ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان شاهرود

شهرستان شاهرود ۴۳۴۰۵ کیاومترمربع مساحت دارد و بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان بالغ بر ۲۱۸۶۲۸ نفر گزارش شده‌است. این شهرستان از شمال به استان گلستان و شهرستان میامی، ازجنوب به استان های اصفهان و یزد، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان دامغان محدود می‌شود.

آب و هوای شاهرود به نسبت پستی و بلندی و نزدیکی به کویر نمک و رشته کوه البرز متغیر است. در این رابطه آب و هوای شهرستان به دو منطقه تقسیم می گردد : قسمت مرکزی شامل شاهرود و دهستان های حومه و دهملا، معتدل و قسمت جنوبی مانند طرود، بیارجمند و خوارتوران، گرم معتدل است.

شناخت صنایع دستی

پتانسیل بالای کشور ما در تولید انواع صنایع‌دستی، سود‌آوری بالایی را پیش روی سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان قرار می‌دهد و همواره جذابیت‌های خاص خودش را دارد. در شهرستان شاهرود نیز فرصت های خوبی جهت سرمایه گذاری در زمینه صنایع دستی وجود دارد. فرش بافی، نمدمالی، جاجیم بافی، گلیم بافی، حوله بافی، پارچه بافی، سفره دوزی و تابلوکاری از جمله صنایع دستی شهرستان هستند. همچنین کارگاه هایی در زمینه سفال و سرامیک و صنایع چوبی شامل معرق، مشبک و منبت فعال هستند. البته با توجه به اینکه بازار فروش بهتری برای فرش و حوله وجود دارد و استفاده از آن ها در بین مردم رایج تر است، تولید این صنایع در اولویت بالاتری قرار می‌گیرد. همچنین ظروف سفالی و سرامیکی و محصولات حاصل از معرق، منبت و مشبک نیز مورد توجه تعداد زیادی از مردم قرار گرفته است و علی رغم کارگاه های موجود همچنان قابلیت توسعه دارند.

سایر صنایع گفته شده نیز قابلیت توسعه دارند و در اولویت بعدی مزیت های شغلی قرار می گیرند.

 به صورت کلی با توجه به اینکه همه ساله گردشگران زیادی به این شهرستان سفر می کنند، فعالیت بسیار خوبی می توان در زمینه بازاریابی برای تولیدات صنایع دستی این شهرستان انجام داد. البته در حال حاضر نیز این صنایع مورد استقبال گردشگران هستند.

جاذبه های گردشگری

موزه شاهرود که در خیابان فردوسی شهرستان شاهرود در استان سمنان قرار دارد، در سال‌های ۱۳۰۷ – ۱۳۰۶ به عنوان بلدیه یا شهرداری ساخته شده است. این بنا در سال ۱۳۶۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و به عنوان نخستین موزه استان سمنان مورد بهره‌برداری قرار گرفت. علاوه بر ۸۳۰ قلم شی تاریخی، بیش از ۱۲۰ نسخه خطی و کتاب قدیمی ارزشمند نیز در این موزه نگهداری می‌شود؛ و قدیمی‌ترین اثر موزه ای آن، ابزار سنگی و استخوانی است که بیش از هشت هزار سال قدمت دارد و از تپه سنگ چخماق بسطام به دست آمده است.

این بنا با زیربنای ۴۶۸ مترمربع و در دو طبقه، به سبک معماری اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی طراحی شده است و از جاهای دیدنی شاهرود به شمار می‌رود. نمای بیرونی این بنا با آجر شکل گرفته و محوطه اطراف ساختمان را سنگ و آجرفرش پوشانده است. سقف‌های طبقه اول موزه شاهرود دارای طاق‌های هلالی و ترکی هستند که از خشت و مصالح آجری تشکیل شده‌اند.

در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شرق روستای تاریخی تاش و در ۲۷ کیلومتری شمال غربی شاهرود،  چشمه ای زیبا با ویژگی های منحصر به فرد با نام چشمه هفت رنگ وجود دارد.

گویی رنگ ها در خلق این بوم طبیعی نقاشی با یکدیگر تبانی کرده تا تابلویی عظیم و سرشار از زیبایی و رنگ را به هر بازدید کننده ای هدیه دهند.

منطقه چشمه هفت‌رنگ شاهرود دارای اقلیم و آب و هوای سرد و نیمه خشک است و از تنوع گیاهی مختلفی از جمله گونه‌های جنگلی برخوردار می‌باشد. همچنین این منطقه به واسطه کوهستانی بودن و وجود باغات و طبیعت دست نخورده، دارای تنوع جانوری خوبی به ویژه در بخش پرندگان است.

چشمه هفت رنگ با آب دهی حدود ۲۲ لیتر بر ثانیه در دامنه کوه شاهوار از دل سنگ ها به بیرون جاری می شود.

ترکیب آب این چشمه ها گوگردی بوده و در مسیر حرکت خود رنگ های زیبا و فراوانی را به نمایش می گذارد. وجه تسمیه چشمه هفت‌رنگ به واسطه عبور آب چشمه‌های منطقه از مواد معدنی گوناگون که به رنگ‌های مختلف دیده می شوند، مشخص گردیده است.

شما در حال مشاهده شهرستان شاهرود در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0