ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

انواع پارچه های دست بافته با دار زمینی

فرت بافی (تن بافی)

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران ” فرت بافی (تن بافی)” نام دارد و بافت و تهیه ی منسوجات مختلف از قبیل انواع حوله، چادر شب، سفره، بقچه و لباس زیر به وسیله ی نخ های پنبه ای تابیده یا ابریشم در استان خراسان شمالی (رويين اسفراین و جاجرم) را شامل می شود. ضمن آن که روستاهای سبزوار نیز از مراکز مهم تولید آن است.

دستگاه بافت تن بافی از نوع چهار وردی است ولی به علت تراکم و تعداد زیاد تارها، وردها دو به دو به یکدیگر بسته می شود و دارای شانه مخصوصی (معمولا نیی) است. عرض این دست بافته ۵۰ الی ۷۰ سانتیمتر و طول آن تا ۷۰ متر نیز می رسد. نخ مصرفی آن نخ پنبه ای ۱۶ دولا بوده و گاه برای پود از نخ های ابریشم مصنوعی نیز استفاده می شود. نقوش رایج در آن طرح هایی از قبیل جودانه، پیچازی و چهار خانه است. این دست بافته مانند جاجیم دورو است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

شمد بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “شمد بافی” نام دارد. در مناطق روستایی استان یزد، خراسان رضوی و توابع شهرستان بابل (کرده کلا، گاوان کلا، سید کلا) نوعی پارچه ی دست بافت تولید می شود که “شمد“ نامیده می شود و معمولا از پنبه یا ابریشم است و مورد مصرف روانداز در تابستان دارد. جنس تار آن از نخ پنبه ای نمره ی ۲۰ دولا و جنس پود آن از ابریشم طبیعی است و دارای عرض ۵۰ سانتیمتر و طول ۷ متر بوده که پس از اتمام بافت بریده شده و پهلوی یکدیگر دوخته می شود. شمد دارای طرح های ساده، راه راه و چهار خانه بوده و رنگ زمینه ی آن معمولا سفید یا کرم است. روش نگهداری حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

لی بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی – تزیینی “لی بافی” است. این دست بافته جزء لاینفک صنایع دستی عشایری محسوب می شود. بافت آن با دار زمینی انجام می گیرد به طوری که ابتدا با تارهایی از جنس موی بز یا پشم چله دوانی کرده و پس از سفت و محکم کردن تارها بر روی سر و ته دار، حدود دو سانتیمتر از ابتدای بافت را شله می زنند، سپس با به کارگیری خامه های دست ریس (با رنگ ثابت) شروع به بافت می کنند. عرض هر دار لی حدود ۵۰ الی ۷۰ سانتی متر است. پس از بافت، دو تخته لي مشابه و قرینه را با استفاده از نخ هایی از جنس موی بز به هم متصل می کنند، که در این صورت پس از اتصال، عرض هر لى به حدود ۱۰۰ الی ۱۴۰ سانتی متر و طول آن تا ۶ متر می رسد، کاربرد لي به عنوان زیرانداز در سیاه چادرهای عشایر است. نقوش به کار رفته در لی اغلب به صورت طرح های هندسی ساده و لوزی است که متأسفانه با کاربرد سایر زیراندازهای ماشینی و صنعتی خارجی، تولید و استفاده ی دستبافت فوق الاشاره بسیار محدود شده است. این دست بافته ی زیبا و منحصر به فرد در استان چهار محال و بختیاری با دستان هنرمندان عشایر بافته می شود. حفاظت و نگهداری از لی به طور کلی جلوگیری از صدمه و ضربه بر بدنه، عدم مجاورت با آتش و شستشوی فصلی با آب و صابون است.

ماشته بافی ( مشته بافی)

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “ماشته بافی (مشته بافی)” نام دارد. ماشته بافی یا مشته بافی دست بافته ای است که بر روی دستگاه نساجی سنتی بافته می شود. تار آن از جنس نخ پنبه ای یا پشمی، و پود از جنس پشم دست ریس الوان است. ماشته بافی از لحاظ ظاهری شبیه به موج بافی است، ولی در رنگ بندی و طرح متفاوت است. مشته بافی در استان های لرستان و چهار محال بختیاری انجام می گیرد، و مصارفی چون سجاده، رومیزی، روتختی و … دارد. روش بافت آن بدین صورت است که ابتدا با تارهای رنگی چله کشی کرده و سپس با استفاده از پودهای همگون تار اقدام به بافت می کنند. روش نگهداری آن حفاظت از بید، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

قناویزبافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “قناویزبافی” نام دارد. قناویز، نام پارچه ای دستبافت در استان یزد است که دارای عرض کمی است و به طور عمده به مصرف آستری لباس می رسد. در نوشته های قدیمی، پارچه ی قناویز به استان خراسان منسوب است ولی امروزه در شهر یزد بافته می شود. قناویز با دستگاه های ساده نساجی در وردی بافته شده و بافندگان آن را اکثر زنان خانه دار تشکیل می دهند. برای بافت قناویز از نخ ابریشم مصنوعی استفاده می شود. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و شوینده های معمولی قابل شستن است.

کرباس بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “کرباس بافی” نام دارد. کرباس نوعی پارچه ی دستبافت سنتی ایران است که در استان یزد بافته می شود. بافندگان این پارچه، به طور عمده زنان خانه دار هستند کرباس به وسیله ی دستگاه های ساده و دو وردی نساجی به عرض ۳۵ تا ۷۰ سانتیمتر، بافته می شود طول چله از ۲۰ الی ۸۰ متر در نوسان است و بستگی به نیاز بافنده دارد. تار و پود کرباس از نخ پنبه ای دست ریس یا ماشینی است. از پارچه ی کرباس برای بسته بندی کالا، لایه ی لباس، آستری کفش و غیره استفاده می شود. محل تولید آن در استان یزد شهرهای اردکان، میبد و خرانق و … است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم، صابون و شوینده های معمولی قابل شستشوی است.

شعر بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “شعربافی” نام دارد، و آن عبارت است از بافت پارچه ای دستبافت با استفاده از دستگاه نساجی سنتی. تار و پود این دستبافته از جنس ابریشم است که از آن برای پوشش سر یا دور کمر استفاده می کنند. در گذشته، شهرهای یزد و کاشان مراکز شعر بافی بود تا آن جا که یزدی ها پارچه بافی معمولی را، نیز شعر بافی می نامند. شعر بافی عموما ساده، با حاشیه ای رنگی، به صورت راه راه یا چهار خانه بافته می شود. هم اکنون محل عمده ی تولید آن در کاشان است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

عبا بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “عبا بافی” نام دارد. برای بافت عبا از دستگاه نساجی سنتی استفاده می کنند. مواد اولیه ی آن کُرک شتر و یا پشم گوسفند است. طول این بافته ۶ متر و عرض آن ۷۵ الی ۹۰ سانتیمتر است. پس از پایان بافت، عملیات ورز دادن صورت می گیرد تا دست بافته، حالت نمدی پیدا کند. سپس پارچه ی بافته شده، برش خورده، و به صورت عبا در می آید. بهترین عباها، در محمدیه نایین در استان اصفهان، و بهبهان در استان خوزستان بافته می شود که شهرت جهانی داشته و به خصوص به کشورهای حاشیه ی خلیج فارس هم صادر می شود. روش نگهداری و شستشوی آن حفاظت از بید، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون یا شوینده های معمولی قابل شستن است. گفتنی است که آن چه ذکر شد در خصوص عبای پاییزه و زمستانی بود و برای تولید عبای بهاره و تابستانی از نخ پنبه ای رنگ شده و البته با طی مراحلی که برشمرده شده استفاده می کنند و مهم ترین مراکز تولید آن جرقویه در استان اصفهان و بوشهر است.

شال ترمه بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “شال ترمه بافی” نام دارد. بافت شال ترمه، همانا اصیل ترین بافت ترمه و به روش دستی و انگشتی است که با دستگاه نساجی سنتی انجام می پذیرد. لازم به ذکر است آنچه امروزه به عنوان ترمه معروف است بیشتر با سیستم ژاکارد بافته می شود و حتی گاه ماشینی است. نقوش یک بار طراحی شده و عمل بافت توسط بافنده و گوشواره کش یا کارت های پانچ شده صورت می گیرد (عملا بافنده، در تغییر نقوش دخالتی ندارد. در صورتی که در شال ترمه یا همان ترمه اصیل، نقوش توسط بافنده و لحظه به لحظه و رج به رج شکل می گیرد). مواد اولیه ی آن پشم پرتاب و ظریف است. نقش مورد استفاده انواع بته های رنگارنگ است و تعداد بافندگان آن در هوتک کرمان به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد. مورد مصرف آن در قدیم به عنوان شال روی شانه برای دور کمر در ایران و شال روی شانه برای خانم های اروپایی ها بوده تا جایی که هیچ زن اروپایی گنجه ی لباس خود را کامل نمی دانست تا این که یک شال ترمه داشته باشد. کلمه shawl در انگلیسی دقیقا مترادف همین معنی است. روش نگهداری و شستشوی آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است. .

* در لباس و پوشاک بانوان اروپایی در دوره ی نئوکلاسیک، شال ترمه کاربرد فراوانی داشته است.

شما در حال مشاهده انواع پارچه های دست بافته با دار زمینی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. مصطفی فتاحی گفته؛
  04:18 1401/02/29

  سایتتون محشرههههه 😍😍😍

 2. مهدی طالبی گفته؛
  07:42 1401/03/23

  چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر بشیم 😍😍😍

 3. سیدمحمد رشیدی گفته؛
  22:06 1401/05/09

  چه سایت قشنگی دارین 😍😍😍

 4. عبدالحسین هاشمی گفته؛
  14:42 1401/05/18

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 5. اسماعیل طهماسبی گفته؛
  23:42 1401/05/19

  چه سایت قشنگی دارین 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0