ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان خوانسار

شهرستان خوانسار

شهرستان خوانسار درشمال غرب استان اصفهان واقع وازسمت شمال به گلپایگان ازسمت شرق به شهرستان تیران وکرون ونجف آبادوازجنوب وغرب به شهرستان فریدن محدوداست این شهرستان باوسعتی حدود ۹۰۰کیلومترمربع در منطقه مرکزی ایران ودردامنه رشته کوه زاگرس (کوه خوانسار) واقع است. فاصله این شهرستان ازمرکز استان ۱۶۰ کیلومتر است.

خوانسار در منطقه اي كوهستاني واقع وداراي ۲۲۵۰متر ارتفاع ازسطح درياست. به علت ارتفاع زیاد این شهر از سطح دریا، هوا در تابستان معتدل و زمستان نسبتاً سرد است و به همین دلیل دارای شرایط ییلاقی است. وجود چشمه های آب فراوان و باغات سرسبز، شرایط بسیارمساعدی برای جذب توریسم فراهم نموده است. درفصول سرد سال دمای هوا تا ۲۰ درجه زیرصفرکاهش می یابد و درگرم‌ترین روزهای فصل تابستان درجه حرارت به ۳۸ درجه سانتیگراد افزایش می یابد ودرجه رطوبت نسبی ۲/۳۲ می باشد.

 

شهرستان خوانسار دارای یک بخش (مرکزی) و سه دهستان است:

بخش مرکزی شهرستان خوانسار

دهستان های گلسار، چشمه سار و کوهسار

شهرستان خوانسار طبق سرشماری سال 1395، خوانسار جمعيتي بالغ بر 33049 نفر را در خود جای داده است.

 

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان خوانسار

یکی از مشاغلی که در حوزه صنایع دستی در سطح شهرستان انجام می‌شود قالی‌بافی است. قالی بافی از جمله صنایع دستی است که در گذشته بیشتر انجام می‌شد و در حال حاضر فعالیت در این حوزه کمتر شده است؛ لذا در صورت تامین بازار مصرف، می‌توان این صنعت را احیا کرد. در ضمن در منطقه ای به نام ریف قالی های خاص و بدون نقشه بافته می شود که شهرت کشوری دارند و می‌توان روی آنها کار کرد و توسعه داد قالیبافی از مشاغل خانگی پردرآمدی است که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. همچنین با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. این کسب و کار  را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

شهرستان خوانسار از دیرباز تاکنون مركزی برای ساخت انواع محصولات چوبی به صورت سنتی بوده‌است. وجود تنوع محصولات چوبی از جمله قاشق، ظروف، انواع وسایل كشاورزی و دیگر محصولات مورد نیاز جامعه، مردم خوانسار را در تبدیل چوب خام به محصولات هنری ارزشمند، استاد كرده است؛ بنابراین با توجه به وجود مهارت مورد نیاز در این زمینه، فعالیت در این شغل همچنان مزیت دارد.

بعد از موارد فوق می‌توان گفت که سبد بافی و معرق کاری نیز از جمله صنایع دستی با ارزش این منطقه هستند.  در حال حاضر نیز این مشاغل توسط برخی از افراد انجام می‌شود که در صورت تامین بازار مصرف، قابلیت توسعه و سرمایه گذاری را دارند.

جاذبه های گردشگری

خانه ابهری خوانسار

خانه تاریخی ابهری در خوانسار، از دوره قاجار به جای مانده است. این خانه زیبا با داشتن قدمتی بیش از ۲۲۰ سال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی خوانسار محسوب می‌شود. خانه ابهری توسط «حاج سید محمد باقر ابهری» ساخته شده است. معماری این خانه، نقاشی‌ها و گچبری‌هایش، معرف سبک عصر قاجاریه است. مهم‌ترین شاخصه این خانه زیبا این است که بازدیدکننده را به روزگاران گذشته می‌برد.

مساحت خانه ابهری، با حیاط مرکزی آن در حدود ۸۰۰ متر مربع بوده و در دو اشکوبه ساخته شده است. خانه ابهری خوانسار با معماری دوره قجر ساخته شده که با حياط مركزی آن در جبهه شرقی در دو اشكوب و در ساير جبهه‌ها در يک اشكوب ساخته شده است. ورودی اصلی خانه در جبهه غربی و دارای جلوخان و هشتی نگین شکل است و از طریق راهرویی عریض و کوتاه و پیچش نود درجه از دید مستقیم به حیاط، جلوگیری می‌کند.

 

در سال‌های اخیر، خانه ابهری، توسط شهرداری خریداری و با همراهی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوانسار در مرحله مرمت و بهسازی قرار گرفت. کار مرمت این بنای تاریخی از سال ۱۳۸۵ آغاز شده و تاکنون بیش از ۸۰ درصد آن مرمت شده است. برای مرمت این اثر تاریخی بیش از هشت میلیارد ریال هزینه شد که بعدها، با اختصاص سه میلیارد ریال دیگر از اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان اصفهان، کار مرمت این بنای تاریخی به پایان رسید. اعتبار اختصاص یافته برای ادامه عملیات مرمت این بنا جهت مهاربندی و استحکام بخشی ضلع غربی و بازسازی درب‌های چوبی، مرمت بدنه اصلی، کف‌سازی و ایجاد تاسیسات الکتریکی استفاده شد. خانه ابهری پس از مرمت، به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوانسار، به عنوان موزه و بخش دیگر آن نیز به عنوان ساختمان اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خوانسار مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

شما در حال مشاهده شهرستان خوانسار در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0