ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان آشتیان

 

شهرستان آشتیان یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است. شهرستان آشتیان به مرکزیت شهر آشتیان از شمال به تفرش و قم، از جنوب و جنوب شرق به شهرستان‌های دلیجان و اراک و از غرب به شهرستان فراهان محدود گشته‌است. طبق سرشماری سال 95 جمعیت شهرستان 16357 نفر گزارش شده‌است.

شهرستان آشتیان در منطقه‌ای نسبتاً سردسیر در در دامنه رشته کوه‌های تفرش و آشتیان قرار دارد و مشرف به ارتفاعات زاگرس از طرف غرب واقع گشته و به همین خاطر دارای آب و هوای نسبتاً سرد و کوهستانی در زمستان و در تابستان ییلاق معتدل و مطبوعی برای گردشگران است.

آشتیان

شناخت صنایع دستی

آشتيان از جمله مناطقي است كه تاريخ غني دارد و به واسطه اين تاريخ، صنايع دستي متنوع و اصيلي توسط مردمان اين سرزمين توليد مي شود كه بخش اعظمي از آن امروز از بين رفته است. سفالگري هنر بومي منطقه آشتيان به شمار مي رفته به طوري كه عنوان كاسه كاران آشتياني در تمامي نقاط كشور شهره بوده است و حتي سفالگران همداني براي يادگيري فنون اين هنر به آشتيان سفر مي كردند و امروز اين هنرصنعت در آشتيان نيازمند احيا است و بايد از اين قابليت ها در توليد ثروت و اشتغال زايي به نحو احسن بهره برد. از رونق افتادن هنر سفالگري در آشتيان در سال هاي قبل به دليل مقرون به صرفه نبودن آن بوده و اگر زنجيره بازاريابي و توليد منطبق با ذائقه مخاطب و بازار ملاك عمل باشد، اين هنرصنعت مي تواند جايگاه خود را در اقتصاد و معيشت و دايره هنرهاي سنتي آشتيان احيا كند.

تولید فرش، قالی، قالیچه و تابلو فرش نیز در شهرستان انجام می شود و مهارت آن در بین بانوان و هنرمندان آشتیانی وجود دارد. این تولیدات نیز در صورت بازاریابی قابل سرمایه‌گذاری هستند.

گيوه دوزي، خورجين دوزي، جوراب بافي و جاروبافي نيز از جمله هنرهايي است كه امروزه جايي در بين صنايع دستي شهرستان ندارد و از دست رفته است؛ اما، آهنگري جزء صنايع قديم شهرستان است كه همچنان در آشتيان فعال است. پرداخت مس و مس گري، منبت كاري، معرق و مشبك، ميناكاري و نقاشي روي چرم از ديگر هنرهاي آشتيان است كه هنرمندان بسياري به آن مي پردازند و آثار شاخصي نيز توليد مي شود. عمده مشكل هنرمندان صنايع دستي در شهرستان آشتيان مقرون به صرفه نبودن توليدات و نبود بازار فروش است كه بتواند توليدات خود را با قيمتي مناسب عرضه كنند و اين امر ناشي از نداشتن اطلاعات و آگاهي از برگزاري نمايشگاه هاي صنايع دستي در نقاط مختلف استان و كشور است که با ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی این مشکل تا حدودی حل شده است. بنابراین روی آوردن به تولیدات صنایع دستی می تواند رونق خوبی داشته باشد.

جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری

منزل میرزا حسن آشتیانی در استان مرکزی شهرستان آشتیان قرار دارد.آیت الله میرزا محمّد حسن آشتیانى فقیهى پارسا بود.

قلعه مستوفی الممالک در۱ کیلومتری غرب شهر آشتیان واقع شده است. این خانه اعیان نشین که به عمارت مستوفی الممالک مشهور می باشد، در محله درخونگاه، روزگاری برای خود اسم و رسمی داشت اما امروزه در میان آپارتمان های قد و نیم قد به لوکیشن سریال و فیلم ها تبدیل شده است. عمارت مستوفی الممالک متعلق به اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، یعنی حدود ۱۱۰ سال پیش، با سبک و سیاق خاص معماری آن دوره، که ویژگی آن استفاده از عناصر و بن مایه های اروپایی است، ساخته شده است.

شما در حال مشاهده شهرستان آشتیان در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0