ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان ساوه

شهرستان ساوه

شهرستان ساوه یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است که مرکز آن شهر ساوه می‌باشد. این شهرستان از دو بخش به نام‌های مرکزی و نوبران تشکیل شده‌است. شهرستان ساوه بزرگترین شهرستان استان مرکزی از نظر مساحت جغرافیایی است که از شمال به شهرستان زرندیه، از جنوب به شهرستان تفرش و استان قم، از شرق به استان قم و از غرب به استان همدان و از جنوب غربی به شهرستان کمیجان محدود می‌گردد.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان ساوه در سال ۱۳۹۵ برابر با ۲۸۳۵۳۸ نفر و ۸۷۴۴۴ خانوار بوده‌است. در تقسیم‌بندی اقلیمی، شهرستان ساوهدارای اقلیم نیمه خشک با تابستان‌های گرم و زمستان‌های کمی سرد نامگذاری شده‌است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان ساوه

در شهرستان ساوه تا حدودی به تولید صنایع دستی نیز پرداخته شده است. البته صنایع دستی تولیدی در این شهرستان تنوع زیادی ندارند. قالی بافی مهم ترین صنایع دستی شهرستان است که بیشتر به صورت خانگی انجام می شود البته دو یا سه مورد کارگاه نیز در این زمینه وجود دارد. با توجه به اینکه که تعدادی از مردم این شهرستان در زمینه قالی بافی آموزش دیده هستند و تولیدات خوبی دارند، امکان گسترش صنعت قالی بافی وجود دارد. البته باید توجه داشت برای داشتن بازارفروش بهتر باید از طرح ها و نقشه های به روز استفاده شود.

گلیم بافی، تولید جوراب و پارچه نانو (به صورت کارگاه های خانگی) انجام می شود که می توان در این زمینه ها نیز سرمایه گذاری کرد. این روزها، گلیم کاربردهای مختلفی مانند استفاده در تولید کیف وکفش دارد که افزایش تولید آن صرفه اقتصادی خوبی خواهد داشت.

به طور کلی رشته های صنایع دستی در شهرستان ساوه می توان به دستبافته های سنتی ( قالی بافی و گلیم بافی)- رودوزی های سنتی- آثار چوبی ( منبت و کنده کاری روی چوب، معرق کاری، خراطی)- سفالگری- کتابت و نگارگری – آثار فلزی( قلمزنی، چلنگری) اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری

مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه از اولین مساجد ساخته شده در ایران است و می‌توان آثاری از سه دوره‌ تاریخی پیش از اسلام، قرون نخستین اسلام و عصر صفویه را در ساختمان آن مشاهده کرد.

این بنا از لحاظ معماری، نقاشی، کاشی‌کاری و نیز تزئینات انجام شده‌ای همچون گچ‌بری بسیار ارزشمند است، چرا که در بنای آن می‌توان سه دوره تاریخی ساسانیان، قرون اولیه‌ی اسلامی و همچنین دوران پادشاهی حاکمان صفوی را مشاهده کرد. این مسجد کهن که از جاهای دیدنی ساوه به ‌شمار می‌رود، دارای مساحتی بالغ بر ۴ هزار و ۲۰۰ متر مربع بوده و اثری است باشکوه و بی‌نظیر از هنرنمایی اساتید ایرانی و می‌توان آن را گوهری گرانبها از معماری و تزئینات خاص ایرانی نامید.

قلعه دختر ساوه

یکی از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی ساوه قیز قلعه سی یا قلعه دختر است که در روستایی به همین نام در نزدیکی این شهر واقع است. این قلعه روی کوه قرار دارد و برای کسانی که به دیدن بناهای تاریخی و کوهنوردی علاقه دارند یکی از بهترین مکان‌ها است.

قیز قلعه از بناهای تاریخی مهم استان مرکزی و یکی از آثار  دیدنی‌ شهر ساوه است که در سال ۱۳۸۲ ثبت شد. این بنا بر فراز کوه هندس و مشرف به دشت ساوه واقع است. این قلعه زیبا در روستای متروکه و کوچک قیز قلعه و در میان کوه‌های سرخ رنگ و زیبا قرار دارد. قلعه دختر که از لحاظ شیوه‎ی معماری، نوع مصالح و ساختار شبیه قلعه‎های منطقه الموت و قهستان و به ویژه قلعه دختر بشرویه است، از شاه‌نشین، حصارها و دیوارهایی تشکیل شده که با مصالحی چون سنگ، آجر و گچ نیم‌کوب ساخته شده‌اند.

شما در حال مشاهده شهرستان ساوه در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0