ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان طارم

شهرستان طارم با مساحتی بالغ بر ۲۲۳۵ کیلومتر مربع یکی از شهرستان‌های استان زنجان است. این شهرستان از شمال به استان اردبیل، از شرق به استان گیلان، از جنوب به استان قزوین و شهرستان سلطانیه و از غرب به شهرستان زنجان محدود می‌شود.

شهرستان طارم عليرغم وسعت اندك، از تنوع اقليمي بسيار زيادي برخوردار است؛ بطوريكه این شهرستان دارای 11 نوع اقليم می‌باشد كه در اين ميان اقليم نيمه خشك سرد حدود 34 درصد و در مقابل اقليم مرطوب سرد كمترين وسعت این شهرستان را به خود اختصاص می‌دهند.

اين شهرستان داراي دو منطقه كوهستاني و كوهپايه‌اي مي‌باشد و از نظر اقليمي داراي وضعيت آب و هوايي خاصي است؛ به طوري كه 84 درصد از كل اراضي شهرستان را كوه‌ها و ارتفاعات تشكيل مي‌دهند و تنها 16 درصد اراضي شهرستان قابليت زراعت و باغداري دارند. جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال 1395، 46641 نفر بوده که شامل 14438 خانوار می‌شود.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پرتوانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند. صنایع دستی نماد فرهنگ اصیل، تاریخ کهن و هنر بی‌مثال مردم این سرزمین اسطوره‌ای است، گوهرِ پاکیزه و قیمتیِ مردمی که نه به وسیله صنعت بلکه به دستِ پرتوان صنعتگران، هنرمندان و بافندگان این دیار کهن تولید شده است.

با توجه به اینکه قالی بافی در حال حاضر در شهرستان طارم انجام می‌شود و برخی از مردم در انجام آن مهارت دارند، این مورد را می‎‌توان گسترش داد و با استفاده از بازاریابی مناسب، سود چشمگیری را به دست آورد.

قالیبافی از هنرهایی است که از قدیم نزد جهانیان جایگاه ویژه ای داشته و ایران را به این هنرش می‌شناسند. آمارها نشان می دهد فرش ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و قابل رقابت با کشورهای دیگر است. در ضمن با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه نیز فکر کرد. همچنین قالیبافی از مشاغل خانگی پردرآمدی بوده که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. 

در ضمن این کسب و کار  را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

گليم بافي يكي از شاخه هاي قاليبافي است و در آن از طرح‌هاي مختلف محلي استفاده مي شود. برخی از مردم شهرستان با مهارت گلیم بافی آشنا هستند و این کار را انجام می‌دهند. این مورد نیز در صورت تامین بازار، همچنان جای کار دارد.

دوزندگی لباس محلی نیز از جمله صنایه دستی مرسوم در این شهرستان است که توسط برخی از بانوان انجام می‌شود و در صورت تامین بازار مصرف، پتانسیل های لازم برای توسعه را دارد.

در ادامه نیز می‎‌توان به مزیت هایی مانند ربان دوزی، حصیر بافی و جاجیم بافی اشاره کرد که هم اکنون به صورت محدود در این شهرستان انجام می‌شوند و در صورت بازاریابی و تبلیغات مناسب، می‌توان این تولیدات را افزایش داد.

جاذبه های گردشگری

آبشار هشترخان با ۳۰ متر ارتفاع، در میان دره‌ای سرسبز از کوه‌های ناحیه طارم، در شرق شهر زنجان و در نزدیکی روستای لار قرار دارد. برای دیدن آبشار زیبای هشترخان باید از جاده زنجان-طارم وارد راه خاکی و ناهمواری شد، پس از عبور از امامزاده حسن مثنی و روستای امام، به‌ آبادی لار رسید و از لار تا آبشار را حدود دو ساعت پیاده پیمود. این آبشار حاصل تلاقی هشت چشمه جوشان است که منظره بدیعی را به وجود می‌آورد. کوه‌های بلند و سرسبز، دره‌ای بسیار عظیم، رودخانه‌ای خروشان و پرآب، جنگل درختان فندق، هوای خوب و طبیعت بکر، این منطقه را به یکی از نواحی زیبا و مناسب برای گردشگری، کوهنوردی و دوچرخه‌سواری در کوهستان تبدیل کرده‌اند.

آتشکده الزین از جاهای دیدنی طارم به شمار می‌رود و مربوط به دوره ساسانیان است. این اثر در شهرستان طارم، بخش چورزق، روستای الزین واقع شده و در تاریخ ۱مهر ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۹۸۵ به‌عنوان یکی از آثار تاریخی ایران به ثبت ملی رسیده است. شهرستان طارم آثار بسیار مهمی دارد، ازجمله‌ی این آثار، چهار طاقی الزین است که در منطقه به آتشکده معروف است. آتشکده الزین بنایی در محدوده شهرستان طارم است که قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد. این بنا که در زمان ساسانیان مقدس بود و به‌عنوان عبادتگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت، امروزه از سمت شرق به خانه‌های روستایی و از شمال و غرب به گورستان قدیمی و تپه ماهورها و بلندی‌ها منتهی می‌شود.

آتشکده الزین از سنگ و گچ ساخته شده و روی چهارطاقی سنگی در محوطه‌ای با نام قبرستان که قدمت آن به دوره‌های اسلامی برمی‌گردد، بنا شده است. آتشکده الزین تنها بنای باستانی منطقه است که سالم مانده و گنبد آن نریخته است. مسیر دسترسی این آتشکده، جاده طارم، مسیر زنجان به گیلوان، بین دستجرد و تشویر، روستای الزین است. این بنای تاریخی در عصر ساسانیان مورد استفاده بود. این بنا با گذشت زمان و به‌خصوص بعد از زلزله سال ۱۳۶۹ در طارم، هنوز هم پابرجا مانده و این نشان‌دهنده استحکام مواد و مصالح به کار رفته در چهارطاقی است.

شما در حال مشاهده شهرستان طارم در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0