ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

سراجی سنتی

سراجی سنتی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “سراجی” نام دارد، و آن عبارت است از ساختن زين و یراق اسب با استفاده از چرم و به کسی که این را انجام می دهد، سراج می گویند. در گذشته اسب نقش اتومبیل امروزی را داشت و صاحب اسب سعی داشت هر چه بیشتر و بهتر به اسب خود رسیدگی کند. داشتن زین و یراق خوب و راحت یکی از مسایل مهم مالک اسب بود و از این جاست که جایگاه سراجان مشخص می شود. امروزه نیز تعداد معدودی به این حرفه اشتغال دارند. ابزار کار آنان مانند چرم کاران و آهنگران است، زیرا سراجی آمیخته ای از این دو فن است. روش نگهداری و حفاظت مانند تولیدات چرمی و فلزی بوده و می بایست از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، ضربه و فشار ناگهانی و اشیای نوک تیز و برنده برحذر بود.

زین سازی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “زین سازی” نام دارد. زین ابزاری است که بر روی پشت چهارپایان نهاده می شود تا نشستن انسان بر روی چهارپا را آسان تر کند. زین ها معمولا از جنس چرم ساخته می شود. در مطالعه ی تاریخ قوم ترکمن، پرورش اسب و اسب دوانی از جمله توانمندی های ریشه دار است. ساخت زین در اقوام مختلف روش های خاص خود را دارا است این رشته جزء رشته های اصلی قوم ترکمن است که در حال منسوخ شدن است (در حال حاضر فقط معدودی هنرمند در شهرستان گنبد کاووس من جمله روستای قورفجه مشغول به کار هستند). زین در زبان ترکمنی به «پالانچا» یا «قامش» خوانده می شود، و وسیله ای است از جنس چرم (چوب با آهن) که در هنگام سواری بر پشت اسب می بندند. متعلقات زین شامل : کلگی- دهنوی اسب – شکم بند – مگس پران – نعل – سینه بند – رکاب – بند رکاب دست گردان است و تسمه ای که از دو سر زین به زیر سینه چهارپا وصل است “تنگ” نام دارد. به مجموعه زین و تنگ و سینه بند و مارتنگال و رکاب به اضافه افسار و کلگی و غیره (زین و برگ) گفته می شود. استفاده از چرم شتر به علت چسبندگی بیشتر به جای چرم گاو، زین ترکمن را منحصر به فرد کرده است. ساخت زین اسب در ارومیه نیز از سابقه ی دیرینه ای برخوردار است. بخش های زین عبارتند از: قاچ عقب (کوهه) – قاچ جلو (پیش کوهه، قربوس) – دامن بغل های زین (که ران سوارکار روی آن قرار می گیرد) و بخش های آستری.

جل اسب

یکی از دست بافته های زیبای عشایری ایران “جل اسب” نام دارد. جــُل، دست بافته ای است که برای تزیینات اسب و شتر تولید می شود.

جُـــل اسب در گرم نگه داشتن و عرق گیر اسب نقش دارد و هم جنبه تزیینی و تشریفاتی که در مورد شتر، کاربرد تزیینی دارد. 

بدنه اصلی جُـــل،‌ یک مستطیل است که دو دستک به آن وصل شده که این دستک ها، پشت اسب را می پوشاند.

تفاوت جُــــل اسب با جُـــل شتر درآن است که جُل شتر بزرگتر از جُــل اسب می باشد و توسط دو قطعه پارچه به یکدیگر دوخته شده تا کوهان شتر از آن بیرون بماند.

 به طور کلی در بیشتر مناطق ایران جُل اسب و شتر با مدل ها و تزیینـات مختلفی تهیه می شود و به شکل گلیم، قالی، جاجیم، و سوزنی تولید می شود.

عشایر آذربایجان، دشت مُغان، کُردهای خراسان، ترکمن ها، عشایر فارس، ورامین و ایل افشار هر کدام به شیوه ای متفاوت جُل را بافته و تزیین می کنند. بطور مثال در ترکمن صحرا، جُل ‌از جنس پارچه و تکه دوزی ماهوتی و پنبــــه ای، با سوزندوزی های زیبایی تهیه می گردد. در ایلات کرمان، به صورت گلیم، نقوش سوزنی، شیریکی پیچ با تار و پود پشم و عشایر آذربایجان با تکنیک بافت جاجیم برای تولید جُل، استفاده می کنند.

شما در حال مشاهده سراجی سنتی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. منصور علیزاده گفته؛
  06:06 1401/03/24

  بیشتری بنویسین لطفا

 2. غلامحسین شریفیان گفته؛
  14:06 1401/05/02

  ممنون که ما رو سرگرم میکنید

 3. احمد میرزایی گفته؛
  09:30 1401/05/09

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم 😍😍😍

 4. رمضان صدیق گفته؛
  04:30 1401/05/17

  بترکونید واقعا عالیه کارتون

 5. جعفر هخامنش گفته؛
  13:54 1401/06/21

  چقد خوبین شما 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0