ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

اهدای مجموعه دستباف‌های نفیس پرویز تناولی به وزارت میراث‌فرهنگی

اهدای مجموعه دستباف‌های نفیس پرویز تناولی به وزارت میراث‌فرهنگی

به گزارش ایرنا آیین امضای تفاهم‌نامه بین فرزند استاد پرویز تناولی (به‌نمایندگی از پدر) و محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور به‌نمایندگی از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل وزارتخانه برگزار شد.

طالبیان در این زمینه گفت: بر اساس این تفاهمنامه هزار و ۴۰۸ دستبافت نفیس عشایری و روستایی ایران که ترکیبی از گلیم، گبه و فرش است از سوی استاد پرویز تناولی به وزارتخانه اهدا می‌شود.

وی افزود: اهدای این مجموعه نفیس و امضای تفاهمنامه با خانواده استاد تناولی اتفاق خوشایندی بود که امروز رخ داد. بخشی از این مجموعه به وزارتخانه تحویل داده شده و تحویل بخش دیگر آن به زودی انجام خواهد شد.

او با اشاره به اینکه این مجموعه جزو اموال وزارتخانه خواهد شد، تصریح کرد: این آثار به طور دائم تحویل وزارتخانه می‌شود که در سامانه جام و فهرست آثار موزه‌ای کشور به ثبت خواهد رسید.

طالبیان به برگزاری مراسم رونمایی از این مجموعه در موزه فرش ایران در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد و گفت: به‌زودی نمایشگاه موقتی در موزه فرش ایران برای رونمایی از این مجموعه نفیس، کمیاب و منحصربفرد انجام خواهد شد. همچنین برای راه‌اندازی موزه استاد تناولی و نمایش این مجموعه یکی از خانه‌های تاریخی شیراز در نظر گرفته شده که امکان‌سنجی این محل هفته آینده با حضور کارشناسان مربوطه و خانواده استاد انجام می‌شود و به‌عنوان نمایشگاه دائمی مجموعه‌ای از این هنرمند صاحب‌نام کشور افتتاح و دایر خواهد شد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور در خصوص زمان راه‌اندازی این مکان در شیراز توضیح داد: تلاشمان این است که طی چند ماه آینده مرمت و تجهیز این خانه تاریخی انجام شود. از آنجا که نمایش فرش از حساسیت بالایی برخوردار است، باید در طراحی و تجهیزات اقدامات لازم صورت گیرد که مشکلی برای آثار پیش نیاید. راه‌اندازی موزه استاد تناولی در اولویت وزارتخانه قرار خواهد گرفت که تامین اعتبار آن به زودی انجام می‌شود که این مشارکت به‌عنوان یکی از اتفاقات مهم این دوره ثبت شود.

جمع‌آوری مجموعه طی ۶۰ سال از روستاها و عشایر سراسر ایران

تندیس تناولی که به نمایندگی از پدر این تفاهمنامه را امضا کرد درباره این مجموعه نفیس گفت: پدرم این مجموعه را طی شصت سال گذشته از تمام روستاها و عشایر ایران جمع‌آوری کرده است. بسیاری از نمونه‌ها و دستبافته‌های این مجموعه دیگر بافته نمی‌شود و بسیاری از عشایر هم دیگر وجود ندارند.

او همچنین با اشاره به معروفیت و شهرت این مجموعه نفیس در سطح بین‌الملل افزود: کتاب‌های متعددی درباره این مجموعه نوشته شده است و به اعتقاد پدرم این مجموعه متعلق به ایران است و باید در کشور بماند. این موضوع که در موزه‌های فرش، دستبافته‌های روستایی و عشایری حضوری نداشتند موجب ناراحتی پدرم طی سالیان گذشته بود.

در پایان تندیس تناولی به مذاکرات انجام شده طی دو سال گذشته با معاونت میراث‌فرهنگی برای اهدای این مجموعه به مردم ایران و از طریق وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اشاره کرد.

بر اساس این تفاهمنامه مجموعه‌ای از دستبافته‌های نفیس عشایری و روستایی ایران، مطابق فهرست معرفی و منتشرشده در کتاب  دستبافته‌های عشایری و روستایی ایران  به‌منظور نمایش عمومی و خصوصی داخلی و خارجی و ایجاد موزه‌ای تخصصی و دائمی با نام این هنرمند اهدا شد.

به‌علاوه تعداد ۹ قطعه خاص از این مجموعه نیز به موزه فرش ایران برای نمایش اهدا خواهد شد.

پرویز تناولی (زاده ۳ فروردین ۱۳۱۶) مجسمه‌ساز، نقاش، پژوهش‌گر و مجموعه‌دار ایرانی و نیز کارشناس فرش‌ها و بافته‌های عشایری است.

منبع : www.irna.ir

شما در حال مشاهده اهدای مجموعه دستباف‌های نفیس پرویز تناولی به وزارت میراث‌فرهنگی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. سجاد جمشیدی گفته؛
  02:54 1401/03/31

  مقالاتتون عالین واقعا!

 2. بهروز توفیق گفته؛
  20:30 1401/04/20

  محتوا خوبی بود

 3. احمد همدانی گفته؛
  09:54 1401/04/23

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین 😍😍😍

 4. یوسف کلباسی گفته؛
  11:54 1401/04/26

  میشه بیشتر از این مگه ؟

 5. حسینعلی بختیاری گفته؛
  19:06 1401/05/05

  بترکونید واقعا عالیه کارتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0