ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

خطر سقوط مناره کج‌شده حرم امام جواد (ع) رفع شد + عکس

خطر سقوط مناره کج‌شده حرم امام جواد (ع) رفع شد + عکس

پروژه تثبیت و مقاوم‌سازی گلدسته حرم امام جواد (ع) در شهر کاظمین عراق پایان یافت. جانشین رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات می‌گوید: با اجرای این طرح، خطر سقوط مناره کج‌شده روی گنبد و این حرم رفع شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، مجید نامجو گفت: همزمان با میلاد پربرکت جوادالائمه (ع) مراحل اجرایی یکی از پیچیده‌ترین طرح‌های مهندسی در قالب پروژه مقاوم‌سازی گلدسته کج‌شده حرم این امام در شهر کاظمین به پایان رسید.

او افزود: گلدسته شمال شرقی (باب‌المراد) حرم امامین جوادین (ع) به ارتفاع ۴۰ متر با ملات گچ و ساروج قرن‌ها پیش ساخته شده بود که به دلیل وجود آب زیر سطحی و سایر عوامل فرسایشی، از قسمت سقف به سمت گنبد، ۸۴ سانتیمتر انحنا پیدا کرده بود.

 نامجو اظهار کرد: بیم آن می‌رفت با ریزش و سقوط این گلدسته، دو گنبد حرم مطهر نیز آسیب ببیند. تولیت حرم امامین جوادین (ع) که پیش‌تر از اجرای موفقیت‌آمیز پروژه لاغرسازی ستون‌های اطراف حرم امام حسین(ع) و مقاوم‌سازی حرم سیدالشهدا توسط ستاد بازسازی عتبات کرمان بازدید کرده بود، درخواست کرد تا همان گروه خبره برای رفع این خطر در حرم کاظمین وارد عمل شود.

جانشین رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات این طرح را به لحاظ مهندسی و فنی بی‌نظیر دانست و در بیان جزئیات آن گفت: پس از مدت‌ها کار مطالعاتی دقیق و بررسی شیوه‌های مختلف، متخصصان ستاد بازسازی عتبات کار تثبیت گلدسته را با تزریق دوغاب بتنی ویژه برای فونداسیون و تثبیت حرم در فروردین ۹۷ آغاز کردند. هرچند تلاش برای حفظ معماری تاریخی حرم که از آثار ماندگار معماری ایرانی و اسلامی از دوره‌های صفوی و قاجار است، بر دشواری کار افزوده بود.

او اضافه کرد: عوامل اجرایی با دقت بسیار بالا سه ماه درگیر شمع‌های سازه موقت نگهبان بودند تا نهایتاً در تابستان ۹۷ فونداسیون و نصب تاور (جرثقیل) انجام و بعد از آن نصب سازه نگهبان شروع شد. پس از نصب سازه نگهبان، نصب و شمع‌گذاری در اطراف ستون مناره آغاز شد و پس از آن با شمع‌گذاری و اجرای فونداسیون، کار پروژه ادامه پیدا کرد و از دیواره تا پشت‌بام، بتن‌ریزی انجام شد.

نامجو ادامه داد: اواخر دی ۹۸ نیز برای تخریب اتاقک اذان (موذنه) و ساق بالای گلدسته به ارتفاع ۱۰-۱۲ متر اقدام شد و سپس آجرهای داخل مناره تراش زده شد و آرماتوربندی و بتن‌ریزی در شرایط دشوار انجام شد.

او به وقفه پیش‌آمده در اجرای پروژه به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: اواخر سال ۹۸ با شیوع کرونا، به مدت چهار ماه، کارگاه تعطیل و پس از این مدت، ادامه کار با نیروهای کمتر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ۲۲ تیرماه ۹۹ شروع شد. پس از تکمیل فاز اول، فاز دوم با بتن کردن مابقی مناره و پله‌های داخل آن دنبال شد.

جانشین رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: با همت عوامل اجرایی ستاد بازسازی عتبات کرمان و مساعدت‌های تولیت حرم مطهر، در آستانه فرارسیدن سالروز میلاد پربرکت امام جواد (ع) شبکه‌های بتنی مسلح از بالا و پایین گلدسته ایجاد شد و به‌هم رسید و کار مقاوم‌سازی این گلدسته به پایان رسید.

نامجو بیان کرد: دوستداران اهل بیت (ع) در ایران به واسطه بارگاه منور امام رضا (ع)، توسل و توجه ویژه‌ای به امام موسی کاظم (ع) و امام جواد (ع) دارند. از همین رو، اجرای این طرح پیچیده فنی و مهندسی که در جهان نظیر ندارد، نشان ارادتی ماندگار از جمهوری اسلامی در عتبات مقدس و شهر کاظمین است.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir

شما در حال مشاهده خطر سقوط مناره کج‌شده حرم امام جواد (ع) رفع شد + عکس در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. ناصر صدیق گفته؛
  01:30 1401/03/26

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 2. امیرحسین بردبار گفته؛
  13:06 1401/04/15

  شما پیج اینستا هم دارین؟ 😍😍😍

 3. موسی عباسی گفته؛
  05:18 1401/04/28

  چه مطلب خوبی 😍😍😍

 4. سعید خمسه گفته؛
  10:18 1401/05/05

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم 😍😍😍

 5. قربانعلی اکبری گفته؛
  05:30 1401/05/31

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟ 😍😍😍

 6. رمضان قاضی گفته؛
  10:42 1401/06/14

  سایتتون محشرههههه 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0