ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان سرایان

شهرستان سرایان

شهرستان سرایان در شمال غربی استان خراسان جنوبی واقع است. شهرستان سرایان از غرب به شهرستان فردوس و بخش سده شهرستان قائنات، از شرق به بخش کاخک شهرستان گناباد، از جنوب و جنوب شرق به بخش خوسف شهرستان بیرجند، از جنوب غربی به بخش دیهوک شهرستان طبس محدود می‌شود. آب و هوای این شهرستان نسبتا معتدل و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های خشک است. این شهرستان تا اردیبهشت ۱۳۸۳، جزء بخش‌های سه‌گانه شهرستان فردوس بود که در این سال به صورت شهرستان مستقل درآمد و به استان خراسان جنوبی ملحق شد. شهر سرایان، مرکز شهرستان سرایان، در ۵۸ درجه و ۳۱ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و۵۱ دقیقه عرض شمالی، در ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان (شهر بیرجند) و در دشتی هموار در حاشیه کویر و در دامنه جنوب غربی رشته‌کوه زابری معروف به شتران قراردارد. 

جمعیت شهرستان سرایان طبق سرشماری سال 1395 حدود 33312نفر گزارش شده‌است.در این شهرستان دو منطقه وجود دارد، منطقه ی کویری که شامل سه قلعه است و از نظر میزان آب‌های زیرزمینی و همچنین کشاورزی وضعیت خوبی ندارد و منطقه سردسیری که شامل آیت است و از لحاظ منابع آب و کشاورزی وضعیت خوبی دارد.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان سرایان

 

قالی‌بافی یکی از صنایع دستی رایج در سرایان است. قالی‌بافی و توربافی بیشتر به‌صورت خانگی انجام می‌شود. به دلیل رواج قالی‌بافی بین مردم شهرستان خصوصا بانوان و مهارت داشتن در این زمینه، امکان توسعه و سرمایه گذاری وجود دارد.

زنگوله‌سازی (مورد استفاده در حوزه دامداری)، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، پارچه‌بافی و تراش سنگ‌های زینتی نیز از کسب و کارهای قابل توسعه هستند. البته این مشاغل در حال حاضر نیز به صورت خانگی در حال انجام هستند.

چاقوسازی،چادرشب‌بافی،حوله‌بافی و نخ‌ریسی از صنایع دستی تولیدی مردم شهرستان هستند که در اولویت‌های بعدی راه‌اندازی قرار می‌گیرند.

چکن دوزی نوعی سوزن دوزی ست که بیش از ۱۲۰ سال قدمت دارد.
پارچه مورد استفاده در این هنر پارچه والا یا قمیص با رنگ زرشکی یا بنفش است که دوخت‌ها بدون هیچ دستگاهی روی پارچه با استفاده از سوزن و نخ توسط بانوان انجام می‌شود.
این کیسه‌های کوچک امروزه با کاربرد‌های مختلفی متناسب با نیاز روز در حال تهیه است و دوخت‌های روی پارچه شامل زنجیره دوزی، تفرش دوزی، عدسه دوزی، حاشیه هفتی و هشتی، درخت هفت شاخه و چکن دوزی که نوار‌های طلایی هست به صورت بست‌های کوچک دور کار زده می‌شود.
هم اکنون هنر چکن دوزی بازار خوبی برای فروش حتی در خارج از استان دارد.

جاذبه های گردشگری

آبشار های دره سبز رود سرایان

آبشارهای دره سبزرود سرایان یکی از جاذبه های بسیار دیدنی و ییلاقی است که در 35 کیلومتری شمال شهرستان سرایان قرار دارد. این آبشارها برای کوهپیمایی و صخره نوردی مکان مناسبی محسوب می شوند. برای دیدن از ابشار دره سبز باید  چند روستا را پشت سر بگذرانیم. یکی از این روستا ها به نام کریمو که اخرین روستا محسوب می شود. طی مسیرمنظره کوهی با صخره هایی که رنگ انها سفید و بسیار بلند می باشد مسیر حرکت را مشخص می کند. این مسیر در کنار رود خانه ای قرار گرفته که به یک سد منتهی می شود. در این دره راه هایی بسیار سخت و در عین حال زیبا و دیدنی واقع شده است که حتما باید لوازم کوه نوردی همراه داشته باشیم تا بتوانیم با سهولت بیشتر از آن دیدن کنیم.

 

منطقه آبشارهای دره سبزرود جزو مناطق حفاظت شده است و گونه های ارزشمند جانوری مانند بزکوهی و قوچ را میتوان در آنجا دید. این مکان خوش آب و هوا علیرغم مناظر زیبای خود با وجود درختان گردو که صفا و زیبایی ان را دو چندان کرده است برای کوه نوردان و تفریح گردشگران مکان بسیار مناسبی است. در کلام آخر، طبیعت زیبا و بکر دره سبز رود کوهنوردان و دوستداران طبیعت را به این منطقه می کشاند.

کاروانسرای سرایان

 

کاروانسرای سرایان مربوط به دوره صفوی است و در سرایان، میدان کوثر واقع شده است. این کاروانسرا که متعلق به دوره صفویه می‌باشد و به رباط شاه عباسی نیز مشهور است می‌باشد، به روش دو ایوانی ایجاد گشته است و شامل محوطه‌های معماری مختلفی از جمله سردر ورودی، صحن، حجره‌های متعدد، ایوان، انبار، فضای خدمات و اصطبل شتران می‌باشد که امروزه به موزه مبدل گشته است.

 

کاروانسرای سرایان در سال ۱۳۸۴ مرمتش آغاز گردید و در سال ۱۳۸۸ نیز پایان یافت و فاز اول موزه مردم‌شناسی شهرستان نیز در محل شترخانه این بنای تاریخی در سال ۸۸ افتتاح گردید.این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۷۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شما در حال مشاهده شهرستان سرایان در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0