ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

انواع گیوه بافی در ایران

گیوه بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “گیوه بافی” نام دارد. گیوه، نوعی پای پوش یا پای افزار ایرانی است، که بسیار راحت و مناسب با آب و هوای ایران (به ویژه مناطق خشک و کوهستانی) است و الیاف و مواد اولیه ی طبیعی به کار رفته در آن به سلامت پاها کمک می کند. تولید گیوه سه مرحله دارد: رویه چینی (از نخ پنبه ای تهیه می شود که باعث رسیدن هوا به پا شده و آن را خنک نگاه می دارد و توسط زنان انجام می گیرد)، تخت کشی (با استفاده از چرم ساخت کف گیوه است و توسط مردان صورت می پذیرد) و گیوه دوزی (عبارت است از اتصال كف و رویه که با استفاده از دوال های چرمی صورت می گیرد). زیباترین رویه ی گیوه ها در شهرهای آباده، اصفهان، شیراز، اراک و سنندج و کرمانشاه (رویه ی گیوه ی زنانه) و استان چهار محال و بختیاری توسط زنان بافته می شود که بهترین نوع آن گیوه ملکی نام دارد. گیوه ها معمولا سفید و با نخ پنبه ای (خود رنگ) بافته می شود. هر چند گاهی گیوه در رنگ های مشکی، قهوه ای و رنگ های دیگر نیز مشاهده می شود. در بعضی نقاط زنان هنرمند، ضمن بافت گیوه، اشکال هندسی و زیبایی را در هنگام بافت ایجاد می کنند. مورد مصرف گیوه، به عنوان پای پوش است. هر چند گیوه های کوچکی نیز برای مصارف تزیینی بافته می شود. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم، صابون قابل شستشو است.

* در کرمانشاه، رویه ی گیوه ی زنانه با بهره گیری از نخ های ابریشم مصنوعی ولی به گونه ای بسیار زیبا بافته می شود.

گیوه چینی (رویه چینی گیوه)

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “گیوه چینی (رویه چینی گیوه)” نام دارد. گیوه پاپوشی ظریف، سبک و بادوام است و تهیه ی رویه ی گیوه (گیوه چینی) از گذشته های بسیار دور در مناطق ایلام، دهلران، شیروان، دره شهر، مهران، آبدانان از مراکز مهم تولید گیوه چینی است. خانم معصومه چلنگر در ایلام از هنرمندان معروف این هنر هستند. روش نگهداری آن حفاظت از بید، رطوبت مداوم، آتش مستقیم و اشیای تیز و برنده است.

تهیه ی تخت و تخت کشی گیوه، توسط مردان انجام شده و بعدا زن ها بر روی آن، رویه ی گیوه را می چینند. آنها به وسیله ی دست و با نخ پنبه ای تابیده و سوزن رویه ی گیوه را با ظرافت و ریزی خاصی می چینند، مرغوبیت و ظرافت گیوه بستگی به مهارت و مواد آن دارد. تخت کشی گیوه باسچرم (شتر یا گاو)، پارچه های فرسوده ی نخی، نخ تابیده شده، کتیرا، جوهر نیل، میخ انجام می گیرد. بعد از عمل تخت کشی (در مبحث مربوطه ذكر شده) نوبت به رویه چینی (گیوه چینی) می رسد که با استفاده از نخ تابیده در ضخامت های مختلف، که اصطلاحا آن را یک لایه یا چند لایه می گویند، و سوزن مخصوص، به گیوه چینی می پردازند. گیوه یا مستقیما بر روی تخت ملکی بافته می شود و یا ابتدا روی تخته ی مخصوص بافته می شود و بعد از اتمام کار آن را جدا کرده و به روی تخت اصلی می دوزند. همه ی مراحل تولید این پای پوش سنتی و مواد اولیه ی آن نخ قالی و ضایعات چرم است. رویه ی گیوه با نوعی سوزن با نام محلی «جوالدوز» بافته می شود، سپس قسمت کفی آن به وسیله ی مردان با استفاده از ابزاری تخت به اصطلاح آجیده می شود. در صورت لزوم رویه ی این پاپوش با استفاده از سریش اندوده می شود تا مانع نفوذ آب به درون آن شود. پس از پایان کار، گیوه، قالب گیری می شود که در این کار از قالب های مخصوصی از چوب، به شکل پا استفاده می شود. گیوه ها به خاطر جنس نخی آن بسیار سبک و خنک است.

گیوه دوزی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “گیوه دوزی” نام دارد. گیوه، این پای افزار کهن از قدیمی ترین صنایع دستی این مرز و بوم به شمار می آید. (البلخی تاریخ نویس معروف در سال ۱۱۰۵ میلادی متذکر می شود که غندیجان در فارس در صنعت گیوه بافی مشهور بوده، و در سال ۱۳۴۰ میلادی که حمدالله مستوفی جغرافی نگار از آن جا بازدید کرده می نویسد که: پیشه ی گیوه بافی در اوج تکامل بوده است). گیوه یک پای افزار قدیمی، راحت و سازگار با آب و هوای معتدل ایرانی است که البته با زحمت فراوان تهیه شده و حاصل دست رنج چندین نفر، اعم از زنان و مردانی است که هنرمندانه کوشیده و با هنر و سلیقه و البته مهارت فراوان خود کفشی را آماده می سازند که با داشتن خصوصیاتی چون خنک، سبک و قابل شستشو بودن در بین افرادی همچون روستاییان و کشاورزان پذیرفته شده و سال های متمادی از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. این پای افزار از ساده ترین مواد تهیه شده و با ساده ترین روش ها نیز ساخته و پرداخته می شود. مراحل ساخت و تولید گیوه حدودا ۲ روز طول می کشد که در ۴ مرحله: چرم سازی (آماده کردن چرم)، رویه بافی، تخت کشی و گیوه دوزی خلاصه می شود. نحوه ی تولید گیوه، شامل تهیه ی رویه، تهیه ی تخت گیوه و نهایتا دوخت رویه و تخت است. نحوه ی نگهداری آن حفاظت از اشیای تیز، رطوبت و حرارت مداوم بوده و با شوینده های معمولی با احتیاط قابل شستن است و برای تمیز کردن و براقی رویه ی گیوه از نوعی واکس برای گیوه استفاده می کنند.

شما در حال مشاهده انواع گیوه بافی در ایران در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. حیدر ناصری گفته؛
  09:54 1401/03/10

  چقدر قشنگ و حرفه ای

 2. محمدعلی سلیمانی گفته؛
  16:18 1401/05/05

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 3. حسن عزیزی گفته؛
  02:18 1401/06/15

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0