ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان سلماس

شهرستان سلماس

شهرستان سلماس یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی می‌باشد که در قسمت شمالی استان واقع شده است. این شهرستان از سمت شمال با شهرستان خوی، از سمت شرق

با استان آذربایجان شرقی و دریاچه ارومیه، از سمت جنوب با شهرستان ارومیه و از سمت غرب با کشور ترکیه به طول 85 کیلومتر هم مرز است. مساحت کل شهرستان سلماس 2544 کیلومتر مربع می‌باشد که 8/6 درصد مساحت استان و از نظر وسعت پنجمین شهرستان استان آذربایجان غربی می‌باشد. از این مقدار 550 کیلومتر مربع آن را دشت سلماس تشکیل می‌دهد که این دشت معادل 6/22 درصد کل مساحت شهرستان است. جمعیت سلماس نیز بر اساس سرشماری سال1395، 196546 نفر و 53907 خانوار اعلام شده است. 

 

فاصله شهر سلماس از مرکز استان یعنی شهر ارومیه 95 کیلومتر، از شهر خوی 45 کیلومتر، از شهر تبریز 160کیلومتر، از شهر شبستر 90 کیلومتر و از شهر تسوج 50 کیلومتر می‌باشد. فاصله آن تا پایتخت نیز 790 کیلومتر است. لازم به ذکر است با توجه به فعال بودن مرز شهرستان خوی، می‌توان محصولات تولیدی در سلماس را نیز از این مرز به کشورهای ترکیه و عراق صادر کرد. البته باید دقت داشت که صرفه اقتصادی ناشی از این کار تامین گردد. آب و هوای این شهرستان در قسمت‌های مرزی و کوهستانی سرد و در سایر نقاط معتدل و خشک است. طبق بررسی‌های انجام شده، پس از بارش‌های اخیر، میزان آب سلماس افزایش یافته و آب چاه‌ها بیشتر شده است اما به نظر نمی‌رسد این بهبود شرایط و میزان آب پایدار و بلند مدت باشد. به صورت کلی درحال حاضر میزان و کیفیت آن برای کشاورزی و دامداری قابل قبول است. شهرستان سلماس، یکی از شهرستان‌های مرزی استان آذربایجان غربی است. بازارچه کوزه رش سلماس مانند بسیاری دیگر از بازارچه های مرزی به علت عدم همکاری کشور دیگر مانند ایجاد معابر برای عبور و مرور، راکد مانده و فعال نیست. طبق بررسی های انجام شده با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک سلماس و قرار گرفتن آن در مسیر راه آهن، بازگشایی این مرز می‌تواند در رفع مشکلات مردم نقش بسزایی داشته باشد و تاثیر بسزایی در رونق اقتصادی منطقه ایفا کند.

یکی از اصلی‌ترین معضلات شهرستان علی‌رغم وجود مزیت های بسیار زیاد برای تولید طیف وسیعی از محصولات و ایجاد انواع کسب و کارها این است که تعداد زیادی از جوانان شهرستان، به علت نبود کار، در رستوران‌ها و کارواش‌های تهران مشغول به کار هستند. در صورتی که می‌توان از ظرفیت‌های سلماس به بهترین نحو استفاده کرد و ضمن ایجاد شغل، مهاجرت معکوس این افراد به سلماس را انتظار داشت. کمبود سرمایه در گردش، بروکراسی اداری و نبود آموزش از اصلی ترین موانع ایجاد کسب و کار در شهرستان سلماس عنوان شده است. قطعاً این عوامل تاثیر بسزایی در عدم تمایل مردم به تولید در زمینه محصولاتی با ارزش افزوده بالا بجای دامداری و کشاورزی سنتی، دارند. در نتیجه توصیه می‌گردد برای رفع این موانع، گام‌های جدی‌تری برداشته شود تا بتوان از ظرفیت‌های شهرستان به نحو احسن استفاده کرد و رونق تولید و اقتصاد را در آن بیش از پیش کرد.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان سلماس

قالی و قالیچه از اصلی‌ترین تولیدات در منطقه سلماس محسوب می‌شوند. کیفیت این محصولات بالا بوده و به گفته برخی کارشناسان در داخل مشتری داشته و بعضاً خارج از کشور صادر می‌شود. مهارت زنان و افراد شهرستان در این زمینه یکی از مهمترین دلایل وجود پتانسیل برای افزایش کار در این زمینه محسوب می‌شود اما ابتدا بازار فروش آنها باید تضمین شود. مجسمه سازی یکی دیگر از مشاغل مهم مردم در این شهرستان است که میزان قابل توجهی از مردم به آن مشغول هستند. تعداد زیادی کارگاه در این زمینه فعالیت دارند که به سراسر کشور صادرات دارند. ایجاد توسعه در این زمینه و وارد شدن افراد جدید به این حیطه، درصورت توان رقابت با واحدهای قدیمی تر می تواند دارای مزیت باشد و اشتغال زیادی ایجاد کند. طبق لیست مزیت سنجی تولید لباس های محلی به علت وجود مذاهب مختلف در سطح شهرستان، مزیت دارند.

جاذبه های گردشگری

آبشار ممکان سلماس

یکی از زیباترین آبشارهای استان آذربایجان غربی آبشار ممکان است. این آبشار زیبا که در یک ناحیه کوهستانی قرار گرفته است قریب به 35 متر ارتفاع داشته و دارای منظره شگفت انگیزی است. آبشار در محدوده شهرستان سلماس و در چهل کیلومتری این شهر قرار گرفته است. این آبشار که با نام آبشار خورخوره نیز شناخته می شود در نزدیکی دره ای با نام خورخوره قرار گرفته است. دره خورخوره دره ای جذاب و شگفت انگیز است که همانند گودالی بزرگ به نظر می رسد. برای رسیدن به پای آبشار باید وارد دره ای با عمق تقریبی هشتاد متر شوید. آب آبشار در پایین دست حوضچه ای کوچک و زیبا به وجود آورده و بعد در قالب یک رودخانه کوچک جاری می شود.

 

اگر مسیر جاده سلماس به ارومیه را پیش رو بگیرید پس از طی کردن مسافت یازده کیلومتر وارد جاده فرعی شده و به سمت دره رانندگی کنید. در طول مسیر چندین روستا را پشت سر خواهید گذاشت. با طی کردن مسافت بیست کیلومتری در جاده فرعی به دره خورخوره خواهید رسید. آبشار در این دره قرار گرفته است و از بلندای صخره ها در درون دره سقوط می کند. در ماههای اولیه بهار آبشار با بارش های بهاره و جاری شدن آب های سطحی بسیار پرآب شده و مناظر چشم نوازی را ایجاد می کند. سبز شدن زمین و خزه هایی که اطراف آبشار را فرا گرفته اند تصاویر زیبایی را به وجود می آورند اما با اتمام بهار آب آبشار نیز کاهش پیدا می کند.

یکی از زیباترین فصول برای بازدید از این آبشار فصل زمستان است. در این فصل آبشار به طور کامل یخ بسته و منظره بی بدیل و منحصربفردی را خلق می کند. برودت هوای زیاد این دره سبب می شود تا آبشار به سان یک بلور یخی زیبا سینه دشت را زینت دهد. یخ نوردی و سنگ نوردی از جمله فعالیت های مورد علاقه ورزشکاران در فصل زمستان است که در دره خورخوره و در مجاورت آبشار ممکان برگزار می شود. این آبشار در 75 کیلومتری شهر ارومیه و در نزدیکی روستای ممکان قرار گرفته است. در این روستا می توانید نان های سنتی که توسط زنان هنرمند این دیار پخته می شود را تهیه کرده و از آب و هوای دلچسب روستا نیز لذت ببرید.

حمام شیخ سلماس

حمام این مجموعه فرهنگی بی نظیر پس از زلزله سال 1309 در زمان حکومت رضاخان در بخش جدید شهر با معماری سنتی ایرانی به همت مرحوم محمد تسوجی بنا شده و در سال 1312 مورد بهره برداری قرار گرفته است.

در آن زمان دونهر جنوبی و غربی شهر تامین کننده آب این حمام بوده اند، به طوریکه یک منبع برای ذخیری آب سرد و یک منبع برای ذخیره آب گرم در یک انبار سرپوشیده  در نظر گرفته شده بود.

این حمام با مساحت 860 متر مربع، دارای پلان مستطیل شکل بوده که 350 سانتیمتر از سطح خیابانی که در مرکز آن واقع شده پائین تر است و برای سرکشی به موتورخانه آن نیز دو درب چوبی ورودی از ضلع جنوبی و یک درب از ضلع غربی جهت تعبیه شده است.

 

مصالح ساختمانی استفاده شده در پی حمام، سنگ های معدنی با ملات ماسه و آهک می باشد و دیوارهای آن با تلفیق سنگ و آجر به سبک تفلیسی کارشده و درکل می توان گفت مصالح به کار رفته در بنا عبارتند از سنگ، آجر، گچ، آهک و ماسه است.

حمام شیخ سلماس که در ابتدا حمام  تسوجی نام داشته است، اولین و قدیمی ترین حمام سلماس پس از زلزله سال 1309 این شهر بوده که توسط شخصی به نام حاج مجتبی انتظاری معروف به شیخ اداره می شد که بعدها با نام حمام شیخ شهره عام و خاص شد.

شهرت حمام شیخ صرفنظر از قدمت آن به خاطر معماری ارزشمند آن می باشد و به عبارتی تنها اثر باقی مانده از معماری حمام های سنتی در سلماس است که در سال 1379 به شماره 3475 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام شیخ سلماس بعد از ثبت در فهرست آثار ملی، با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی تبدیل به مجموعه فرهنگی و هنری و نمایشگاه آثار مردم شناسی شده و پذیرای مسافرین عزیز نوروزی این شهرستان است.

شما در حال مشاهده شهرستان سلماس در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0