ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان سردشت

شهرستان سردشت

شهرستان سردشت یکی از شهرستان‌های مرزی و کردنشین استان آذربایجان غربی است که در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی ارومیه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقلیم کردستان عراق، همسایه است. مرکز این شهرستان، شهر سردشت بوده و مردم این شهرستان کردزبان هستند و با لهجه سورانی موکریانی صحبت می‌کنند.

شهرستان سردشت از شمال به شهرستان پیرانشهر، از شمال غربی به مهاباد، از شرق به بوکان، از جنوب به استان کردستان و کشور عراق و از غرب به کشور عراق منتهی می‌گردد. همچنین سردشت دارای ۱۰۰ کیلومتر مرز با کردستان عراق است.

شهرستان سردشت نیز همچون سایر مناطق استان آذربایجان غربی تحت تاثیر جبهه های هوایی است که از شمال غربی و گاها از غرب استان وارد می گردند.

این توده های هوایی از دریای سیاه و مدیترانه وارد استان گردیده و به ویژه در زمستان و بهار باعث ریزش های جوی نسبتا خوبی در استان می شوند. به علت بارش برف و باران فراوان،شهرستان سردشت از منابع آب بسیار غنی برخوردار است. کل محدوده ی شهرستان سردشت در حوزه آبریز زاب کوچک قرار گرفته که بخش اصلی حوزه نیز محسوب می شود. وضعیت خاص جغرافیایی در شهرستان سردشت و به دنبال آن بارندگی های نسبتا زیاد در این ناحیه باعث تنوع پوشش گیاهی آن شده است. به طوری که یکی از مهمترین نواحی جنگلی استان در منطقه سردشت واقع شده است.

آبشار شلماش، آبشار رزگه، دشت وزنه، دشت مردواو (مرداب)، دشت باژار، کانی گراوان، رودخانه زاب، دره خدرآباد، بیوران، گردنه زمزیران و وجود ۸۰۰ هکتار جنگل از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهرستان است.

مردم شهرستان سردشت روحیه ی کار و فعالیت و همچنین ریسک پذیری خوبی دارند، در گذشته به دلیل بازبودن مرز، مردم در زمینه تجارت فعالیت می کردند؛ ولی در حال حاضر به کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان سردشت

 

در شهرستان سردشت به صنایع دستی توجه خوبی شده است. قالی بافی یکی از صنایع دستی شهرستان است که نسبت به سایر صنایع دستی مورد استقبال بیشتری واقع شده است. به نظر می رسد افزایش تولید قالی به شرط بازاریابی صحیح صرفه اقتصادی خوبی داشته باشد.

گلیم بافی، جاجیم بافی، تولید سبد، دستمال بافی و تولید کفش کلاش از صنایع دستی دیگر این شهرستان هستند که قابلیت گسترش دارند.

جاذبه های گردشگری

آبشار شلماش سردشت

در نزدیکی روستای شلماش استان آذربایجان غربی، در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر سردشت و در جوار دره ای زیبا، آبشاری خروشان با نام آبشار شلماش وجود دارد.

این آبشار که در فاصله ۲۴۱ کیلومتری از ارومیه واقع شده، دارا چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی بوده و از زیباترین جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی بشمار می آید.

در زبان کردی شلماش به معنی سنگ بزرگ بوده و به دلیل ارتفاع و سنگی بودن کوهی که آبشار از آن جاری می شود، نام آبشار شلماش بر روی آن گذاشته شده است.

 

آبشار شلماش از سه طبقه پشت سر هم تشکیل شده و در مجموع از ارتفاع ۵۰ متر به پایین سرازیر می شود.

مسافران و گردشگران به محض رسیدن به محوطه آبشار می توانند نمایی از آن، بویژه آبشار اول را مشاهده کنند، اما برای اینکه از دو طبقه دیگر آن نیز بازدید کنند باید راهیِ دره ای سبز شده و با پشت سر گذاشتن پله هایی که برای این منظور تعبیه شده به تماشای دو طبقه دیگر آن بروند.

با حضور در این منطقه می توان علاوه بر تماشای زیبایی های آبشار و چشم انداز های پیرامون آن، پیاده روی کوتاه ولی دل انگیزی را در میان جنگل و دره ای سرسبز تجربه کرد و روزی خاطره انگیز را در میان این همه زیبایی خلق کرد.

شما در حال مشاهده شهرستان سردشت در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0