ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

"تل آجری" مقصد گردشگری می‌شود

“تل آجری” مقصد گردشگری می‌شود

ایسنا/فارس معاون وزیر و رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه محوطه “تل آجری” ظرفیت تبدیل به مقصد گردشگری را دارد، این موضوع را یکی از اولویت‌های آینده ذکر و خاطرنشان کرد که این محوطه‌های تاریخی تل آجری و تخت جمشید معرف بخش مهمی از فرهنگ ایران است.

بهروز عمرانی، در حاشیه بازدید از محوطه و کارگاه باستان‌شناسی “تل آجری” گفت: تل آجری و دروازه کشف شده در آن، یک مهر برجسته بر شکل گیری شهر پارسه در آغاز دوران تاریخی هخامنشیان است که به تخت جمشید به عنوان یک مجموعه تاریخی فرهنگی منحصر به فرد در عهد باستان، اهمیت و ارتباط می دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه تخت جمشید، عمرانی در ادامه با اشاره به ضرورت معرفی هنر ایرانی، در شکل گیری بناهای تاریخی به ویژه آثار شاخص شهر پارسه، بیان داشت: بازدید از تخت جمشید می تواند از تل آجری آغاز شود تا فرهنگ ایرانی بهتر معرفی و نمایش گذاشته شود.

عمرانی اضافه کرد: مسیری که از این محوطه تاریخی فرهنگی تا تخت جمشید طی می شود، این امکان را به گردشگران و پژوهشگران می دهد که هنر هخامنشیان را از زاویه ای دیگر ببینند و تخت جمشید را با تل آجری که قبل از آن ساخته شده، در پیوند فرهنگی مشترک بشناسند؛ در واقع ما بهتر می توانیم این آثار که هنر ایرانی را به نمایش می‌گذارد، بهتر به مخاطبان خاص و عام بشناسانیم.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه تل آجری به عنوان یک هنر هخامنشی از جهات مختلف قابل بررسی است، افزود: بر اساس پژوهش ها، پیشینه نقوش آجرهای لعابدار این دروازه برگرفته از نقوش دروازه ایشتار در بابل بوده که با ساخت آن در تل آجری، پیشینه این فرهنگ کهن و بومی سازی آن را در تخت‌جمشید یادآوری می‌شود.

معاون وزیر میراث فرهنگی گفت: اقدامات در حال انجام در این مجموعه تاریخی فرهنگی، که قرار است به سایت موزه تبدیل شده و به بهره برداری برسد، باید به صورت کارشناسی و تخصصی با تلاش بیشتری پیگیری شود تا در آینده ای نزدیک شاهد تبدیل این محوطه منحصر به فرد به یک مقصد گردشگری پایدار باشیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز با تاکید بر ظرفیت های موجود در منظر فرهنگی تخت‌جمشید و شهر پارسه، گفت: ظرفیت های فرهنگی دشت مرودشت به ویژه شهر پارسه خود میراثی است در دل  میراث جهانی تختدجمشید که باید به درستی مورد شناسایی و حفاظت قرار گیرد؛ موضوعی که توسط مردمان دوره باستان با تعامل سازنده شان با محیط، مورد بهره‌برداری قرار گرفته و در مولفه های گوناگونی از مسائل فنی با نگاهی هنرمندانه و معمارانه به عنوان ظرفیتی ارزشمند در خلق تمدن، نقش آفرین بوده اند.

حمید فدایی با اشاره به کشفیات جدید باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی در محوطه تاریخی فرهنگی تل آجری در نزدیکی تخت جمشید، اضافه کرد: در مورد شهر پارسه به عنوان پایتخت هخامنشیان، سئوالات بی شماری مطرح است که برای دست یافتن به جواب آن ها نه در تخت جمشید بلکه در حریم و منظر آن نیز توجه کرد.

او ادامه داد: به دلیل همین سئوالات است که رویکرد باستان شناسی و حفاظت ما در طول یک دهه گذشته به سوی پهنه دشت به عنوان بخشی از منظر طبیعی و تاریخی تخت جمشید معطوف شده و پروژه کاوش و حفاظت در محوطه تاریخی فرهنگی تل آجری بخشی از  این رویکرد جدید به شمار می‌رود.

سرپرست ایرانی تیم کاوش محوطه تل آجری نیز گفت: در این کاوش‌ مشترک ایرانی ایتالیائی، باستان شناسان موفق شدند اثبات کنند که احتمالا کوروش فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده است و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره برداری رسیده است.

علیرضا عسکری چاوردی، ادامه داد: دروازه مکشوفه در محوطه تل آجری واقع در ۳ کیلومتری شمال غرب تختگاه تخت جمشید قرار دارد.

عضو هئیت علمی دانشگاه شیراز در رابطه با ویژگی‌های دیگر این محدوده در حال کاوش، افزود: این دروازه از مواد و مصالح خشت و آجر بنا شده و سرتاسر نمای داخلی و بیرونی آن مزین به آجرهای رنگین بوده است، بخش پایین و ازاره دیوارها مزیّن به گل‌های لوتوس، بدنه و نمای دیوارها مزیّن به انواع تزیینات لعابدار و رنگین از حیوانات اسطوره‌ای نمادها و سمبل‌های اعتقادی ایران باستان، هخامنشی، عیلام و بین النهرین بوده است.

عسکری چاوردی اضافه کرد: مهمتر اینکه در اتاق مرکزی کتیبه‌هایی به خط و نگارش بابلی و ایلامی وجود داشته است که در زمان بهره برداری از سایت موزه تاریخی فرهنگی تل آجری این یافته های ارزشمند به مخاطبان و گردشگران ارائه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، هیئت باستان شناسی مشترک ایرانی ایتالیائی به سرپرستی مشترک پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا و علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز، از سال ۱۳۹۰ تا هم اکنون طی ۱۰ فصل کاوش باستان شناسی، مجموعه اسناد و مدارک گسترده باستان شناسی از این محوطه کشف کردند که احتمال می رود این سایت موزه تاریخی فرهنگی منحصر به فرد در بهار ۱۴۰۰، افتتاح و به مرحله بهره‌برداری برسد.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir

شما در حال مشاهده “تل آجری” مقصد گردشگری می‌شود در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. علی محسنی گفته؛
  22:30 1401/03/06

  شما پیج اینستا هم دارین؟ 😍😍😍

 2. صادق همدانی گفته؛
  00:42 1401/03/19

  دست مریضاد استاد

 3. مجید صمدی گفته؛
  04:30 1401/03/27

  چقدر خوب که شما هستید

 4. حسین شریفی گفته؛
  09:54 1401/05/06

  سایتتون محشرههههه 😍😍😍

 5. ابوالقاسم رستمی گفته؛
  08:06 1401/05/21

  چرا اینقد زیاد؟ 😍😍😍

 6. بهنام آدینه گفته؛
  03:18 1401/06/02

  خیلی وقته دنبال همچین مطلبی هستم

 7. رحیم سلطانی گفته؛
  09:42 1401/06/05

  خیلی دنبال این موضوع بودم 😍😍😍

 8. علی اکبر طالبی گفته؛
  15:06 1401/06/07

  آدرس دفترتون کجاست

 9. بهرام میر گفته؛
  05:54 1401/06/22

  احسنت عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0