ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تزیینات روی شیشه

حکاکی (تراش) پشت آیینه

یکی از هنرهای تزیینی – کاربردی مرتبط با معماری سنتی ایران “حکاکی (تراش) پشت ایینه” نام دارد.

شاخص ترین و مشهورترین آیینه هایی که در تمدن های مختلف باستانی می شناسیم آیینه هایی است که از گورهای لرستان به دست آمده است که به لحاظ اعتقادی و فلسفی می توانسته جنبه ی سمبولیک داشته و نماد روشنی بوده باشد.

نکته ی جالب توجه دیگر نقوش نمادینی است که پشت آیینه ها حکاکی می شده است. قطر این آیینه ها اغلب ۵ تا ۷ سانتیمتر، شکل آنها دایره ای و (بعضا مربعی) و جنس آنها مفرغی بوده است.

در عصر هخامنشی نیز یکی از تالارهای تخت جمشید تالار آیینه نام داشته است آیینه به شکلی که ما امروز می شناسیم فقط در نقاشی های دوران قاجار به چشم می خورد نکته ی مهم این که آیینه کاری تنها در معماری ایرانی به چشم می خورد (اگر هم گه گاه در بناهای هندی نمونه هایی دیده شده از ایران به آن جا سرایت کرده است).

 از قدیمی ترین آیینه کاری های موجود در معماری ایرانی، آیینه کاری حرم مطهر شاه چراغ شیراز است که به دوره ی زندیه مربوط می شود.

 در این هنر ابتدا طرح مورد نظر را در پشت آیینه طراحی کرده و سپس با تیغ مخصوص شروع به تراشیدن قسمت های اضافی طرح می کنند. روش نگهداری، حفاظت آن از ضربه و سقوط از ارتفاع است.

تراش پشت اینه
تراش پشت اینه

تراش شیشه

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “تراش شیشه” نام دارد.

 ایجاد طرح های متنوع سنتی بر روی شیشه به وسیله ی تراش با استفاده از دستگاه هایی که بر روی آن سنگهای مخصوصی که میزان سختی آنها بیش از سختی شیشه ی نصب شده باشد را تراش شیشه می نامند.

قدیمی ترین کار تکمیلی و بر روی شیشه تراش آن است که به دو دسته تقسیم می شود:

الف) حکاکی فیزیکی شیشه با الماسه(فرز)

با استفاده از نوعی فرزهای دستی که عموما نوک آن ها از جنس فولاد الماسه است که در یک نگهدارنده مهار شده است مورد استفاده می باشد. ظاهری شبیه به قلم و یا مداد دارد و برخی از هنرمندان و صنعتگران تراش قلمه الماسه ای که نوک آن از کاربید تنگستن می باشد را ترجیح می دهند. شکل نوک الماسه هرمی با چهار و شش وجه است و هنگامی که نوک این هرم شیشه را خراش دهد یا بکند عمل رسم و طراحی نقوش انجام شده است. در حقیقت خراش ها یک سری تراش های ریز و ظریف هستند که مسلما درجه سختی شیشه در بافت حکاکی شده تأثیرگذار است.

ب) حکاکی فیزیکی با چرخ مسی

حکاکی با چرخ نوعی از تزئین است که از زمان مصریان و رومی ها به کار می رفته است. این تراش امروزه با استفاده از الکتروموتورهای کوچک که دیسکی را به چرخش وامی دارد انجام می شود و صنعتگران به کمک سنگ های مخصوصی که درجه سختی آن ها بیش از سختی شیشه است به خط انداختن بر روی شیشه می پردازند. سرعت چرخ های تراش و دیسک تراش کاری در ارتباط مستقیم با نوع تراش است و هرچه میزان عمق تراش مورد نظر بیشتر باشد، به همان نسبت چرخ تراش می بایست سرعت بیشتری داشته باشد.

هم چنین با تغییر ضخامت سنگ تراش، حرکت دست و تغییر مدت زمان نیز می توان نوع تراش را تغییر داد.

در هنر تراش شیشه، ابتدا محل طرح مورد نظر را مشخص کرده و سپس با نگهداشتن ظرف شیشه ای در دست و نزدیک کردن آن به سنگ تراش نقوش دلخواه روی شیشه حک می شود. پس از تراش، نقاط تراش خورده را صیقل می دهند.

 از مراکز تولید و تراش شیشه با دست می توان تهران را نام برد.

همجوشی شیشه یا فیوز گلاس

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “همجوشی شیشه یا فیوز گلاس” نام دارد. این شیوه ی کار، ایرانی نبوده و اقتباسی است و آن عبارت است از ساخت، تهیه و اتصال قطعات شیشه های رنگی بدون استفاده از چسب یا واسطه دیگری برای ساختن شیشه به روش فیوز گلاس که به معنای همجوشی یا در هم آمیختگی است با استفاده از شیشه های جام رنگی و با حرارت دادن آن ها، بدون استفاده از هیچ گونه چسب یا واسطه ای، تزیینات مورد نظر را به شیشه ی اصلی جوش می دهند. موارد استفاده این هنر در وسایل تزیینی و گاه زیور آلات، نمای ساختمان ها و تزیینات داخلی است یکی از مراکز مهم تولید این هنر تهران است. روش نگهداری آن حفاظت از ضربه، مراقبت از سقوط از ارتفاع، اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم، صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستشو است.

همجوشی شیشه
همجوشی شیشه
همجوشی شیشه

شما در حال مشاهده تزیینات روی شیشه در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. محمدجواد حیاتی گفته؛
  17:06 1401/03/12

  خیلی وقته دنبال همچین مطلبی هستم

 2. عبدالحسین حسنی گفته؛
  05:30 1401/03/28

  بترکونید واقعا عالیه کارتون

 3. ابوالفضل روزبه گفته؛
  04:18 1401/03/29

  حساب توییتری هم دارید؟

 4. جلال رحمانیان گفته؛
  04:42 1401/04/19

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 5. سیدعلی مددی گفته؛
  20:18 1401/05/15

  حساب توییتری هم دارید؟

 6. علیرضا افشار گفته؛
  11:06 1401/05/20

  مثل همیشه عالی

 7. سیدعلی امین گفته؛
  07:54 1401/06/10

  چه سایت قشنگی دارین 😍😍😍

 8. حمید قهرمانی گفته؛
  10:18 1401/06/24

  اکانت اینستا هم دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0