ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان اسلام آباد غرب

 

اسلام‌آباد غرب با نام های پیشین شاه‌آباد غرب و هارون‌آباد یکی از شهرهای استان کرمانشاه است. به لحاظ جمعیت دومین شهر استان کرمانشاه بعد از شهر کرمانشاه است که به پایتخت جنگلهای بلوط ایران معروف است.مردم این شهر کرد هستند و به زبان کرد کلهری تکلم می‌کنند.

شهر اسلام آباد غرب نقطه اتصال چهار استان کرمانشاه، ایلام، لرستان و خوزستان است. همچنین این شهر بر سر راه اصلی مركز ايران، مرز عراق و مسير ارتباطی كرمانشاه-قصر شيرين-خسروی (در كنار مرز) قرار دارد که باعث بخشیدن اهمیتی ویژه به آن شده است.

اسلام آباد غرب در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی کرمانشاه و در مسیر راه کرمانشاه-خسروی قرار دارد. همسایگان این شهر از شمال شهرستان جوانرود، از شرق شهرستان کرمانشاه، از جنوب شهرستان سیروان و از غرب شهرستان دالاهو و گیلان غرب هستند. اسلام آباد غرب در طول جغرافیایی ۴۶ درجه و ۳۱ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۴ درجه و ۶ دقیقه قرار دارد.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پرتوانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند. قالی یکی از صنایع دستی شهرستان اسلام آباد غرب است که تعدادی از افراد این منطقه را به خود مشغول ساخته است. قالیبافی از هنرهایی است که از قدیم نزد جهانیان جایگاه ویژه ای داشته و ایران را به این هنرش می‌شناسند.

قالی

آمارها نشان می دهد فرش ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار است و قابل رقابت با کشورهای دیگر می‌باشد. قالیبافی از مشاغل خانگی پردرآمدی است که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد.

همچنین با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. این کسب و کار را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد. لازم به ذکر است در چند سال اخیر بازار فروش فرش اندکی با مشکل روبه رو شده است که با استفاده از طرح ها و نقشه های به روز و بازاریابی مناسب تا حدودی می توان این مشکل را مرتفع کرد.

گیوه بافی، گلیم بافی و موج بافی از دیگر صنایع دستی شهرستان هستند که در صورت بازاریابی مناسب می توان در خصوص افزایش فعالیت در این زمینه ها اقدام کرد. گیوه تا دورۀ صفویان کفش عموم مردم ایران بوده است. بنا به نوشتۀسیاحان اروپایی، طبقات بالای جامعه کفش های تماماً چرمی و عامه مردم گیوه می پوشیدند. این پای پوش قدیمی که روزگاری، بخصوص در فصل تابستان مورد استفاده فراوان قرار می گرفت؛ در سال‌های اخیر به سبب رواج کفش ماشینی و جایگزین شدن آن بجای پای افزارهای قدیمی در اکثر مناطق ایران رونق و اعتبار دیرین را از دست داده ولی زیبائی و تنوع و طرحهای متعدد گیوه آنچنان است که هنوز هم دارای متقاضیان فراوانی است و از استقبال قابل توجهی در فصول بهار و تابستان برخوردار است. گیوه بافی یکی از صنایع دستی رایج و بومی استان کرمانشاه است و در شهرستان اسلام اباد غرب نیز انجام می شود. لازم به ذکر است گیوه بافی نسبت به دو شغل دیگر مزیت بیشتری دارد.

گليم بافي نیز يكي از شاخه هاي قاليبافي است و در آن از طرح هاي مختلف محلي استفاده مي شود. برخی از مردم شهرستان با مهارت گلیم بافی آشنا هستند و این کار را انجام می‌دهند.

موج، دستبافته اي بسيار زيبا با كاربري فراوان، و سنتی به یادگار مانده از عشایر کردنشین است كه نام ديگر آن رختخواب پيچ است. موج بافی یکی از کهن‌ترین صنایع دستی و هنرهای سنتی این دیار است که هنوز هم در بین عشایر و برخی از روستانشینان استان کرمانشاه یافت می شود. موج در زندگي روستايي و عشايري منطقه غرب کشور، روانداز مناسبي براي فصول سرد مي باشد که در زمستان براي محافظت از نفوذ سرما به درون اتاق‌ها به عنوان پرده نيز استفاده مي شود. اين بافته بسيار جالب و منحصر به فرد به سياه چادرهاي ايلاتي رنگ و رويي زيبا مي بخشد و هنگام كوچ نيز كاربرد بسيار زيادي براي آنها دارد.

جاذبه های گردشگری

یکی از جاهای دیدنی استان کرمانشاه و در شهرستان اسلام‌آباد غرب، روستایی است کهن و بسیار زیبا که به «شالان» شهرت دارد. در این منطقه از اسلام‌آباد غرب می‌توان دیدنی‌های تاریخی و آرامگاه‌های مقدس متعددی را که اکثر آن‌ها متعلق به دوران حکومت صفویه و به دستور شاه عباس احداث شده است، مشاهده کرد. از جمله مقبره‌ ابودجانه، مقبره‌ بابا شیخ، مقبره‌ بابافقی، آبشار پیران، ویرانه‌های قصر یزدگرد، بنای سنگی به نام طاق‌گرا و مسجد عبدالله بن عمر از این آثار تاریخی ارزشمند است. اقلیم مناسب و حضور رودخانه‌ الوند و پوشش جنگلی در ارتفاعات دالاهو با چشم‌اندازی مسحورکننده، این منطقه را به تفرجگاه مناسبی برای گردشگران و مسافران تبدیل کرده است.

در مجاورت مسیر «ریجاب» به «بابا یادگار»، در نزدیکی بخش «ریجاب» و در شهرستان اسلام‌آباد غرب، یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی کرمانشاه قرار دارد که به «آرامگاه ابودجانه» شهرت یافته است. این اثر تاریخی متعلق به دوران صدر اسلام است و در خود چند مقبره که می‌توان سبک چهارطاقی‌های دوران حکومت ساسانیان را در معماری آن‌ها مشاهده کرد. قبری در بین این مقابر مشاهده می‌شود که مردم بومی و محلی آن را «مقبره‌ ابودجانه» می‌خوانند و بر آن احترام و عزت قابل توجهی قائل هستند. مقبره‌ای به‌شکل هندسی چهار ضلعی که روی آن را گنبدی به‌شکل مخروط، فرا گرفته است. جالب است بدانید که روی برخی از این قبور را بناهایی به‌شکل چهارطاقی قرار داده‌اند که در واقع شبیه به آتشکده‌های دوران ساسانیات است. در کنار سنگ‌ قبرهای کهن، سنگ قبرهای جدید نیز وجود دارد. متاسفانه به‌دلیل فرسایش سنگ‌های قبر، نمی‌توان به اطلاعاتی که روی آن‌ها ثبت شده است، پی برد.

شما در حال مشاهده شهرستان اسلام آباد غرب در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0