ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان زنجان

شهرستان زنجان مرکز استان زنجان است و براساس آمار منتشر شده دارای ۵۲۱٬۳۰۲ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بوده و بیستمین شهر کشور از لحاظ جمعیت محسوب می‌شود. نام زنجان عربی‌شده واژه زنگان است. مردم منطقه هنوز هم تلفظ زنگان را به کار می‌برند. این شهرستان از شمال به استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل، از شرق به شهرستان‌های طارم و ابهر، از جنوب به شهرستان‌های ایجرود و خدابنده و از غرب به شهرستان ماهنشان و از شمال غربی به شهرستان میانه محدود می‌شود.

شناخت صنایع دستی

از ديرباز و از زمان‌هاي قدیم، تقريبا در سراسر ميهن عزيز، هرگاه سخن از زنجان به ميان آيد، نقش چاقوهاي زنجان در اذهان پديدار مي‌گردد و در بسياري از اقلیم های دور و نزديك چاقوهاي ظريف و بادوام زنجان با هويت آن عجين گشته و گويي شناسنامه اين شهر گرديده است. البته بدین معني نيست كه در اين شهر صنعتگران و هنرمندان ديگر رشته هاي فني و صنعتي فاقد اعتبارند، بلكه به این معنی است كه چاقوي آن بر خلاف صنايع بومي ديگر چون مورد استفاده بيشتر مردمان قرار گرفته و از اين نظر شناسايي شده، مقام ارجمندي را به خود اختصاص داده است. چاقوهاي تولید شده در زنجان به سبب وجود تنوع و تمايز خاص از نظر مصالح فن، طرفداران زیادی پیدا کرده اند.

با توجه به اینکه این شهرستان قطب تولید چاقو است و محصولات تولیدی آن در این زمینه صادر شده و یا توسط مهمانان و گردشگران خریداری می‌شوند، توسعه این صنعت، ارزش افزوده زیادی را به دنبال خواهد داشت.

صنعت دستي مس در زنجان به بيش از هزار سال قبل (دوره ساسانيان) باز مي‌گردد و گويا مهمترين مقطع رشد صنايع مس زنجان، در دوره سلجوقيان بوده كه صنعتگران زنجاني براي اين اقوام تازه استقرار يافته ترك، آفتابه لگن‌هاي مسي با نقش حيوانات اساطيري مي‌ساختند. بعدها در دوره ايلخانان با ورود تعدادي هنرمند چيني به زنجان، صنعت مس زنجان تكامل بيشتري يافت. صنایع مسی نیز مانند چاقوی زنجان، به دلیل کیفیت بالایی که دارند، صادر می‌شوند و باتوجه به استقبال عظیمی که از صنایع مسی شده است، توسعه آنها، توجیه اقتصادی دارد.

ملیله کاری همواره به عنوان یکی از اصیل ترین صنایع دستی استان زنجان مطرح است. ملیله به مفهوم ظریف کاری نقره است که با استفاده از مفتول‌ها و نوارهای ظریف نقره و بکار گیری طرح های اسلیمی و منظم ساخته می شود، مصنوعات ساخته شده شامل: سرویس چایخوری، شکلات خوری، گلدان، شمعدان، قاب عکس و انواع زیورآلات و….، است. این مورد هم با توجه به سوددهی خوب آن، قابلیت توسعه را دارد.

هنر قلمزنی عبارت است از کندن نقوش بر روی سطوح فلزی به ویژه مس، طلا، نقره و برنج به وسیله انواع قلم‌ها که با ضربه چکش بر روی اجسام فلزی انجام می گیرد. این هنر نیز از جمله صنایع دستی مطرح و شناخته شده زنجان است که بازار خاص خود را دارد؛ بنابراین توسعه آن دارای مزیت است.

زنجان نقش مهمی در ارتقاء هنر فرشبافی ایران داشته است، چرا که طراحان و تولیدکنندگان فرش سهم قابل توجهی در رونق و احیاء صنعت فرشبافی و ورود آن به بازار جهانی داشته‌اند. فرش افشار زنجان به دلیل کیفیت و دوام بالا به فرش آهنین ایران شهرت دارد و در بازارهای بین‌المللی شناخته شده است. خوش‌نامی فرش افشار زنجان از بافت ظریف، استحکام بالا، کیفیت بالای نخ، رنگرزی ماهرانه، استفاده از پشم محکم و انعطاف‌پذیر، اصالت، طرح و تنوع رنگ نقشه و طول عمر بالای فرش نشأت می‌گیرد. فرش‌های دستباف به سه دسته شهری، عشایری و روستایی تقسیم‌بندی می‌شوند، فرش افشار زنجان در دسته فرش‌های روستایی قرار می‌گیرد.

البته دارهای قالیبافی بسیاری در شهر زنجان برپا است، اما تعداد دارهای شهری کمتر از دارهای روستایی است. وجود چراگاه‌های وسیع و رونق کشاورزی و دامپروری در ناحیه افشار زنجان باعث شده که بخش اعظم پشم مورد نیاز برای بافت فرش به صورت محلی تهیه شود. در ضمن با توجه به افزایش قیمت ها، تمایل مردم به بافت فرش، مجددا افزایش یافته است؛ بنابراین گسترش این مورد نیز صرفه اقتصادی دارد.

در زنجان نوعی چاروق تولید می‌شود که رویه آن چرم قرمز رنگی (که دباغان زنجان تهیه می کردند) است و معمولاً هم بدون بند و تسمه می‌باشد و نوکی عقابی و برگشته دارد.

این نوع چاروق که تولید آن از حدود 30 سال پیش نیز رواج دارد، فرم و شکل خاص و ظریفی دارد و دارای حالتی زینتی است و بیشتر برای راه رفتن روی قالی مورد استفاده قرار می گیرد. کار کردن در این حوزه نیز از مزیت های خوب این شهرستان است.

گليم بافي يكي از شاخه هاي قاليبافي است و در آن از طرح هاي مختلف محلي استفاده مي شود. برخی از مردم زنجان با مهارت گلیم بافی آشنا هستند و این کار را انجام می‌دهند. این مورد نیز در صورت تامین بازار، همچنان جای کار دارد.

جاذبه های گردشگری

 در قلب بافت قدیمی شهر، طویل‌ترین بازار ایران، مجموعه بازار قدیمی زنجان قرار گرفته که از قدیم تاکنون جمعیت پرجوش و خروشی را در حال خریدوفروش به خود دیده است. این بازار با ۵۶ راه ورودی اصلی و فرعی به شبکه ارتباطی تمام شهر راه بازار راسته‌ها، تیمچه‌ها و کاروان‌سراهای فراوانی قرار گرفته که بسیار دیدنی هستند

شما در حال مشاهده شهرستان زنجان در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0