ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان ایجرود

شهرستان ایجرود یکی از شهرستان‌های استان زنجان است که از نظر موقعیت جغرافیایی از شمال به شهرستان زنجان، از شرق و جنوب به شهرستان سلطانیه و خدابنده و از غرب و شمال غرب به استان کردستان و شهرستان ماهنشان محدود می‌شود. شهرستان ایجرود دارای منطقۀ کوهستانی وجلگه‌ای‌ است و شرایط آب و هوایی آن کوهستانی می‌باشد. معمولاً در ارتفاعات آب و هوای سرد کوهستانی و زمستانی برفی و قسمت دشت‌ها در تابستان آب و هوای معتدل و خشک دارد.

‌طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال 95، جمعیت شهرستان ایجرود 36641 نفر گزارش شده‌است.

شناخت صنایع دستی

صنايع دستي به آن گروه از صنايع گفته مي شود كه مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسي دارد و يا اينكه تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فراورده هاي آن با دست انجام شده و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگاه هاي قومي ساخته و پرداخته مي شود. صنايع دستي بازتابي از تاريخ تمدن هر ملت و قوم است و مي تواند انتشار مؤثري براي فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد.

قالی بافی از جمله مشاغلی است که در حال حاضر در شهرستان انجام می‌شود و برخی از مردم نیز در انجام آن مهارت دارند و در صورت تأمین بازار فروش، قابلیت توسعه دارد. قالیبافی از مشاغل خانگی پردرآمدی است که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد.

بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. همچنین با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. این کسب و کار  را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

گليم بافي يكي از شاخه هاي قاليبافي است و در آن از طرح هاي مختلف محلي استفاده مي شود. برخی از مردم شهرستان با مهارت گلیم بافی آشنا هستند و این کار را انجام می‌دهند. این مورد نیز در صورت تامین بازار، همچنان جای کار دارد.

جاجیم بافی نیز از جمله کسب و کار های رایج در شهرستان ایجرود است که قابلیت توسعه را دارد. جاجیم‌بافی به عنوان یکی از صنایع دستی رایج، از دیرباز بین خانواده‌های روستایی و عشایر رواج داشته‌است.

جاجیم به عنوان زیرانداز، پلاس، فرش و رختخواب پیچ استفاده می‌شود و هم‌چنین هنگام کوچ عشایر برای بسته‌بندی و جابه‌جایی اسباب و لوازم و گاهی به‌عنوان بالاپوش گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد اولیه آن پشم است و بافت آن شبیه گلیم می‌باشد.

بعد از موارد فوق می‌توان به مزیت هایی مانند حکاکی روی مس و شیشه اشاره کرد که در حال حاضر توسط برخی از مردم شهرستان انجام می‌شود و در صورت وجود بازار مصرف، همچنان جای کار داشته و می‌توان این تولیدات را افزایش داد.

جاذبه هاي گردشگري

روستای پلکانی و سرسبز گلابر از توابع شهر ایجرود است که علاوه‌بر طبیعت دلنشین آثار قدیمی متعددی دارد که مربوط به دوره‌های تاریخی‌ مختلف‌اند. سد مخزنی گلابر، بقایای قلعه‌ ساسانیان، صخره باستانی قیرخ ایاق (هزارپا)، مسجد گلابر، که یادگاری از دوره سلجوقیان است، و دخمه‌های سنگی از آثار دیدنی و کهن این روستا به‌ شمار می‌آيند.

شما در حال مشاهده شهرستان ایجرود در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0