودر گیاهی به نام آشنو و قلیای خمیر مخلوط می کنند، سپس خمیر را به شکل های مورد نظر که بیشتر به صورت مهره (گروی و دارای سوراخ) است فرم داده، لابه لای ماسه گذاشته و در کوره قرار می دهند.

 بر اثر حرارت سریش سوخته ولی شیره گیاه به صورت شیرابه ای باعث چسبیدن قطعات سیلیس به یکدیگر شده و آبی بسیار زیبایی و منحصر به فردی را پدید می آورد.

روش نگهداری آن حفاظت خرمهره ها از ضربه و افتادن از ارتفاع است. با آب و شوینده های معمولی به راحتی شسته می شود. برادران سعادتمند، از استادان مسلم هنر خرمهره سازی هستند. که امروزه با استفاده از این تکنیک و کار آفرینی، آثار منحصر به فردی را پدید آورده اند.

اسپند بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران ” اسپند بافی” نام دارد. اسپند بافی محصولی بسیار ساده است، که می توان آن را با مواد اولیه ی بسیار ارزان قیمت و رایج تولید کرد.

ارزشمندی اسپند بافی به دلیل هنر دست و صبر زنانی است که طرح های بدیع و چشم نوازی را پدید می آورند و ارزش این هنر را چند برابر می کند.

 برای ساخت این هنر در اواخر فصل بهار زنان به صورت گروهی به صحرا رفته، اسپند را همراه با ساقه می چینند. و برای اینکه رطوبشان از بین برود آنها را در بسته بندی های کوچک قرار داده و به دیوار آویزان می کنند. در مرحله بعد دانه ها از ساقه جدا کرده و با سوزن دانه ها را داخل نخ کرده و به زیبایی همراه با حسن سلیقه طرح های گوناگونی را پدید می آورند.

مواد اولیه مورد نیاز برای این هنر، دانه های اسپند و نخ  می باشد که از چوب حصیر و مقوا برای زیر کار استفاده می شود. همچنین برای زینت بخشیدن به آن از منجوق، مروارید، نخهای کنفی، نوار جاجیم، نخ کانوا، آیینه و … نیز استفاده می کنند.

کاربرد این هنر در فرهنگ مردم تولید آویزهای سنتی و همچنین دفع چشم زخم می باشد. امروزه اسپند افزون بر آویز های سنتی، کاربردی دیگری مثل ساخت تسبیح، تزیین بدنه ی گلدان ها، لیوانهای تزیینی و … نیز دارد.

به طور کلی اسپندبافی سنتی به دو شکل لوزی یا قندیلی تهیه می شود که فرم لوزی آن یادآور چشم بوده و رشته های آویزان در ضلع های پایین لوزی مژه های چشم می باشد.

استفاده از اسپند برای دوری از چشم زخم متداول و رایج بوده است، این باور ریشه در فرهنگ کهن و آیین ایران دارد که امروزه در حال فراموشی است.

شما در حال مشاهده انواع زیورآلات سنتی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. موسی لطفی گفته؛
  19:18 1401/02/25

  مقالاتتون عالین واقعا!

 2. اسماعیل فراهانی گفته؛
  04:30 1401/03/14

  شما کانال تلگرام هم دارین؟ 😍😍😍

 3. مرتضی عرب گفته؛
  00:18 1401/04/09

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟ 😍😍😍

 4. بهرام بهبهانی گفته؛
  17:54 1401/06/08

  مطالب بی نظیر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0