ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین توضیحات درباره مروارید دوزی و مروارید

مروارید دوزی

مُروارید یا دُر، گوهری است معمولاً سفید و درخشان که در اندرون برخی از نرم‌تنان دوکفه‌ای مانند صدف مروارید به وجود می‌آید.

مروارید گوهری است که از ۶۰۰۰ سال پیش به عنوان زینت مورد استفاده قرار میگرفته است و در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تجارت مروارید طبیعی در شور چین رونق فراوانی داشته است. در ایران باستان نیز پرورش این گوهر دارای سابقه طولانی و غنی میباشد.

وقتی جسمی خارجی مانند ذره‌ای شن بین صدف و پوسته او قرار بگیرد جانور لایه‌هایی مرکب از ماده آلی شاخی کونچیولین و بلورهای کلسیت یا آراگونیت را به دور جسم خارجی ترشح می‌کند. از این لایه‌های هم‌مرکز رفته رفته مروارید شکل می‌گیرد. مروارید با جنس دیواره درون صدف یکسان است. شکل مروارید اغلب نزدیک به کره است هرچند به شکل‌های دیگر مانند گلابی و دکمه و حتی شکل‌های نامنظم هم دیده می‌شود. درشتی آن به درشتی دانه خشخاش تا تخم کبوتر است. رنگ مروارید اغلب سفید است ولی ممکن است به رنگ‌های صورتی و زرد و سبز و آبی و قهوه‌ای و سیاه نیز دیده شود. در خلیج فارس و اقیانوس هند و استرالیا صید می‌شود. در قرن بیستم پرورش مروارید نیز رایج شد. برای تهیه مروارید پرورشی (که گاه مروارید مصنوعی نیز نامیده می‌شود) با سوراخ کردن پوسته صدف، یک قطعه مروارید بسیار کوچک را در درون صدف قرار می‌دهند تا جانور لایه‌هایی به دور آن ایجاد کند.

رضا طاهری در کتاب از مروارید تا نفت به شرح کارنامهٔ اقتصادی مروارید در خلیج فارس می‌پردازد و فروش بالای مروارید را بیان‌گر اهمیت مروارید در زندگی ساحل‌نشینان خلیج فارس بر می‌شمارد. وی نقش مروارید در دوران گذشته را همچون نفت برای مردم این منطقه می‌داند. تاریخ اولین صید مروارید مشخص نشده ولی صید آن در دوره هخامنشیان رایج بوده است. در نوشته‌ها و ادبیات ایرانی هزارساله اخیر شاعران و نویسندگان ایرانی بسیار به صید مروارید اشاره شده‌است. استخری در قرن چهارم در کتاب مسالک الممالک بیان می‌کند که مرواریدها را از سواحل خلیج فارس به داخل کشور می‌بردند و مروارید خلیج فارس بی همتا است. ابی عبدالله ادریسی در نزهه المشتاق که در قرن ششم نوشته‌شده‌است به شرح روش سنتی صید مروارید در خلیج فارس می‌پردازد: «در این خلیج، همهٔ مکان‌های غواصی وجود دارد، سیصد مکان مورد توجه است که همه آن‌ها معروف و مشهورند.» و ابوعبدالله ادریسی در همان کتاب ذکر می‌کند: «غواصی در سرزمین ایران نوعی صنعت است که آموخته می‌شود و در آموزش آن پول فراوانی خرج می‌گردد؛ و آن به این‌گونه‌است که آن‌ها خارج کردن نفس از گوش را تمرین می‌کنند و می‌آموزند تا جایی که یک مرد در آغاز یادگیری‌اش دچار گوش درد می‌شود و از گوش‌هایش ماده‌ای جاری می‌شده و پس از آن معالجه کرده و آن را از درد و ملامت تبری می‌بخشند. گران‌ترین غواص کسی است که بیش از همه در زیر آب بماند.» در حال حاضر تنها در جزیره لاوان به میزان محدود صید مروارید انجام می‌گیرد؛ هرچند توسعه و احیای این صنعت تحت بررسی است.

برخلاف مرواریدهای طبیعی ، مرواردی های پرورشی با دخالت انسان در نحوه رشد و پرورش آن ها به وجود می آیند . مروارید پرورشی تنها از یک لایه خارجی درست شده است و هسته مرکزی آن از جنس کفه سخت صدف می باشد. با توجه به اینکه مروارید های پرورشی به دست انسان تشکیل شده و در زمان کوتاهتری تولید می شوند از قیمت پایین تری نسبت به مروارید های طبیعی برخوردارند.

 

خواص مرواریدهای پرورشی درست مانند مروارید های طبیعی ایست و تنها در شکل و ظاهر با یکدیگر متفاوت هستند .مرواریدهای پرورشی را می توان از روی ظاهر تشخیص داد .

فواید پودر مروارید تقریبا در تمامی تمدن های کهن شناخته شده است . استفاده از این سنگ های قیمتی در چین چه به عنوان دارو و چه به عنوان یک وسیله زینتی ، حداقل به سال 320 میلادی باز می‎ گردد، که در آن زمان امپراطور ها و اشخاص سلطنتی به این سنگ علاقه مند بودند . با توجه به اطلاعات ذکر شده در کتاب های پزشکی سلسله مینگ از این ماده برای تحریک رشد و بهبود پوست جدید ، از بین رفتن سموم و آسیب های ناشی از آفتاب و لکه ها استفاده می ‎شد . در هند نیز از پودر مروارید در داروهای آیوروداک به منظور افزایش سلامت و قدرت عمومی بدن استفاده می ‎شده و غالبا آن را معجون عشق می ‎دانستند . در قرون وسطی اروپار این ماده با خواص درمانی فراوانی شناخته می ‎شده است . آلمانی ها و انگلیسی ها در قرن هفدهم ادعا داشتند که مروارید در طیف های گسترده روحی و جسمی داری خاصیت اثر بخشی است و دانشمند مشهور و فیلسوف فرانسیس بیکن آن را به عنوان ابزاری برای طولانی کردن عمر می ‎دانسته است .

 

بعد از گذشت قرن بیست و یکم محققان پودر مروارید را در تعدادی از مطالعات مربوط به انسان و حیوانات آزمایش کردند

بندرکنگ نیز که یکی از بنادر مهم خلیج‌فارس و دارای ویژگی‌های مناسب برای صید ماهی و مروارید بوده است، در این راستا اهمیت دو چندانی دارد از زمانی که بشر مروارید را شناخته است، مرواریدهای خلیج فارس که برخی از آنها توسط غواصان بندرکنگی صید می‌شده است شهرت و جذابیت خاصی داشته است.

درست است که بندرلنگه به مروارید خیزبودن و تجارت مروارید مشهور است، اما بندرکنگ نیز این ویژگی را دارا بوده و سواحل مرجانی نزدیک به بندرکنگ از یکسو و مهارت غواصان و دست اندرکاران صید مروارید در بندرکنگ از سوی دیگر، دریانوردان بندرکنگ را با صید مروارید عجین کرده بود.

 

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که لنج‌سازان بندرکنگی در ساخت لنج‌های صید مروارید تبحر خاصی داشتند.

 

دریانوردان، غواصان و صاحب لنج‌های بندرکنگ بهترین مرواریدهای خلیج‌فارس در  جزیره کیش، بنادر شیبکوه و در اطراف جزیره خارک و مجمع‌الجزایر بحرین به دست می‌آوردند..

شاید برای‌تان جالب باشد که تاریخچه هنر جواهردوزی به هزاران سال پیش بر می‌گردد.

 

این هنر، اغلب در لباس‌های تشریفاتی و لباس‌هایی که در مکان‌های باستانی در سراسر اروپا پیدا شده، دیده شده است.

 

شگفت‌انگیز است که باستان‌شناسانی که فرهنگ‌های آفریقایی را مطالعه می‌کنند پوست‌هایی مربوط به حدود ۷۲,۰۰۰ سال پیش را از دل زمین بیرون آورده‌اند که از آنها به عنوان مهره استفاده می‌شده و در تزئین لباس‌ها و لوازم جانبی به کار برده می‌شده است.

آمریکایی‌های بومی هم بخاطر کار با مهره و گلدوزی مشهور هستند. حتماً در عکس‌ها یا فیلم‌هایی که از سرخپوستان آمریکا دیده‌اید این تزیینات، زیاد به چشم‌تان خورده است

لباس‌های تزیین شده با هنر جواهردوزی تقریباً در هر فصل از نمایش‌های خیره ‌‌کننده‌ی مد بر تن مدل‌های زیبا هم دیده می‌شوند. و البته امروزه دیگر نمونه‌های بسیاری از آنها را در کیف‌های دستی و اکسسوری‌ها یا لوازم جانبی دیگری مثل پیکسل تزیینی یا سنجاق سینه می‌بینیم.

 

در نهایت، اطراف طرح جواهر دوزی را برش زده تا به صورت یک پیکسل زیبای تزئینی درآمده و از طریق سوزن پیکسل بر روی پارچه، لباس، کیف یا کفش یا هر وسیله‌ی دلخواه دیگری نصب شده و مورد استفاده قرار گیرد.

 

بسیاری از هنرمندان معتقدند جواهردوزی ترکیبی از هنر‌های منجوق دوزی، مروارید دوزی، سنگ دوزی، قیطان دوزی، شیپور دوزی، دربار دوزی و … می باشد. در حقیقت هنر جواهر دوزی کار‌های متنوعی از تولید سنجاق سینه، گوشواره و گردنبند با مروارید و سنگ و منجوق تا دوخت‌های پر زرق و برق تزیینی روی لباس را دربر می‌گیرد. بنابراین شیوه جواهر دوزی بسته به نتیجه نهایی کار متفاوت بوده و ابزار متفاوتی نیز نیاز دارد.

مرواریدهای پرورشی آکوویا

مروارید کبود

مروارید پرورشی دریای جنوبی

مروارید پرورشی تاهیتی

مرواریدهای پرورشی با آب شیرین

مروارید ابی

مروارید مابه

مروارید کشی

مروارید باروک

دوخت هایی که در مروارید دوزی بکار میرود

برجسته دوزی

دوخت ساده سطحی

دوخت خطی

دوخت برگ جناغی

ساقه دوزی

گردنه دوزی یا زنار دوزی مروارید

دوخت گندمی

دوخت اشک

تک دوزی مروارید

این هنر در شهر های زیادی از ایران از جمله اصفهان، کاشان. یزد، تهران، تبریز، قزوین و بعضی از شهرهای استان هرمزگان و خوزستان رواج دارد

و برای افزایش طول عمر صنایع مروارید دوزی شده حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم کردن پیشنهاد میشوذ.

و دور نگه داشتن ازنور مستقیم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده مروارید دوزی را سالم نگه میدارد

 و برای پاکسازی اثر روش های خشک شویی قابل استفاده هستند.

دوخت هایی که در مروارید دوزی بکار میرود

برجسته دوزی

دوخت ساده سطحی

دوخت خطی

دوخت برگ جناغی

ساقه دوزی

گردنه دوزی یا زنار دوزی مروارید

دوخت گندمی

دوخت اشک

تک دوزی مروارید

این هنر در شهر های زیادی از ایران از جمله اصفهان، کاشان. یزد، تهران، تبریز، قزوین و بعضی از شهرهای استان هرمزگان و خوزستان رواج دارد

و برای افزایش طول عمر صنایع مروارید دوزی شده حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم کردن پیشنهاد میشوذ.

و دور نگه داشتن ازنور مستقیم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده مروارید دوزی را سالم نگه میدارد

 و برای پاکسازی اثر روش های خشک شویی قابل استفاده هستند.

شما در حال مشاهده بهترین توضیحات درباره مروارید دوزی و مروارید در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. منصور مستوفی گفته؛
  03:06 1401/02/29

  دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

 2. غلامرضا صابری گفته؛
  11:42 1401/03/03

  مطالب بی نظیر بود

 3. مسعود کمالی گفته؛
  14:30 1401/03/03

  چرا اینقد زیاد؟ 😍😍😍

 4. غلامعلی حیاتی گفته؛
  02:06 1401/03/16

  چه مطلب خوبی 😍😍😍

 5. میثم آذری گفته؛
  16:18 1401/05/25

  خیلی دنبال این موضوع بودم 😍😍😍

 6. محمدرضا عسگری گفته؛
  23:54 1401/06/16

  چطور میشه باهاتون همکاری کردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0