ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان شازند

شهرستان شازند

 

شهرستان شازند یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است و مرکز این شهرستان، شهر شازند می‌باشد که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد. این شهرستان از شمال و شمال شرق به اراک، از جنوب و جنوب غرب به بروجرد(استان لرستان)، از غرب به ملایر(استان همدان) و از جنوب شرق به خمین محدود می‌شود. آب و هوای شازند سرد و کوهستانی است که تابستان های معتدل و زمستانه ای سردی را به همراه دارد. سردترین نقطه استان مرکزی در این شهر است. بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان شازند در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۳۲٫۰۰۰ نفر بوده‌است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان شازند

 

صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پرتوانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند. صنایع دستی نماد فرهنگ اصیل، تاریخ کهن و هنر بی‌مثال مردم این سرزمین اسطوره‌ای است، گوهرِ پاکیزه و قیمتیِ مردمی که نه به وسیله صنعت بلکه به دستِ پرتوان صنعتگران، هنرمندان و بافندگان این دیار کهن تولید شده است.

 یکی از مشاغل رایج در این حوزه، قالیبافی است که در صورت تامین بازار مصرف، قابلیت توسعه را دارد. 

 قالیبافی از مشاغل خانگی پردرآمدی است که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. همچنین این کسب و کار را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد. البته بازاریابی مناسب و یافتن بازار مصرف، لازم توسعه و سوددهی بیشتر برای این کسب و کار است.

معرق‌کاری نیز توسط خانم های شهرستان در سطح کارگاهی انجام می‌شود که رونق خوبی دارد و می‌توان آن را توسعه داد.

سایر صنایع دستی شازند نیز شامل حصیر بافی، قلم زنی، منبت کاری، گلیم بافی، گوهر تراشی، پته بافی و کپور بافی هستند که در خارج از استان نیز بازار دارد، این صنایع دستی به صورت خانگی انجام می شود و طرفدارانی هم دارد. گسترش این صنایع هم سوددهی خوبی خواهد داشت.

به طور کلی رشته های صنایع دستی در شهرستان شازند  می توان به دستبافته های سنتی ( قالی بافی، گلیم بافی ) – رودوزی های سنتی- آثار چوبی ( منبت و کنده کاری روی چوب، معرق کاری، پیکرتراشی، خراطی)- سفالگری- کپوبافی اشاره کرد.-

جاذبه های گردشگری

سراب عباس آباد شازند

همزمان با گرم شدن تدريجی هوا و درآغازسال جديد، سراب عباس آباد شازند به عنوان منطقه نمونه تفرجگاهی، پذيرای بسياری از مردم و علاقه مندان به طبيعت است.

سراب عباس آباد در شرق شهر شازند، و در دامنه شمالی رشته کوه راسوند قرار دارد. ميزان آبدهی اين چشمه بطورمتوسط حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ ليتر در ثانيه است وارتفاع آن ازسطح دريا ۱۹۰۰متر می باشد.

اين چشمه از جمله چشمه های ‘کارستيکی’ است که در دامنه رشته کوه های راسوند واقع شده و از آب آن برای کشاورزی و شرب روستاها و مناطق اطراف استفاده می شود.

چشمه عباس آباد بخاطر نزديکی با شهر شازند، مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت اهالی اين شهر و ساير مردم استان مرکزی و کشور است.

شما در حال مشاهده شهرستان شازند در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0