ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان بینالود

شهرستان بینالود

شهرستان بینالود یکی از شهرستان های استان خرسان رضوی است که از شمال و شمال غرب با شهرستان چناران، از شرق و جنوب با مشهد و از غرب و جنوب غرب با نیشابور هم‌جوار است. این شهرستان دارای آب و هوای کوهستانی و شب های خنک در تابستان می‌باشد. جمعیت شهرستان بینالود (طرقبه و شاندیز) بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، برابر با 69640 نفر است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان بینالود

صنايع دستي به آن گروه از صنايعي گفته مي شود كه مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسي دارد و يا اينكه تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فرآورده هاي آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگاه هاي قومي ساخته و پرداخته مي شود. صنايع دستي بازتابي از تاريخ تمدن هر ملت و قومي است و مي تواند انتشار مؤثري براي فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد.

ارغوان بافی از جمله صنایع دستی رایج در این شهرستان است که توسط برخی از بانوان انجام شده و با توجه به گردشگرپذیر بودن شهرستان، پتانسیل های توسعه را نیز دارد.

ارغوان درختچه ای خودرو است که در دره های مایان طرقبه رشد می کند. برداشت ترکه های آن از اواسط بهار تا اواخر پاییز ادامه دارد. هنرمندان بافنده این ترکه ها را بصورت تار و پود در هم می بافند و هنری به نام ارغوان بافی خلق می کنند. ارغوان بافی به این گونه است که پس از جمع آوری، ابتدا ترکه ها در محیطی خیس و مرطوب گذاشته شده و سپس به شکل سبد و کالاهای تزئینی بافته می شوند. این سبدها کاربردهای زیادی دارند و به عنوان سبد میوه، گل، خرید و سبد های آبکش میوه، برنج و … استفاده می‌کنند.

تولید مصنوعات چرمی نیز از جمله مشاغلی است که به صورت کارگاهی در این شهرستان در حال انجام است و از جمله گزینه های شغلی مناسب برای سرمایه گذاری است.

با استناد به تاریخ با گذشت هزاران سال و شاید هم بیشتر از استفاده چرم توسط بشر و پیشرفت های گوناگون در صنعت، هنوز ماده دیگری نتوانسته است جایگزین این ماده طبیعی گردد. علی رغم تفکر برخی بر این موضوع که چرم ماده اولیه بسیار گران و غیر قابل دسترس است، باید گفت در حقیقت قیمت بالاتر محصولات چرمی به سبب هزینه های زیادی است که در فرآیندهای بسیار برای تهیه آن صرف می شود، علاوه بر آن دلایل دیگری هم مانند انعطاف پذیری، مقاومت در برابر ضربه و حرارت، سازگاری با محیط زیست و … طبیعتاً در افزایش قیمت آن تأثیرگذار خواهد بود. با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت، تولید و توسعه محصولات چرمی از جمله مزیت های خوب این شهرستان در حوزه صنایع دستی است که صرفه اقتصادی مناسبی را به همراه دارد. البته با توجه به اینکه این شهرستان در نزدیکی مشهد که قطب چرم کشور است واقع شده است، بنابراین لازم است سرمایه گذار بازار مصرف را در نظر بگیرد.

در کنار انواع فرش ها، گلیم ها و جاجیم هایی که برای زینت کف اتاق ها و خانه ها به کار می روند، تابلو فرش ها نیز برای آراستن دیوارهای منازل کاربرد دارند و می توان گفت تابلوفرش کالایی تزیینی و دکوری است.

عده زیادی در این شهرستان علاوه بر تولید فرش به تولید تابلوفرش نیز می پردازند که به نظر می رسد این امر به نوعی راهکاری برای زنده نگه داشتن کارگاه های تولیدی است. با توجه به اینکه برخی از افراد شهرستان در این زمینه مهارت های کافی را دارند، اما توسعه آن می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی این منطقه ایجاد کند.

با توجه به اینکه قالی بافی در حال حاضر در این شهرستان انجام می‌شود و برخی از مردم در انجام آن مهارت دارند، لذا می توان در زمینه توسعه آن سرمایه گذاری کرد و با استفاده از بازاریابی مناسب، سود چشمگیری را به دست آورد. قالیبافی از هنرهایی است که از قدیم نزد جهانیان جایگاه ویژه ای داشته است و ایران را به این هنرش می‌شناسند. آمارها نشان می دهد که فرش ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و قابل رقابت با کشورهای دیگر است. در ضمن با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. همچنین قالیبافی از جمله مشاغل خانگی پردرآمدی بوده که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار در این شهرستان این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید کرد و به بازار عرضه نمود. در ضمن این کسب و کار را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه‌اندازی کرد و با بازاریابی مناسب و فروش محصول، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

همچنین می‌توان به توسعه کسب و کارهایی مانند ممقان دوزی تبریزی، عروسک بافی و پوستین دوزی اشاره کرد. این مشاغل در حال حاضر در این شهرستان انجام می شوند و توسعه آن‌ها در صورت بازاریابی و تبلیغات مناسب، سودآوری قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

جاذبه های گردشگری

سنگ نگاره شتر سنگ بینالود

در مسیر شهر بینالود نزدیک به روستای بید، سنگ‌ نگاره‌ای قرار دارد که قدمتی چندین هزار ساله داشته و یادگاری از اعماق تاریخ خراسان است. تصویر حیوانات گوناگونی مثل شتر، شیر، گوزن، بزکوهی و انسان‌های شکارچی در این سنگ نگاره تاریخی نقاشی شده است. قدمت سنگ نگاره شتر سنگ را دوران نوسنگی و در واقع مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران تاریخی پس از اسلام تخمین می‌زنند.

در محل سنگ نگاره شتر سنگ، سنگ ‌های گرد غول پیکری از دور دیده می ‌شود که شباهت زیاد به شترهایی با اندازه‌ های مختلف دارد. شترهایی که گویی بر سینه این کوه خوابیده‌ اند، شاید اصطلاح شتر سنگ نیز از همین شکل طبیعی نشأت گرفته باشد.

 

نکته جالب توجه در این اثر تاریخی، ماندگاری نقوش است که  از حدود یازده هزار سال پیش تا کنون محفوظ مانده اند. با هوش و درایت هنرمندان خالق این آثار، اکثر نقوش حکاکی شده بر این سنگ‌ ها جهتی رو به جنوب و شرق دارند که بهترین جهت و در مناسب ‌ترین شیب این اتفاق افتاده است. از طرفی نوع سنگ انتخابی و رنگ قهوه ای تیره آن یکی دیگر از رمز و رازهای ماندگاری این آثار به نظر می‌رسد.

بیشترین نقوش این سنگ نگاره هم، مربوط به طرح حیوانی از جمله بز کوهی، شتر دو کوهانه، گاو کوهان دار و احتمالا یوز پلنگ است. این نقوش باستانی در ۸۰۰ متری جاده مشهد – شاندیز، بخش طرقبه، روستای دهنو، باغ بیلدر واقع شده و به ثبت ملی رسیده است.

دره ارغوان طرقبه بینالود

یکی دیگر از مکانهای دیدنی شهر طرقبه و منطقه بینالود، دره ارغوان طرقبه است. دره ارغوان در دامنه بینالود قرار دارد و از آنجاییکه مملو از درختان ارغوان می‌باشد، به این نام موسوم شده است. دره ارغوان در شهرستان بینالود، چهار کیلومتری شهرستان طرقبه، بخش طرقدر و در نزدیکی مشهد و ییلاقات طرقبه و جاغرق قرار دارد..

دشت ارغوان طرقبه مشهد، به وسعت ۹۸ هکتار و با منظره بدیع‌ برکه ‌ها و درختان ارغوان خوشرنگ خود، با شکوه و زیبایی تمام، در بهار خودنمایی کرده و چشم را خیره می‌ کند.

گل دادن ارغوان ها از حدود ده فروردین شروع شده و نقطه اوج آن اواخر فروردین هست. پس زمانیکه هم طبیعت هنوز سرسبز هست هم ارغوان ها پر گل هستند، بهترین زمانی است که می توانید در زیبایی های این منطقه چشم و دل و جان خود را غرق کنید.

 

جالب است بدانید که درخت زیبا و خوشرنگ ارغوان، شکوفه‌ های بنفش و برگ‌ های قلبی شکل دارد که به همین دلیل به درخت عشق (Love Tree) نیز معروف شده است. علاوه بر این، اهالی این منطقه از شاخه های ارغوان که از انعطاف خاصی برخوردار هستند، سبدهای ویژه ای می بافند که صنایع دستی این منطقه بوده و به آن سبد بافی یا ارغوان بافی می گویند.

شما در حال مشاهده شهرستان بینالود در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0