ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

دستور طالبان به جنگجویانش برای «حفظ» آثار باستانی

دستور طالبان به جنگجویانش برای «حفظ» آثار باستانی

گروه طالبان در یک موضع‌گیری بی‌سابقه‌، از تمام جنگجویان خود خواسته است تا آثار تاریخی افغانستان را تخریب نکنند و از آن‌ها محافظت کنند.

به گزارش ایسنا، به نوشته ایندیپندنت، در بیانیه‌ای که امروز در سایت خبری گروه طالبان منتشر شد، آماده است: «از تمام مسئولان امارت اسلامی، روسای کمیسیون‌ها و اداره‌ها، والی‌ها،‌ فرمانداران، فرماندهان واحدهای نظامی، مجاهدین و سایر هموطنان خواسته می‌شود که برای محافظت از آثار تاریخی در سراسر کشور توجه کنند.»

این دستور از آن جهت غیرمنتظره است که گروه طالبان در دوران حاکمیت خود بخش عمده‌ای از آثار تاریخی پیش از اسلام را نابود یا تخریب کرد. تخریب تندیس‌های قدیمی بودا که در قرن ششم در دل کوه‌های بامیان ساخته شده بودند، به دستور ملا محمد عمر، رهبر و بنیان‌گذار طالبان در ماه مارس سال ۲۰۰۱، هنوز از خاطر جهانیان نرفته است.

بوداهای بامیان تنها میراث باستانی افغانستان نبودند که از تیغ طالبان در امان نماندند. سیاست کلی این گروه از ابتدا، مبارزه با آنچه «نمادهای غیراسلامی» می‌خواندند، بوده است.

ماموران طالبان در ماه فوریه ۲۰۰۱ همچنین کوشیدند وارد انبارهای موزه ملی افغانستان شوند و همه آثار باستانی  به شکل انسان یا حیوان را که به عقیده طالبان کفرآمیز بودند، با تبر بشکنند که با مخالفت کارمندان موزه، در این کار موفق نشدند؛ اما هزاران اثر باستانی کشور در گوشه و کنار افغانستان به دست طالبان ویران یا به خارج قاچاق شد.

حالا طالبان در بیانیه‌ای امروز خود می‌گویند: «از آنجا که افغانستان کشوری پر از آثار تاریخی باستانی است و این آثار بخشی از تاریخ، هویت و فرهنگ غنی کشور ما است، همه ما به محافظت، نظارت و نگهداشت آن‌ها موظف هستیم.»

این بیانیه می‌افزاید: «هیچ کس مجاز به حفاری، حمل‌ونقل یا فروش اشیای عتیقه یا بردن آن‌ها به خارج تحت هیچ عنوانی نیست. همه مجاهدین باید از حفاری آثار باستانی خودداری کنند و از اماکن تاریخی مانند قلعه‌های قدیمی، مناره‌ها و برج‌های تاریخی و سایر اماکن باستانی مراقبت کنند تا از آن‌ها در برابر تخریب و آسیب محافظت شود.»

این موضع‌گیری پس از آن صورت می‌گیرد که گروه طالبان علاوه بر قاچاق مواد مخدر، به حفاری‌های غیرقانونی و قاچاق آثار باستانی نیز متهم شده است. بر اساس گزارش تازه‌ای که خبرگزاری پژواک منتشر کرده است، طالبان در حدود ۵۰ درصد خاک افغانستان حضور دارند و آثار تاریخی بسیاری در این مناطق وجود دارد.

صدور بیانیه‌های این چنینی طالبان از جمله در مخالفت با تعدد زوجات، حفاظت از محیط زیست، احترام به حقوق زنان و همدیگرپذیریی، معنای سیاسی بزرگ‌تری هم دارد. ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان، در نامه سرگشاده‌ای که به مردم آمریکا نوشته نیز کوشیده است تا چهره قابل قبولی از طالبان ارائه دهد. او در این نامه اطمینان می‌دهد که از نظر طالبان، افغانستان خانه مشترک همه افغان‌ها است و برخورد تبعیض‌آمیز بین اعضای این خانواده قابل قبول نیست و طالبان خود را به تامین و تضمین همه حقوق زنان که شریعت اسلامی حدود آن را مشخص کرده است، متعهد می‌داند.

به نظر می‌رسد که گروه طالبان با تلاش برای بازسازی چهره خود می‌خواهد برای فعالیت سیاسی و حکومت‌داری آماده شود. پس از امضای توافق طالبان با آمریکا، که منتظر تایید دولت جو بایدن است، این گروه، مذاکرات صلح با دولت افغانستان را شروع کردند که قرار است به توافقی سیاسی و ایجاد حکومتی مشترک بینجامد. هرچند این راه آسان نخواهد بود و پیچیدگی‌های فراوان و زمان زیادی تا رسیدن به هدف در پیش است، اما به نظر می‌رسد طالبان خود را برای بازگشت به کابل آماده می‌کنند.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir

شما در حال مشاهده دستور طالبان به جنگجویانش برای «حفظ» آثار باستانی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. محمدتقی اسدی گفته؛
  20:30 1401/02/28

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 2. یوسف تبریزی گفته؛
  06:06 1401/03/02

  من خیلی سایتتون رو دوست دارم

 3. محمدتقی فرهادی گفته؛
  09:06 1401/03/11

  چرا هرچی توی سایتتون میچرخم خسته نمیشم

 4. کریم محمد گفته؛
  04:42 1401/05/30

  باز هم مثل همیشه ترکوندید

 5. عزیز صابری گفته؛
  19:54 1401/05/30

  ایول 😍😍😍

 6. حمیدرضا علوی گفته؛
  06:42 1401/06/05

  مطلبتون بسیار مفید بود

 7. پرویز پارسا گفته؛
  01:30 1401/06/06

  چقدر خوب که هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0