ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تلاش برای تبدیل محوطه شهر استخر به یک پایگاه پژوهشی

تلاش برای تبدیل محوطه شهر استخر به یک پایگاه پژوهشی

ایسنا/فارس مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با اشاره به آغاز کار پروژه مرمتی و حفاظتی در محوطه تاریخی شهر استخر، ابراز امیدواری کرد که این محوطه نیز در آینده به یک پایگاه پژوهشی و حفاظتی دائمی تبدیل شود.

حمید فدایی شنبه ۹ اسفند در جمع خبرنگاران، از تجهیز کارگاه و آغاز پروژه مرمتی حفاظتی شهر استخر خبر داد و گفت: شهر استخر از نخستین محوطه‌های تاریخی ثبتی کشور بوده و به لحاظ ارزش‌های منحصر به‌فردی که دارد به لحاظ مستندنگاری، ساماندهی و حفاظت، در اولویت‌های این پایگاه است.

فدایی با بیان اینکه محوطه شهر استخر حدود ۶۰ هکتار مساحت دارد و سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ثبت شده است، گفت: این محوطه به دلیل ارایه شواهدی از دوره هخامنشی و رویدادهای پس از آن به ویژه در دوره ساسانی تا دوران اسلامی از مهمترین شهرها و محوطه های تاریخی استان فارس و ایران است.

او گفت: موضوع مستندنگاری، ساماندهی و انجام حفاظت های اضطراری از برنامه‌هایی بوده که طی چند ساله گذشته در این محوطه بدان توجه شده است، که از جزییات آن می‌توان به مستندنگاری آثار شاخص محوطه، بهسازی مسیر قبلی دسترسی به آثار محوطه و ایجاد و اضافه کردن مسیری جدید برای دسترسی به آثار کاوش شده در بخش شرقی محوطه و ایجاد کارگاه مرمت بر روی بلندترین جرز سنگی موجود در محوطه اشاره کرد. 

فدایی افزود: همچنین انجام تعمیرات اساسی در اتاقک نگهبانی محوطه به منظور ایجاد دید مطلوب تر حفاظتی توسط پرسنل یگان به آثار محوطه، از دیگر اقدامات اصولی انجام شده محسوب می‌شود.

او گفت: برای حضور دایمی کارشناسان حفاظت و مرمت در این محوطه تاریخی، در ماه های گذشته نسبت به انجام تعمیرات اصولی و تجهیز و راه اندازی مجدد مرکز مطالعاتی محوطه، اقدام شده و با تکمیل آن، طی چند هفته گذشته گروهی مجرب از کارشناسان حفاظت و مرمت در این محوطه مستقر شده اند و هم اکنون عملیات حفاظت و مرمت اضطراری آثار سنگی محوطه با تمرکز بر تنها جرز سنگی بلند در محوطه آغاز شده است. 

فدایی از توسعه پروژه نورپردازی و تکمیل سیستم حفاظت الکترونیک محوطه خبر داد و گفت: با تلاش شبانه روزی همکاران ما در واحدهای حراست پایگاه و واحد تاسیسات و فن آوری اطلاعات، امیدوار هستیم که کمبودهای مربوط به اینترنت و خطوط تلفن را نیز مرتفع کنیم.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید گفت: با تکمیل زیرساخت های مورد نیاز، در تلاش هستیم که محوطه شهر استخر همچون محوطه نقش رستم به یک پایگاه پژوهشی و حفاظتی دایمی تبدیل شود، چرا که همیشه کمبود زیرساخت ها، از دلایل مقطعی بودن فعالیت های کارشناسی در این محوطه بوده است.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir

شما در حال مشاهده تلاش برای تبدیل محوطه شهر استخر به یک پایگاه پژوهشی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. بهنام عسکری گفته؛
  00:42 1401/03/14

  گروه واتساپی هم دارید؟

 2. میثم فرهادی گفته؛
  10:06 1401/04/12

  afarin matlab khobi bood 😍😍😍

 3. مهدی تقی زاده گفته؛
  11:54 1401/06/11

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 4. مجتبی عظیمی گفته؛
  15:42 1401/06/18

  شما پیج اینستا هم دارین؟ 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0