ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان شاهین دژ

شهرستان شاهین دژ

شهرستان شاهین‌دژ یکی از 17 شهرستان استان آذربایجان غربی است که در قسمت جنوب شرقی این استان قرار دارد. مرکز این شهرستان شهر شاهین‌دژ است. شهرستان شاهین‌دژ از سمت شمال به استان آذربایجان شرقی، از جنوب به استان کردستان، از سمت جنوب غرب به شهرستان بوکان، از سمت شمال غرب به شهرستان میاندوآب و از سمت شرق به شهرستان تکاب محدود می‌گردد.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۹۲۴۵۶ نفر بوده‌است که از این تعداد ۴۶۴۶۱ نفر آنان مرد و ۴۵۹۹۵ نفر آنان زن بوده‌اند. شهرستان شاهین‌دژ اکنون شامل سه نقطه شهری، دو بخش، پنج دهستان است و مساحت این شهرستان برابر ۲۱۴۴ کیلومتر مربع و ۱۷۵ روستا که از این تعداد ۱۳ روستای آن خالی از سکنه ‌است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان شاهین دژ

تولید صنایع دستی از دیگر مشاغل مردم شهرستان شاهین دژ است که مهم ترین آن قالی بافی است. قالی بافی به صورت خانگی و کارگاهی در حال انجام و از رونق خوبی نیز برخوردار است. افزایش تولید قالی با توجه به آموزش دیده بودن تعداد زیادی از مردم در این زمینه و قیمت بالای قالی دست بافت، سود بسیار خوبی دارد.

معرق کاری و گلیم بافی نیز از صنایع دستی دیگر شهرستان هستند که قابلیت گسترش دارند. با استفاده از طرح های متنوع و جذاب در معرق کاری، می توان توجه مردم را بیش از پیش به خرید محصولات معرق جلب کرد. همچنین این روزها از گلیم استفاده های مختلفی مانند استفاده در تولید کیف وکفش دارد. همچنین امروزه به دلیل گران شدن فرش، استقبال مردم از گلیم برای پوشش نقاطی از منزل بیشتر شده است.

تراشکاری سنگ قیمتی و ساختن مجسمه سنگی نیز با وجود معادن فراوان سنگ امکان پذیر است. البته در حال حاضر تولید مصنوعات سنگی انجام می شود.

چرم دوزی از دیگر فعالیت هایی است که در حوزه صنایع دستی در این شهرستان انجام می شود. با توجه به مشتری پسند بودن محصولات چرمی، می توان نسبت به توسعه این فعالیت اقدام کرد.

جاذبه های گردشگری

غار بی بی کند شاهین دژ

این غار قدیمی در جنوب غربی مرکز شهرستان با فاصله تقریبی 18 کیلو متر واقع شده. زمان ساخت آن دقیقاً معلوم نیست و اهالی منطقه اون رو به زمان های بین 3000 و 3500 سال قبل نسبت می دن. این غار در دل کوه کنده شده که بیشتر برای جلوگیری از هجوم اقوام مختلف و در واقع پناهگاهی برای مردم یا حاکم آن دیار بوده. این غار یک ورودی بزرگ به شکل ایوان داره .امروزه 3 طبقه از غار از کف زمین باقی مونده، که به صورت های اتاق به یکدیگر متصلند. داخل این ایوان یک چشمه آب سرد واقع شده. در طبقه آخر آب از بالای کوه و با استفاده از آبراه باریک به داخل اتاق هدایت می شده که از شواهد موجود اتاق بالا نوعی پرستشگاه بوده. الهه آب مقدس و الهام بخش خوبی هاست. متاسفانه هیچ کاوشی در این اثر تاریخی انجام نشده. امید است با دلسوزی مسولان و صاحب نظران اطلاعات دقیق بدست بیاد.

آبشار اوزان شاهین دژ

آبشار اوزان در نزدیکی روستای اوزان، در فاصله ۷۰ کیلومتری میاندوآب و ۳۵ کیلومتری از شاهین دژ قرار گرفته است. این آبشار ۱۵ متر ارتفاع دارد و در دره‌ای سرسبز و مصفا واقع شده است. به دلیل قرارگیری در ناحیه‌ای کوهستانی، این منطقه آب‌و‌هوایی معتدل و مطبوع دارد. برای بازدید از آبشار در نظر داشته باشید که به دلیل موقعیت آن در دل کوه‌ها، این منطقه زمستان‌هایی پربرف دارد.

شما در حال مشاهده شهرستان شاهین دژ در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0