ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان خمین

شهرستان خمین یکی از شهرستان‌های استان مرکزی می‌باشد و از دو بخش به نام‌های مرکزی و کمره و همچنین هفت دهستان تشکیل شده ‌است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهرستان در جنوب استان قرار دارد و از شمال با شهرستان اراک، از شرق با شهرستان محلات، از جنوب با استان اصفهان و لرستان و از غرب با شازند همسایه است. مرکز این شهرستان، شهر خمین می باشد و جمعیت این شهرستان در سال 1395، برابر با 105017 نفر گزارش شده است. این شهرستان دارای آب وهوای گرم و خشک است و به تبع شرایط آب و هوایی، مقدار آب کمی دارد؛ بنابراین برای کشاورزی و دامداری باید چاه هایی با عمق صد متر حفر شوند.

شناخت صنایع دستی

قالی و قالیچه صنایع دستی اصلی شهرستان خمین هستند و می توان این تولیدات را گسترش داد. البته مسئله اصلی این است که در گذشته این تولیدات صادر می شدند؛ ولی در حال حاضر صادرات ندارند و تمایل مردم شهرستان برای بافت قالی و قالیچه کاهش یافته است. طبق لیست مزیت سنجی علاوه بر این تولیدات، تولید گلیم، نمد، لعابکاری، میناکاری و سفالگری در شهرستان به مقدار کم انجام می شود و از بین موارد ذکر شده میناکاری، لعاب کاری و سفال گری قابلیت توسعه دارند.

از گزیده رشته های صنایع دستی در شهرستان خمین می توان به دستبافتهای سنتی ( قالی بافی، گلیم بافی ساده و گل برجسته، جاجیم بافی) رودوزیهای سنتی- آثار چوبی( منبت و کنده کاری روی چوب، معرق کاری، خراطی، پیکر تراشی، خاتم کاری)- سفالگری- کتابت و نگارگری – آثار فلزی( قلمزنی، چلنگری) اشاره کرد .

جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری

ارگ تاریخی میشیجان که به پارک امیر حشمت هم شهرت دارد در روستای میشیجان در مسیر منتهی به گورستان قرار گرفته است و دو امامزاده در آن قرار دارد. این ارگ تاریخی در ۵ کیلومتری شهر خمین در استان مرکزی قرار دارد.

 

بنای ارگ تاریخی میشیجان به عنوان یادمانی از دوره قاجاریه از جاهای دیدنی خمین است که در کنار رودخانه میشیجان قرار دارد و با برج و باروی قدیمی خود جلوه‌گری می‌کند.ارگ تاریخی میشیجان در اثر گذشت زمان و فرسایش آسیب‌های بسیاری دیده بود که در سال‌های اخیر توسط بخش خصوصی مرمت و بازسازی شد.

مجموعه تفریحی کوه بوجه یکی از کوه‌های جنوبی خمین است که به شکل یک زنگوله در وسط دشت خمین قرار گرفته است و از نظر فیزیکی کوه کوچکی به شمار می‌رود. این کوه که با نام «بوجه سلطان» نیز شناخته می‌شود، علاوه بر اینکه یکی از نمادهای فرهنگی خمین است، یکی از تفرجگاه‌های ساکنان شهر خمین و روستاهای اطراف نیز محسوب می‌شود.

شهر زیرزمینی تهیق در استان مرکزی، شهرستان خمین، بخش کمره، دهستان خرمدشت، روستای تهیق قرار دارد و از آن به‌عنوان یکی زیبا‌ترین دست‌کندهای ایران یاد می‌شود. با قدمتی که به اواخر دوران ایلخانان و اوایل دوران سلجوقیان بازمی‌گردد، این شهر دو نوع کاربری داشته است؛ یکی به‌عنوان مکانی برای زندگی فصلی و دیگری به‌عنوان پناهگاه در زمان حمله دشمن. در ساخت شهر زیرزمینی تهیق از فرم طبیعی زمین تبعیت کرده‌اند که این متد معماری در بستر کنگلومرایی یا سر نام دارد. تا کنون از این سکونتگاه یک سالن، ۱۰ اتاق، چهار انبارک و تعدادی اشیا کشف شده است که ارتفاع آن‌ها از ارتفاع آنها از ۸۰ سانتی‌متر تا ۱.۶ متر متغیر هستند. این اثر در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۸۵، با شماره ثبت ۱۸۰۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

شما در حال مشاهده شهرستان خمین در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0