ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

سبد بافی و انواع آن در نقاط مختلف ایران

سبد بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “سبد بافی” نام دارد.

 در نقاط مختلف ایران با استفاده از الیاف گیاهی مانند ساقه ی گندم یا ساقه ی برنج و الیاف ساقه های درخت هایی که خاصیت انعطاف پذیری دارند مانند چوب بادام کوهی، چوب های یکساله ی درخت بید و شاخه ی بید قرمز (بید مشک) و الياف درخت چم و … اقدام به بافت سبد، جای نان، زنبيل، و… می کنند. روش تولید آنها کندن پوست رویی آن، خیس کردن به مدت یک الی دو روز به جهت نرم شدن و سپس بافتن محصول مورد نیاز است و گاهی برای تزیین محصولات تولید شده از پشم یا کامواهای الوان استفاده می کنند. در خراسان بافت نوعی سبد رواج دارد که به آن « يخل بافی» اطلاق می شود. در استان آذربایجان غربی سبد هایی می بافند که به نوع تخت آن «سیله» و به نوع گود آن «سوته » می گویند و …

سیس بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “سیس بافی” نام دارد. جبر محیط از دیرباز مردم کویر را مجبور به استفاده از همه ی امکانات موجود در اطراف خود کرده است. استفاده از شاخ و برگ خرما برای تهیه ی برخی از ملزومات زندگی یکی از این راه ها به شمار می رود.

سبد بافی

 سیس بافی به عنوان یکی از قدیمی ترین صنایع بومی و سنتی مردم بوشهر، یزد و سیستان و بلوچستان، کاری است جنبی که بخشی از اوقات فراغت آنان را غنی ساخته است. هنوز هم با وجود آن که از میزان تولیدش بسیار کاسته شده ولی کم و بیش به خصوص در بین زنان رواج دارد و از مواد اولیه ی آن که از درخت خرما به دست می آید استفاده می شود. برگ درخت خرما به دو نوع “مغ” و “پیسک” تقسیم می شود. پیسک (PEESK) همان برگ های اطراف درخت خرماست که عمر بیشتری دارند “مغ” (MAJH) برگ های میانی درخت است که تازه روییده اند و از ظرافت بیشتری برخوردارند. “سیس” (SEES) رشته الیافی است که در اطراف تنه ی درخت می رویند و رها می مانند، به عبارتی گیس درخت خرما است. طناب ضخیمی که در اصطلاح محلی به (سازو) معروف است از به هم تنیدن این رشته ها به دست آمده و همچنین برای بافت پادری نیز از این الیاف استفاده می شود. محصولات سیس از تنوع نسبی برخوردار است و این به علت کاربردهای گوناگون آن است. ساخت اشیای کاربردی با استفاده از سیس خرما در بین مردم ساکن در جوار نخلستان ها رایج بوده و آنها برخی از لوازم کاربردی زندگی خود را با استفاده از اشیای ساخته شده از برگ و سیس خرما تولید می کنند که به طور عمده دستاورد زنان زحمت کش روستاهاست. برخی از این تولیدات عبارت است از: تک (نوعی زیر انداز حصیری) تولک (نوعی سبد دسته دار برای حمل علوفه و ماهی)، کتل (نوعی زنبیل)، سوند (نوعی حصیر برای ایجاد حصار و محدود کردن فضا)، قفس (برای نگهداری مرغ) انواع طناب، کلاهک آباژور و….

سبدبافی

گالی بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “گالی بافی” نام دارد، گالی بافی عبارت است از بافتن سبدهای حصیری با الیاف ساقه های برنج به جهت حفظ و نگهداری غلات و یا برنج و این نوع حصیر در استان های شمالی کشور تولید می شود و جنبه ی خود مصرفی دارد.

سبد بافی

 روش تولید آن بدین صورت است که الیاف را خیسانده و پس از نرم شدن اقدام به بافت بر اساس طرحی ذهنی می کنند. تولید کنندگان این فرآورده با رنگ کردن الیاف به رنگ های سبز و قرمز، و نصب آن بر روی زنبیل یا دیگر فرآورده ها ، بر زیبایی آن می افزایند. موارد مصرف آن غیر از مصارف محلی، مصارف دیگری مانند کلاه، زیرانداز و … است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و شوینده معمولی قابل شستشو است.

سبد بافی
سبد بافی

کپوبافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “کپو بافی” نام دارد.

سبد بافی

 این هنر شامل بافت و تزیین سبدهای حصیری از برگ های درخت خرما و ساقه ی گندم است که با پیچش ساقه های مرکزی و جوان نخل به دور ساقه های کرتک شکل می گیرد و با نقش اندازی کامواهای الوان، زیبایی آن چند برابر می شود. کپوها به دو صورت تزیین می شود، یک سری دارای زمینه ی ساده و حصیری است و نقوش هندسی به وسیله کاموا بر روی آن ایجاد می شود. در گروه دوم زمینه نیز با کامواهای رنگی پوشیده میشود. این سبدها موارد مصرفی چون جای نان، جای لوازم خیاطی و … دارد و گاه با منگوله تزیین می شود. نقوش مورد استفاده بر روی کپوها هندسی بوده و در رنگ بندی های بسیار شاد ارایه می شود. این فرآورده خاص منطقه ی جنوب کشور خصوصا دهستان “شهيون” واقع در شهرستان دزفول بوده و معمولا به شکل سبدهای در دار و بدون در به صورت محصولاتی در اندازه های مختلف رنگی و ساده بافته می شود. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و شوینده های معمولی قابل شستشو است.

کوب بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “کوب بافی” نام دارد. کوب، نوعی زیرانداز حصیری است که با استفاده از گیاهان خودرو چون «کاله» و «واش» که در باتلاق ها و آب بندان ها می روید و بر روی داری شبیه به گلیم بافی بافته و تولید می شود. ولی برای تهیه ی زنبیل و سبد از گیاه «گالی» یا «گاله » استفاده می شود.

 گاه برای تهیه و تکمیل این مصنوعات از چوب، نی و نوعی علف به نام های « وران» و «سازير» نیز کمک گرفته می شود. این رشته از رشته های بسیار قدیمی و کهن و منطبق با اقلیم در استان مازندران است که در حال منسوخ شدن است. روش نگهداری آن حفاظت از حرارت و آتش، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و شوینده های معمولی قابل شستن است.

شما در حال مشاهده سبد بافی و انواع آن در نقاط مختلف ایران در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. سیدمحمد افشار گفته؛
  12:18 1401/04/04

  چقدر خوب که شما هستید

 2. اصغر شریفی گفته؛
  07:30 1401/04/29

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

 3. مصطفی فرهادی گفته؛
  22:18 1401/06/06

  خیلی وقت بود به همچین چیزی نیاز داشتم

 4. حسین عسگری گفته؛
  11:30 1401/06/08

  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0