ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان خاش

شهرستان خاش از توابع استان سیستان و بلوچستان، در دامنه جنوبی قله تفتان واقع گردیده است. این شهرستان از شمال به شهرستان زاهدان و میرجاوه، از غرب و جنوب غرب به شهرستان ایرانشهر، از جنوب به شهرستان سراوان و سیب سوران و مهرستان از شرق به کشور پاکستان محدود می گردد. شهرستان خاش یکی از قدیمی ترین شهرهای استان بوده و به لحاظ قرار گرفتن در مرز کشور پاکستان و همچنین موقعیت جغرافیایی آن نسبت به بلوچستان مرکزی، شهرستان سراوان و مرکز استان از ویژگی خاصی بر خوردار است. این شهرستان دارای آب و هوای گرم و خشک و در ارتفاعات دارای آب و هوای نسبتا سرد است. میزان دمای هوا در تابستان به 37 درجه سانتی گراد و در زمستان تا 7 درجه سانتی گراد زیر صفر در نوسان است. در این منطقه تبخیر بالا و بارندگی نسبتا کم و پراکنده است. بلندترین نقطه این شهرستان، قله آتشفشان تفتان با ارتفاع 3941 متر از سطح دریا و پایین ترین نقطه آن کمتر از 500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.  کوه تفتان با سه قله بلند در 40کیلومتری شمال شرق شهرستان خاش واقع شده است.

شناخت صنايع دستی

 

صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پر توانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند.

سوزن دوزی از صنایع معروف استان سیستان و بلوچستان است که در شهرستان خاش نیز رواج دارد و با توجه به علاقه مردم و داشتن تجربه در این زمینه شغلی، گسترش فعالیت سوزن دوزی مزیت دارد.سوزن دوزی یکی از  هنرهایی است که با نخ وسوزن روی پارچه ودیگر بافت ها انجام می گیرد. سوزن دوزی بلوچی یا بلوچی دوزی انواع خاصی از سوزن دوزی است که توسط زنان بلوچ انجام می شود. این طرح‌های سوزن‌دوزی‌ بیشتر از رویاهای زنان بلوچ الهام می‌گیرد تا از طبیعتی که در آن زندگی می‌کنند

هنر حصیر بافی نیز یکی از کهن ترین آثار دست زنان شهرستان بوده که از دیر باز در بین مردم بلوچ رایج است. با توجه به نخلستان هایی که در شهرستان خاش وجود دارد این حرفه از رونق خوبی برخوردار بوده و قابلیت گسترش دارد.

تکه دوزی از دیگر فعالیت هایی است که در شهرستان خاش انجام می شود و سرمایه گذاری در زمینه گسترش این حرفه نیز سودآور خواهد بود. تکه دوزی نوعی دوخت است که این دوخت معمولا به دوخت قطعات ریز و درشت و رنگارنگ پارچه‌های مختلف به یکدیگر اطلاق می‌شود. این قطعات معمولا از انواع پارچه‌های ساده، گلدار، چهارخانه، محرماتی، و خالدار تهیه می‌شود و نام چهل تکه نیز به معنای استفاده از تکه‌های مختلف در تعداد زیاد بر روی این هنر دستی نهاده شده است. تکه دوزی در بیشتر لوازم منزل کاربرد دارد. لازم به ذکر است که انجام این هنر علاوه بر اینکه می‌تواند منزل شما را به شیوه‌ای هنرمندانه تزیین کند، می‌تواند به عنوان یک شغل خانگی هم برای شما ایجاد درآمد کند.

گلدوزی از حرفه های دیگر مردم شهرستان خاش در حوزه صنایع دستی است که با توجه به بازارفروش مناسب برای محصولات گلدوزی، این فعالیت قابلیت انجام بیشتر را دارد. معرق کاری نیز به میزان خیلی کم در شهرستان انجام می شود که در صورت یافتن بازار، این مورد نیز جای کار بیشتر را دارد. طناب بافی از جمله صنایع دستی شهرستان است که در بازارهای محلی به فروش می رسد. فعالیت بیشتر در این زمینه نیز از جمله پیشنهادات شغلی در حوزه صنایع دستی است.

بافت سیاه چادر از هنرهای مردم قدیم این شهرستان است که کم کم به فراموشی سپرده شده است. اما در صورت بازاریابی مناسب قابلیت احیای این حرفه نیز وجود دارد

جاذبه های گردشگری

قلعه «حیدرآباد» در جنوب شرق خاش از جمله آثار تاریخی مهم شهرستان خاش به شمار می‌رود. این قلعه درسال ۱۹۲۰ میلادی (۱۲۹۹ هجری شمسی) توسط شخصی به نام «عیدوخان» ساخته شد و تا سال ۱۱۳۰۷ هجری شمسی به‌عنوان محل سکونت همین شخص و خانواده‌اش مورد بهره‌برداری قرار گرفت. بعدها از این قلعه به‌عنوان محل نگهداری آذوقه و مهمات نیروهای انگلیسی به سرپرستی ژنرال دایر استفاده شده است.

عمده مصالح به کار رفته در قلعه خشت خام و کاهگل است و دارای برج‌ها و طاق‌های هلالی زیبایی است که توسط سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

مسجد جامع خاش متعلق به دوره‌ی قاجار است. این اثر در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۲۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا الهام گرفته از معماری سنتی ایران است. مناره از نوع استوانه‌ای مارپیچ و به‌ صورت منفرد است که این بنا دارای بدنه‌ای بلند و کشیده است. این مناره با آجرهای سخت و مقاوم ساخته شده که با آجرهای به‌ هم فشرده و کنار هم چسبیده پوشیده شده است. مناره داراى پايه‏ اى كوتاه و مدور است كه با آجرچينى با اشكال مختلف و طرح‌هاى هندسى تزئين شده است. بر روى قاعده اين مناره پايه‌‏اى كوتاه با شيبى ملايم كه با شيب داخلى ديوار منطبق گردد ايجاد شده است. آجر و آجرچينى در مناره و بندكش‏ی‌ها به چند طريق انجام گرفته كه به مناره مسجد خاش ابهت خاصى داده است.

شما در حال مشاهده شهرستان خاش در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0