ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان صحنه

شهرستان صحنه یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر صحنه است که در ۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و در سمت استان همدان قرار گرفته ‌است. شهرستان صحنه از شمال با شهرستان سنقر، از شرق با کنگاور و از غرب و جنوب با شهرستان‌های کرمانشاه، هرسین و استان لرستان همجوار است. شهرستان صحنه داراي آب و هواي معتدل كوهستاني و ييلاقي مي‌باشد، بطوري‌كه با تقسيم استان بـه دو منطقـه سـردسيـر و گرمسير، شهرستان صحنه جزء نيمه سردسير استان محسوب مي‌گردد. این شهرستان با وسعت 1612 كيلومتر مربع 2/6 درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، ۷۰۷۵۷ نفر جمعیت دارد.

شناخت صنایع دستی

با توجه به قدمت و تاریخ شهرستان صحنه، یکی از بهترین گزینه‌ها جهت توسعه فعالیت‌های فرهنگی و همچنین کسب درآمد، استفاده از ظرفیت بی‌نظیر و بالفعل شده صنایع دستی می‌باشد. صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگران بوده که نماد فرهنگ اصیل، تاریخ کهن و هنر بی‌مثال مردم این سرزمین می‌باشد.

با توجه به این‌که بافت فرهنگی این شهرستان به گونه‌ای است که مردم به ساخت آلات موسیقی علاقه دارند، گسترش این مورد می‌تواند صنعتی رو به رشد باشد؛ زیرا در حال حاضر کارگاه‌هایی به کار مشغول هستند و در انجام آن مهارت دارند.

همچنین محصولات تولیدی در استان‌هایی مانند تهران، تبریز، عراق و … طرفدار داشته و جهت فروش به این شهرها فرستاده می‌شوند لذا بازار مصرف خوبی برای آن پیش‌بینی می‌شود.شهرستان صحنه از گذشته‌ تاکنون در ارتباط با ساخت سازهای سنتی دارای جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور بوده است. همچنین سازهای سنتی شهرستان صحنه که عمدتاً تنبور می‌باشد، دارای اصالت کهن و ارزشمندی است.

قالی بافی از صنایع دستی پر طرفدار دیگری است که در حال حاضر در این شهرستان انجام می‌شود و برخی از مردم در انجام آن مهارت کافی دارند. این مورد از مزیت بسیار مناسبی جهت گسترش برخوردار بوده و با استفاده از بازاریابی مناسب، می‌توان سود چشمگیری را ایجاد کرد. قالیبافی از هنرهایی است که از قدیم جایگاه ویژه‌ای داشته و ایران را به این هنرش می‌شناسند. آمارها نشان می‌دهد فرش ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و قابل رقابت با کشورهای دیگر است. در ضمن با تولید فرش با کیفیت می‌توان به صادرات در این زمینه نیز امیدوار بود.

همچنین قالی بافی از مشاغل خانگی پر درآمدی بوده که تسهیلات خوبی به آن تعلق می‌گیرد. بسیاری از زنان خانه‌دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می‌دانند چون در کنار کارهای روزمره می‌توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می‌توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. در ضمن این کسب و کار را می‌توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را توسعه و زمینه اشتغال بسیاری را فراهم کرد.

يكي از شاخه‌هاي پر اهمیت قالي بافي، هنر گليم بافي است که در آن از طرح‌هاي مختلف محلي استفاده مي‌شود. برخی از مردم شهرستان صحنه با مهارت گلیم بافی آشنا هستند و این کار را انجام می‌دهند. این مورد نیز در صورت تامین بازار، همچنان جای کار دارد. تولید مصنوعات چرمی نیز از دیگر مواردی است که برخی از مردم شهرستان در انجام آن مهارت داشته و در صورت تامین بازار مصرف، درآمد خوبی را عاید خواهد کرد. با گذشت سال‌ها استفاده از چرم توسط بشر و پیشرفت‌های گوناگون در صنعت، هنوز ماده دیگری نتوانسته است جایگزین این ماده طبیعی گردد.

علی‌رغم تفکر برخی بر این موضوع که چرم ماده اولیه بسیار گران و غیر قابل دسترسی است، باید گفت در حقیقت قیمت بالاتر محصولات چرمی به سبب هزینه‌های زیادی است که در فرآیندهای تهیه آن مصروف می شود. علاوه بر آن دلایل دیگری هم مانند انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر ضربه و حرارت، سازگاری با محیط زیست و … طبیعتاً در افزایش قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود. با توجه به آنچه گفته شد، تولید و توسعه محصولات چرمی از جمله مزیت‌های خوب این شهرستان در حوزه صنایع دستی است که صرفه اقتصادی دارد.

در ادامه نیز می‌توان به مزیت کیف دوزی و جاجیم بافی اشاره کرد. این صنایع در حال حاضر به صورت خانگی انجام می‌شود و در صورت استقبال و بازاریابی، صرفه اقتصادی خواهند داشت.

جاذبه های گردشگری

سراب صحنه در محلی به نام دربند قرار دارد که دره ای پر از درختان سرسبز است که احتمالا تفرجگاه شاهان زیادی در طول تاریخ بوده است. طبیعت بینظیر باعث شده که در این دره امکانات تفریحی و اقامتی زیادی درست شود و گردشگران بسیاری به اینجا بروند. آب دره از چهارچشمه که در سمت شمالی دره قرار گرفته سرچشمه می گیرد در آنجا در زمان هایی نه چندان دور آبشار کوچکی قرار داشت که خشکسالی آن را به آبشار خشکه معروف کرده است. اطراف چهارچشمه اوج زیبایی این دره است جایی پر از تفرجگاه های تفریحی و درختان انبوه که کافیست یک بار به آنجا بروید تا ببینید که چگونه شیفته طبیعت اینجا شده اید و از بودن در آنجا سیر نمی شوید

گوردخمه صحنه» یا «گوردخمه‌ دربند» در بدنهٔ کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه در کرمانشاه و کناره رود دربند حجاری شده است. این اثر تاریخی در بین اهالی به «قبر کیکاوس»، «فرهاد تراش» و «گور شیرین و فرهاد» معروف است.در طول مسیر رسیدن به گور دخمه صحنه، که برخی آن را یکی از نادرترین گوردخمه های دوطبقه مادها می دانند، درختان میوه و درختان جنگلی وجود دارد که پوشش زیبایی را به این منطقه بخشیده است.

شما در حال مشاهده شهرستان صحنه در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0