ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان سیب و سوران

شهرستان سیب سوران در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است و حدودا ۴۰۰ کیلومتر از زاهدان (مرکز استان) فاصله دارد. این شهرستان از شمال و شمال غرب به شهرستان خاش، از شرق به شهرستان سراوان و از جنوب و غرب به کشور پاکستان و شهرستان مهرستان محدود می‌شود. آب و هوای شهرستان سیب سوران گرم و خشك می باشد و میانگین بارش سالانه در این شهرستان حدود۷/۱۰۵ میلی متر است. جمعیت شهرستان سیب سوران طبق آخرین سرشماری در سال 1395، برابر با  85095 نفر گزارش شده‌است.

شهرستان سیب و سوران

شناخت صنایع دستی

صنايع دستي به آن گروه از صنايعي گفته مي شود كه مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسي دارد و يا اينكه تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فراورده هاي آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگاه هاي قومي ساخته و پرداخته مي شود. صنايع دستي بازتابي از تاريخ تمدن هر ملت و قومي است و مي تواند انتشار مؤثري براي فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد.

بخش عمده‌ای از صنایع دستی شهرستان سیب سوران شامل سوزن‌دوزی، حصیربافی و سبد بافی می‌شود. این تولیدات در کشورهای اطراف نظیر پاکستان و افغاستان و کشورهای حاشیه ی خلیج فارس بازار فروش خوبی دارند. طبق بررسی‌های انجام شده، در صورت ارائه آموزش‌های لازم به افراد متقاضی و بازاریابی مناسب، افزایش این تولیدات مزیت دارد.

از جمله فعالیت های فراموش شده شهرستان می‌توان به قالی بافی و گلیم بافی اشاره کرد که قابلیت احیا شدن دارند. شرط دستیابی به سود بالاتر، تولید محصولات با کیفیت و تأمین بازار فروش است.

جاذبه های گردشگری

یکی از مناطق تاریخی شهرستان سیب و سوران ، روستای سب که قلعه خشتی آن «کلا سب »آوازه دارد.

قلعه سب سالم ترین قلعه ای است که از دوران اسلامی به جا مانده است ، این قلعه در اوایل قرن دوازدهم هجری مرکز حکمرانی حاکم محلی بنام «ملک دینارخان» و فرزندانش بود.

کلا یا قلعه سب مرکز حکمرانی مناطق شهرستانهای سراوان ، سیب و سوران و مهرستان (گشت، زابلی ،هیدوچ ، سوران ،پسکوه و …)  است و در ادوار مختلف از لحاظ سیاسی اهمیت داشت است و قلعه سب را سیاسی ترین بخش از تاریخ شهرستانهای سراوان و سیب و سوران می دانند.

این قلعه زیباترین و بلندترین بنای خاکی کشوراست و شروع بنایش در دوره صفویه بوده است که تاکنون حداقل سه بار مرمت شده و بناهایی به آن اضافه شده است.

 

بنای اصلی بر صخره ای کم ارتفاع قرار دارد با زیربنایی حدود 900 متر که هرچه ارتفاعش افزایش می یابد اضلاع آن کوچکتر می شود تا نهایتا در قله ، ضلع غربی به 19 متر و ضلع شرقی به 18 متر می رسد.

ارتفاع قلعه در حال حاضر از ضلع جنوبی 23 متر می باشد که تنها در دو طبقه اش اتاق سازی شده است بدین صورت که بیشتر ارتفاع آن از سطح زمین با خاک پر شده و فقط یک راهرو جهت صعود و چاهی که جهت دسترسی ساکنان قلعه به آب ، در دل صخره ایجاد شده ، خاکریزی نشده است.

کل بنای موجود در دوره یک حاکم ساخته نشده  بلکه هر حاکمی قسمتی به آن افزوده است.

این بنای تاریخی که سبک معماری آن شباهت زیادی به قلعه سب دارد درروستای کنت بخش هیدوچ و در 45 کیلومتری شهرستان سیب و سوران واقع شده است . این قلعه بر روی صخره ای طبیعی در سه طبقه ودر زمینی به مساحت 970 متر و زیربنای 840 متر ساخته شده است که ورودی این قلعه در قسمت جنوبی آن در حدود 13 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و به حیاط جنوبی قلعه منتهی می شود و پوشش سقف بنا از تنه و شاخه های درخت خرما استفاده شده است.

اطراف حیاط مرکزی طبقه عامه نشین می باشد که دارای 11 اتاق و شامل اسطبل ، انبار و چاه آب و … است و پله هایی که در شمال قسمت حاکم نشین قلعه وجود دارند ارتباط این طبقات را با سایر طبقات فراهم می کند و در ضلع غربی قلعه دو برجک نگهبانی و همچنین دورتادور قلعه غلامگرد جهت حفاظت قلعه و دفاع از آن است.

این قلعه به دستور حاکم محلی و توسط معماران بومی در دوره افشاریه ساخته شده است و اکنون جز آثار ملی به ثبت رسیده است.

شما در حال مشاهده شهرستان سیب و سوران در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0