ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان زیرکوه

شهرستان زیرکوه

شهرستان زیرکوه با وسعتي حدود ۶۴۲۷ کيلومترمربع از شمال به بخش‌هاي قاسم آباد و سنگان شهرستان خواف، از جنوب به بخش قهستان شهرستان درميان، از غرب به شهرستان قاينات و از شرق به طول حدود ۱۱۶کيلومتر با کشور افغانستان هم‌مرز است. این شهرستان در آخرین تقسمات کشوری، از شهرستان قاینات جداشد. شهرستان زیرکوه از سه بخش مرکزی به مرکزیت شهر حاجی آباد شامل دهستانهای زیرکوه و پترگان ؛ بخش زهان به مرکزیت شهر زهان شامل دهستان‌های زهان و افین و بخش شاسکوه به مرکزیت روستای آبیز شامل دهستان‌های شاسکوه و بهناباد تشکیل شده‌است . مرکز این شهرستان در موقعيت ۵۹ درجه و ۵۸ دقيقه طول شرقي و ۳۳ درجه و ۳۷ دقيقه عرض شمالي واقع است. شهر حاجي آباد در فاصله ۸۵ کيلومتري شرق شهر قاين مرکز شهرستان قاينات و ۱۸۵ کيلومتري بيرجند، مرکز استان خراسان جنوبي واقع بوده و ارتفاع آن از سطح دريا حدود ۹۸۰ متر است. 

وجود بازارچه مرزي يزدان به عنوان يکي از پتانسيل‌هاي رونق منطقه محسوب می‌شود. از نظر موقعیت جغرافیایی می‌توان گفت که به دلیل نزدیکی به مرز یزدان و راه های ارتباطی با سیستان بلوچستان و خراسان رضوی، نزدیکی به مرکز استان و در نهایت وجود انواع شرایط آب و هوایی، شهرستان در موقعیت خوبی قرارگرفته‌است.از نظر فعالیت، مردم زیرکوه سخت کوش و فعال هستند، در واقع می‌توان گفت که برای کارهای تولیدی نیز از خود تمایل نشان می دهند. در ضمن اگر سرمایه ای داشته باشند در بهترین کارها استفاده می کنند و هدر نمی دهند.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان زیرکوه

مردم شهرستان در حوزه صنایع‌دستی نیز فعالیت دارند. قالی‌بافی و جاجیم‌بافی از مشاغل پرطرفدار بوده که قابلیت توسعه وسرمایه‌گذاری دارند و می‌توان در مقیاس کارگاهی هم کارکرد.

یک کارگاه کوچک صنایع دستی در روستای بادنجگان وجود دارد که کمیته امداد آن را تاسیس کرده و حدود 18 نفر در آن مشغول هستند. این کارگاه محصولاتی مانند: قالی، گلیم و قالیچه تولید می‌کند. در ضمن محصولات نام‌برده به علاوة حوله‌بافی، سبدبافی، سوزن‌دوزی و تولید لباس‌های محلی به صورت خانگی نیز انجام می‌شود. با توجه به اینکه مردم مهارت‌های لازم برای تولید صنایع دستی را دارند و تقاضا برای این محصولات نیز زیاد است، گسترش تولید و صادرات آن‌ها سودآوری خوبی به دنبال دارد.

در زمینه تراش سنگ شجر نیز یک کارگاه وجود دارد که در زمینه پلاک سازی و نگین کار میکنند. این کارگاه ها قابلیت گسترش و سرمایه گذاری را دارند؛ زیرا در این منطقه معدن سنگ شجر وجود دارد.

با توجه به مطالب گفته شده قالی‌بافی و تراش سنگ شجر در اولویت اول، حوله‌بافی و گلیم‌بافی در اولویت دوم و سبدبافی، سوزن‌دوزی و تولید لباس محلی در اولویت سوم قراردارند.

جاذبه های گردشگری

غار پهلوان زیرکوه

غار پهلوان در دامنه رشته کوه شاسکوه، 10 کیلومتری غرب روستای استند، در استان خراسان جنوبی واقع شده است. روستای استند با دارا بودن تفریحگاه های طبیعی، باغزارها و قرار گیری در دامنه ی کوه ها نظر گردشگران را به خود جذب کرده است. از جمله جاذبه های گردشگری این روستا می توان به درخت سرو با قدمت بسیار طولانی، دره ارغوان، دربند، مزار ملا آخوند و غار پهلوان اشاره کرد که غار پهلوان مانند نگینی بر چهره گردشگری زیرکوه  می درخشد.

غار باستانی پهلوان دارای چندین حوض بوده و نشانه های از زندگی در آن مشاهده می شود. طول این غار به 50 متر می رسد و از دو دهانه تشکیل شده است.

یکی از این دو دهانه تنگ و باریک بوده و دهانه ی دیگر عریض تر و مرتفع تر می باشد. داخل غار برخلاف ورودی آن از ارتفاع زیادی برخوردار بوده و بقایای زیادی از آثار معماری در آن دیده می شود. آثاری چون دیوارهایی از جنس سنگ، آجر با ملات ساروج و گچ، که در داخل غار پراکنده اند. همچنین به نسبت کمتری بقایای سفالی در داخل غار وجود دارد که علت کم بودن این آثار برداشتن آن توسط افرادی است که جهت بازدید، به این غار می آمدند. جنس این غار آهکی بوده و قدمت آن به دوره ی اسلامی برمی گردد و گمان آن میرود که بدلیل مناسب بودن وضعیت دفاعی، این غار توسط اسماعیان مورد استفاده قرار می گرفته است.

با توجه به گفته ی اهالی منطقه در گذشته، پهلوانی در این مکان زندگی می کرده که در حال حاضر قبر وی بر روی این کوه قرار دارد و به همین دلیل به این غار، غار پهلوان گفته می شود. این غار سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند.

بهترین زمان جهت بازدید از این غار دیدنی، اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر فصل تابستان می باشد.

کویر همت آباد زیرکوه

کویر همت‌آباد در ۶۰ کیلومتری شهرستان زیرکوه و در نزدیکی روستای همت‌آباد خواجه قرار دارد، کویر بکر همت‌آباد یکی از غنی‌ترین و فعالترین زیست بوم‌های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است.

کویر همت‌آباد شاید برای بسیاری از ایرانیان ناشناخته باشد اما آوازه آن به آن سوی مرزها رسیده است و برخی از گردشگران خارجی برای دیدن «گربه شنی» حاضر به پرداخت هزینه به جوانان روستای همت‌آباد هستند.

شما در حال مشاهده شهرستان زیرکوه در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0