ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان شوط

شهرستان شوط

شهرستان شوط یکی از شهرستان‌های شمالی استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران است که از شمال غربی با شهرستان ماکو، شمال شرقی با شهرستان پلدشت، جنوب شرقی با شهرستان چایپاره و از سمت جنوب غربی با شهرستان چالدران همسایه است. مرکز سیاسی و اداری این شهرستان، شهر شوط است. شهرستان شوط سیاسی‌ترین و محروم‌ترین شهرستان در استان آذربایجان غربی است که به دلیل قرار گرفتن در یک بن‌بست جغرافیایی از لحاظ اقتصادی از وضع مطلوبی برخوردار نیست. شهرستان شوط از لحاظ وسعت هفدهمین اما از حیث تراکم و رشد جمعیت چهاردهمین شهرستان استان آذربایجان غربی است و به همراه شهرستان‌های پلدشت، چالدران و ماکو، منطقه آزاد ماکو را تشکیل می‌دهد.بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1386، شهرستان شوط به مرکزیت شهر شوط از شهرستان ماکو جدا شد. شهرستان شوط مطابق آمار سرشماری سال 1395، دارای 15756 خانوار و 55682 نفر جمعیت بوده است که این تعداد برابر 71/1 درصد کل جمعیت استان را شامل شده است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان شوط

بررسی های انجام شده نشان می دهد مهم ترین صنایع دستی که در شهرستان تولید می شود، قالی است. قالی بافی از مشاغل اصلی مردم شهرستان است. قالی شهرستان شوط معروف است و رتبه اول را در استان به خود اختصاص داده است. گسترش قالی بافی در این شهرستان حتما به صرفه خواهد بود. نقشه مورد استفاده برای قالی بافی از تبریز تهیه شده و درنهایت قالی ها به تبریز فروخته می شود.

گلیم بافی و نمدمالی نیز یکی دیگر از شغل هایی هست که در اولویت بعدی قرار می گیرد و افراد ماهر در این زمینه وجود  دارد و انجام آن مقرون به صرفه خواهد بود.

جاذبه های گردشگری

تپه خلیل آباد شوط

تپه خلیل‌آباد یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در ماکو است که قدمت آن مربوط به هزاره یک ق‌م‌ می باشد و در تاریخ ۱۳۴۱/۰۱/۲۶ به شماره ثبت 428 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. نشانی این اثر ملی ثبت شده شوط می باشد.

قدمت تاریخی شهرستان شوط، با توجه به آثار موجود در آشوت تپه (خلیل آباد شوط)، روستای تاریخی زیرحلی، قلعه گاور قالاسی در روستای کندال، قلعه روستای اینجه، قلعه گویجه قالاسی در روستای توره، چشمه تاریخی ایستی سو در شوط، حمام تاریخی در روستای سوفو، عمارت خان در روستای خوک و بسیاری از آثار از بین رفته در بعضی از نقاط این شهرستان و همچنین وجود اسامی کهن جغرافیایی در مناطق روستایی، قدمت تاریخی این شهرستان را به هزاره های قبل از میلاد می رساند.

شما در حال مشاهده شهرستان شوط در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0