ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان تکاب

شهرستان تکاب

تکاب، یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان غربی است که در جنوبی ترین نقطه این استان و در ارتفاع 1790 متری از سطح دریا قرار گرفته است. جمعیت این شهرستان بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 بالغ بر 80.556 نفر می‌باشد. تکاب از شمال با استان آذربایجان شرقی، از شرق و شمال شرق با استان زنجان، از جنوب به شهرستان‌های بیجار، دیواندره و سقز در استان کردستان و از غرب به شهرستان شاهین‌دژ در استان آذربایجان غربی ارتباط دارد.

آب و هوای شهرستان تکاب تابعی است از اقلیم حاکم بر آذربایجان، با این تفاوت که توپوگرافی و جهت گسترش ناهمواری ها و دوری منطقه تکاب از دریا و کانون‌های رطوبتی، شرایط ویژه‌ای به آب و هوای منطقه بخشیده که بارزترین مشخصه آن، زمستان های سرد و برفی و تابستان های معتدل و خشک می‌باشد و از این بابت اندک تفاوتی با اقلیم حاکم بر آذربایجان دارد. شهرستان تکاب با در نظر گرفتن میانگین بارش سالانه ۳۵۰ میلی‌متر، در گروه رژیم بارانی نیمه بیابانی یا نیمه خشک محسوب می‌شود.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان تکاب

قالیبافی یکی از اصلی ترین مشاغل مردم در سطح شهرستان تکاب، عنوان می شود. آذربایجان‌غربی یکی از قطب‌های مهم تولید فرش دستباف در کشور است که شهرهای ارومیه، خوی، بوکان، تکاب و مهاباد دارای بیشترین بافنده فرش در استان هستند.

قالی و قالیچه‌های نفیس و گرانبهای شهرستان تکاب، به این علت که در منطقه افشار بافته می شود، به فرش افشار معروف شده و محبوبیت خاصی در بازارهای فرش دنیا دارد.احیای بازار این فرش و افزایش صادرات، علاوه بر ایجاد انگیزه برای بافندگان، باعث ورود گروه تازه ای از افراد به این حوزه خواهد شد. همچنین در مشاغل مرتبط با تولید آن مانند رنگرزی و تولید نخ هم رونق قابل ملاحظه ای ایجاد خواهد شد. در ضمن با تبلیغ و معرفی بیشتر، موانع صادرات نیز تا حدی برداشته خواهد شد و فرآیند آن را آسانتر خواهد کرد.

در لیست مزیت سنجی به گلیم بافی، نمدبافی، گبه بافی و دوزندگی لباس های محلی نیز اشاره شده و دارای مزیت شمرده شده اند؛ زیرا اکثر زنان و افراد شهرستان در این زمینه دارای مهارت و تجربه هستند و در حال حاضر نیز تولید آنها در مناطقی از شهرستان درحال انجام است.

جاذبه های گردشگری

تخت سلیمان تکاب

تخت سلیمان که به‌عنوان زادگاه زرتشت از آن نام برده شده، پنج دوره تاریخ و تمدن بشری را به خود دیده است. این مجموعه منحصربه‌فرد و خارق‌العاده که ۳۰۰۰ سال قدمت دارد و نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، در شهر تکاب آذربایجان غربی قرار دارد. تخت سلیمان، بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی و نیایشگاه قبل از اسلام بوده است و از آن به‌عنوان مهم‌ترین پایگاه دین زرتشت یاد می‌کنند. میراث جهانی تخت سلیمان شامل بخش‌های مختلفی مثل آتشکده آذرگشنسب، ایوان خسرو، معبد آناهیتا، آتشگاه‌های کوچک و… می‌شود

 

شهر باستانی تخت سلیمان محل سکونت اقوام ماد، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و مغول بوده است که در تمامی این دوره‌ها در اوج شکوفایی و قدرت به سر می‌برد. قدمت تخت سلیمان به سه هزار سال می‌رسد و آتش جاویدان آن برای هفت قرن، نشانه‌ای از عظمت و اقتدار حکومت ساسانی و آیین زرتشت محسوب می‌شد. در واقع این منطقه بزرگ‌ترین مرکز آموزش دینی و پرورش موبدان زرتشتی در عصر ساسانی بوده است. این مجموعه در ۲۹ آذر ۱۳۱۶ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و در تیرماه ۱۳۸۲ به ثبت جهانی رسید تا پس از تخت جمشید، چغازنبیل و میدان نقش جهان، چهارمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو باشد.

تخت سلیمان در کنار شگفتی‌های باستانی و طبیعی، یکی از نقاط روی کره زمین محسوب می‌شود که جریان انرژی زمین در آن‌ به‌خوبی قابل درک است. گردشگران از سال ۱۳۸۴ در روز اوج فعالیت‌های انرژی زمین به این محل می‌آیند و در جهت عقربه‌های ساعت دور دریاچه آن می‌چرخند تا حس روحی و روانی حیرت‌انگیزی را تجربه کنند.

تخت سلیمان در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهر تکاب در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد. برای رفتن به تخت سلیمان از تهران باید به‌سمت قزوین و سپس زنجان حرکت کنید و از آنجا راهی بیجار، تکاب و تخت سلیمان شوید. مسیر تهران، اسلامشهر، ساوه، کبودر آهنگ، بیجار و تکاب نیز شما را به تخت سلیمان می‌رساند.

مسیرهای دیگری همچون میاندوآب، شاهین دژ، تکاب و همین طور راه آسفالت زنجان، دندی و تخت سلیمان هم از گزینه‌های دیگر پیش روی شما هستند.

شما در حال مشاهده شهرستان تکاب در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0